Tuzemské firmy ročně exportují ohňostroje v hodnotě 232,5 milionu korun. I když celkově je v tomto oboru na prvním místě Nizozemsko s vývozem za 1,2 miliardy korun, Česko si přece jen jedno prvenství odnáší. Vede v nelegálním prodeji ohňostrojů. Právě u nás je totiž v rámci starého kontinentu nejvíce firem, které bez dostatečných kontrol prodávají tu nejnebezpečnější pyrotechniku. Vyplývá to z analýzy projektu Evropa v datech.
České e-shopy volně prodávají ohňostroje z kategorie F4, tedy představující největší nebezpečí. Ty mohou podle evropských pravidel odpalovat jen odborně způsobilí pyrotechnici. „Na našem území je takových firem 11. V Evropské unii nemá toto číslo obdoby. Podle studie Evropské komise z dubna 2019 je to více než dvojnásobek počtu obdobných firem z Belgie, Litvy nebo Slovenska, které se dělí o druhé místo,“ říká Tomáš Odstrčil z analytického projektu Evropa v datech.
Směšné pokuty
Jedním z důvodů vysokého počtu firem nezákonně
prodávajících zábavní pyrotechniku jsou i mírné tresty, které prodejcům hrozí. Například
v Portugalsku mohou jít prodejci do vězení na dvanáct let. V Maďarsku a
Bulharsku není doba, kterou mohou prodejci strávit za mřížemi, omezená, zatímco
u nás jim vězení ani nehrozí. Mohou sice dostat pokutu ve výši až 200 tisíc
eur, ale proti lucemburskému milionu eur a neomezeným finančním trestům na
Ukrajině, v Maďarsku, Finsku a Rumunsku jde o směšný postih.
Evropská pravidla dělí ohňostroje do čtyř kategorií podle nebezpečí, které představují. Do první kategorie spadají například bouchací kuličky, ve druhé jsou mimo jiné petardy či římské svíce, k ohňostrojům s označením F3 se řadí dělobuchy a menší kulové pumy.
Ohňostroje čtvrté kategorie jsou v EU povoleny
pouze pyrotechnickým profesionálům. V Česku se pak za ohňostroj považuje pouze
pyrotechnika obsahující deset a více kilogramů výbušniny. Odpalování
pyrotechniky s menší hmotností není třeba ani oznamovat obecnímu úřadu a
hasičům.
Mělo by Česko více omezit prodej zábavní pyrotechniky?
Například v Belgii či Německu je trestný i prodej pyrotechniky z kategorie F3. Vůbec nejpřísnější jsou pravidla pro zábavní pyrotechniku v Irsku, kde se může beztrestně používat pouze ta, která spadá do kategorie F1. Češi jsou v tomto ohledu opět výjimečně benevolentní.
Chybějí analýzy?
Podle podnikatelských organizací je omezení výroby a distribuce nelegálních ohňostrojů v Česku složitější. „Byla by potřeba důkladná analýza tohoto trhu včetně porovnání s legislativou v jiných zemích. Jde především o to, kdo má oprávnění prodávat a za jakých podmínek a kdo má oprávnění odpalovat,“ vysvětluje mluvčí Hospodářské komory Mirolav Diro.
Také celní správa tvrdí, že má v oblasti kontroly prodeje nelegálních ohňostrojů jen omezené kompetence. Pokud se nejedná vyloženě o výbušninu, neuplatňuje Celní správa při vývozu zábavní pyrotechniky žádná omezení. Příliš benevolentní přístup úřadů si přitom vybírá v Česku krutou daň. Každoročně přibývá požárů i zranění způsobených zábavní pyrotechnikou.
Článek vyšel v magazínu Profit