Národní divadlo kritizuje volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka kvůli tomu, že minulý týden svou návštěvou narušil zkoušku orchestru. V otevřeném dopisu podepsaném zástupci Národního divadla, dalších divadel či vysokých škol navíc stojí, že ministr zahraničí přednesl projev a divadlo zneužil k předvolební agitaci. Zaorálek řekl, že kritice nerozumí, protože pouze vyhověl žádosti odborářů o schůzku.
Signatáři dopisu uvedli, že Zaorálek s doprovodem navštívil instituci služebním vchodem v době, kdy byla pro veřejnost uzavřená. „V době, kdy se umělečtí i neumělečtí pracovníci pečlivě připravovali na premiéru nové Verdiho opery. Přerušili jste práci zpěváků na jevišti. Uprostřed zkoušky orchestru jste přednesl agitační projev,“ vyčítají Zaorálkovi.
Divadelníci také tvrdí, že Zaorálek setkání nepravdivě popsal na svém facebookovém profilu. „Neprojevil jste žádnou snahu sejít se také s vedením divadla nebo s umělci Činohry či Baletu,“ stojí v dopise. Divadlo tvrdí, že Zaorálek zjevně přišel na pozvání funkcionáře odborů sboru opery, obešel ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a narušil složité kolektivní vyjednávání. „Nezneužívejte žádné divadlo pro volební reklamu! Važte si nezávislosti umělců v divadlech i jinde!“ píše Národní divadlo.
Zaorálek však odmítá tvrzení, že by divadlo zneužil k předvolební agitaci. „Celý minulý týden jsem se scházel s odborovými organizacemi, které mě požádaly o schůzku. Zúčastnil jsem se i schůzky v Národním divadle, na začátku mi bylo řečeno, že pan ředitel se omlouvá a schůzky se nezúčastní,“ řekl dnes Zaorálek.
Předseda Unie profesionálních zpěváků v ČR Jakub Hrubý potvrdil, že Zaorálek přišel na jejich pozvání. „O návštěvě ministra byl ředitel (Jan) Burian informován 6. září a vzal tu informaci na vědomí,“ sdělil Hrubý. Celá návštěva ministra podle něj trvala přibližně 15 minut a šlo pouze o to, že pozdravil zaměstnance.
Divadlo ale trvá na tom, že návštěva měla atributy předvolební akce. „Ministr přišel v doprovodu volebního štábu a dalšího kandidáta do Sněmovny, publikoval video s logem strany na svém volebním profilu. Jeho mediální výstup se netýkal aktuální politické agendy, ale vnitřního chodu organizace,“ sdělil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.
Kritika Zaorálka zaskočila. „Překvapilo mě, že mě někdo kritizuje za to, že jsem vyhověl všem odborářům, kteří se se mnou chtěli bavit ve chvíli, kdy se rozhodovalo o jejich platech,“ řekl Zaorálek. Koalice se dnes shodla, že platy zaměstnanců ve veřejné sféře od listopadu stoupnou o deset procent, v případě učitelů o 15 procent.
Zaorálek vylučuje i to, že by mohl narušit zkoušku. „Já jsem tam pozdravil některé herce a úzkostlivě se omlouval, že ruším, protože jsem neměl v úmyslu nic než právě jednat o tom, co bylo tématem minulého týdne,“ uvedl s odkazem na jednání o platech. Schůzka podle něj byla běžná a stejná jako s jinými odboráři. „Měl jsem dojem, že tím dávám najevo i zájem o to, jak vypadá situace těch, kteří jsou zaměstnaní v takové klíčové instituci,“ dodal.
Dopis vedle šéfa Národního divadla Buriana podepsali například šéfové opery, baletu či činohry divadla, šéfové Městského divadla Brno, Dejvického divadla, Divadla na Vinohradech, Švandova divadla a dalších divadel. Mezi signatáři figurují také herci, rektor AMU, děkanka DAMU či místopředseda Senátu Jiří Šesták (za STAN).
Přečtěte si také: