Menu Zavřít

Národní divadlo získalo zpět bývalou budovu za 290 milionů

12. 5. 2016
Autor: čtk

Bývalou provozní budovu Národního divadla dnes zástupci první české scény získali zpět. Vydražili ji za 290,05 milionu korun ve více než hodinové dražbě. Cena o více než 200 milionů překonala vyvolávací cenu stanovenou na 87 milionů. Odhadní cena byla 124 miliony korun. Do dražby šla dlouhodobě nevyužívaná budova kvůli insolvenci společnosti Themos, která ji poslední léta vlastnila. Vláda divadlu peníze na koupi přislíbila.

Dnešní dražby se zúčastnilo pět zájemců, aktivně dražili tři. Příhozy byly stanoveny na 50 tisíc korun, dražitelé ale přihazovali i několik milionů, a to až do závěru aukce. Ředitel Národního divadla Jan Burian, který sám dražil, přidával nabídky většinou po 50 tisíc korun.

„Jsme rádi, že se tím řeší dlouhodobý problém Národního divadla, které kvůli chybě v zákoně přišlo v 90. letech o organickou součást svých budov postavených v areálu Nové scény,“ řekl po dražbě Burian. „Žádná jiná možnost než získat budovu zpět koupí neexistovala. Od vlády jsme dostali souhlas získat budovu do určité částky zpět,“ dodal.

Jaká byla hranice, přes niž by už vedení divadla v dražbě nešlo, sdělit prý nelze; byla ale údajně relativně blízko konečné sumě. Po dražbě se na místě spekulovalo o tom, že někteří účastníci mohli dražit naoko, jen kvůli zvýšení ceny, a tím uspokojení dlužníků. Takové spekulace ale ND nechce komentovat.

Získání budovy je podle Buriana logické i proto, že ND přišlo o svou provozní budovu v Kolowratu a s koncem současné sezony zavře před rekonstrukcí Státní operu. „Stejně bychom tedy museli nějakou budovu získat. Získat ji v centru Prahy není žádná legrace a tady to tvoří provozní i technický celek,“ říká ředitel.

„V prvním kroku to chceme nouzově opravit, abychom tam mohli přestěhovat provoz Státní opery, potom zpracujeme projekt na revitalizaci celé budovy. Je ale relativně v pořádku,“ doplnil. Základní úpravy by podle něj měly pokrýt řádově miliony korun. V budoucnu by v objektu měly být prostory pro diváky či zkušebny, které ND postrádá.

Podívejte se na dům, v kterém bydlela Mona Lisa

V Itálii je na prodej dům Mony Lisy. Vyjde na 270 milionů

Mona Lisa

Dosažená cena se musí zaplatit do 13. července. Po zaplacení vlastnictví na nového majitele nemovitost přechází k okamžiku přidělení příklepu, řekl za dražební společnost Prokonzulta Jaroslav Hradil, který dnešní dražbu vedl.

O jejím konání rozhodl insolvenční správce Themosu na pokyn firmy Glory Daze, v Česku neznámého zajištěného věřitele z Britských Panenských ostrovů. Společnost Glory Daze má k budově zástavní právo. Pohledávka pochází z úvěru, který firmě Themos v roce 1994 dala Agrobanka.

Podle informací serveru E15.cz je s firmou Glory Daze spojený obchodník s pohledávkami Pavel Šimek, někdejší přední postava společnosti Motoinvest miliardářů Pavla Tykače a Jana Dienstla. Šimek v současnosti vlastní společnost EC Group, která skupuje zajímavé dluhy. S Glory Daze od začátku letošního roku spolupracuje rovněž advokátní kancelář polistopadového československého premiéra Mariána Čalfy.

Kauza kolem budovy Themos trvala od roku 1990. Voršilky v té době dostaly od státu provozní budovu Nové scény v restituci. Později se přišlo na to, že vrácena byla nedopatřením. Řádové sestry však nemovitost mezitím prodaly Themosu a ten vyzval Národní divadlo k vystěhování. Parlament tehdy trval na vyvlastnění a Národní divadlo vedlo soudní spory s majitelem. Budova se pak stala předmětem konkurzní podstaty.

bitcoin školení listopad 24

Většinovým vlastníkem zkrachovalého Themosu jsou od roku 2009 nepřímo dvě kyperské společnosti s neznámými vlastníky. Do insolvence se Themos, jehož nejcennějším aktivem je právě provozní budova Národního divadla, dostal v roce 2013. Pozemek pod budovou stále patří voršilkám - to však podle Buriana komplikací není, sestrám patří pozemky i pod dalšími budovami Nové scény a ND je s nimi v dobrých vztazích.


Čtěte více:

Národní divadlo se zúčastní dražby o budovu Themosu u Nové scény

  • Našli jste v článku chybu?