Zatímco jindy velkou část nabídky aukčního domu Dorotheum činí šperky, porcelán, starožitný nábytek a další předměty užitého umění, podzimní aukce je tradičně věnována výhradně umění výtvarnému. Draženo bude přes čtyři sta obrazů, kreseb, grafik a soch. Aukce proběhne v sobotu 4. října od 14 hodin v Hotelu Renaissance.
Vedle několika špičkových děl starých mistrů a umělců 19. století se v nabídce objevují čeští impresionisté, krajináři Mařákovy školy, zástupci meziválečné avantgardy i současní autoři. Nejdražším nabízeným obrazem je Fillovo zátiší z roku 1922 s vyvolávací cenou 1,2 milionu korun. Obraz bude dražen v samostatné aukci.
Z prací na papíře stojí za zmínku zejména velký konvolut skic Františka Bílka a soubor grafických listů a kreseb Emila Orlika. Nechybí ani oblíbení Max Švabinský, František Tichý a Josef Lada. Dražen bude rovněž rozměrný kvaš španělského malíře Oscara Domingueze, který vytvořil za svého pobytu v Československu v roce 1946.
Zvláštní kategorii představuje soubor devíti afrických soch a artefaktů. S výjimkou drobné sošky z jižního Konga, která je uváděna jako dílo z konce 19. století, jde vesměs o práce z 20. století. Vyvolávací ceny se pohybují v rozmezí od 5,5 tisíce do 17 tisíc korun. (Katalog aukce je k dispozici na www.dorotheum.cz.)
Na neděli 12. října si své aukce naplánovaly společnost Antikva Nova Praga a galerie Vltavín. V obou případech půjde převážně o práce v nižších cenových relacích. (Bližší informace naleznete na www.anp.cz a www.galerie-vltavin.cz.)
(Následující reprodukce naleznete v tištěné verzi magazínu E8.)
Joos van Cleve (okruh): Panna Marie s Ježíškem
(první třetina 16. století)
technika: tempera na dřevě
rozměry: 33 x 25 cm
vyvolávací cena: 300 000 Kč
Je-li uváděná datace a atribuce správná, je vyvolávací cena až nesmyslně nízká. Vysvětlením může být jedině skutečnost, že obraz je kulturní památkou a jako takový nesmí být vyvezen do zahraničí. Domácí sběratelé si na staré umění příliš nepotrpí.
August Xaver von Pettenkofen: Portrét mladého muže
(1843)
technika: olej na kartonu
rozměry: 23,5 x 18 cm
vyvolávací cena: 100 000 Kč
Kvalitní ukázka portrétního umění první poloviny 19. století. V roce 1843, kdy obraz vznikl, Pettenkofen (1822 - 1889) právě dokončoval studia portrétní malby na vídeňské Akademii. Později patřil mezi nejvýznamnější rakouské malíře své doby. Vynikl zejména jako krajinář.
František Bílek: Slepci
materiál: ebenové dřevo, černě lakovaný podstavec
výška: 38 cm
vyvolávací cena: 150 000 Kč
Slepci, kteří v temnotách osaměle hledají svou cestu světem, jsou asi nejznámější sochou českého symbolismu. František Bílek (1872-1941) téma zpracoval v několika variantách. K soše jsou přiloženy tři Bílkovy dopisy původním majitelům a dvě fotografie z roku 1916. Dražen bude také početný soubor Bílkových skic a prací na papíře. Ceny u jednotlivých kreseb se pohybují v rozmezí od šesti do osmnácti tisíc korun. Skicář o sedmadvaceti listech je nabízen za padesát tisíc korun.
František Vobecký: Interiér
(1931)
technika: olej na plátně
rozměry: 62 x 93 cm
vyvolávací cena: 200 000 Kč
Reprezentativní dílo poněkud přehlíženého příslušníka meziválečné avantgardy Františka Vobeckého (1902-1991). Ve své tvorbě vyšel z kubismu, ale v průběhu 30. let stále více inklinoval k surrealismu. Intenzivně se věnoval také fotografii.