Předsedkyní francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) bude i nadále její dosavadní šéfka Marine Le Penová. Rozhodl o tom dnes jednomyslně sjezd strany, kde se Le Penová o funkci ucházela jako jediná kandidátka. Staronová předsedkyně navrhla stranu přejmenovat na Národní sdružení. Účastníci sjezdu ze stanov také vyjmuli ustanovení o funkci čestného předsedy, kterou dosud zastával otec Le Penové a zakladatel strany Jean-Marie Le Pen.
„Náš cíl je jasný: moc,“ řekla dnes Le Penová na sjezdu. „Původně jsme byli protestní stranou. Nemělo by být pochyb o tom, že můžeme být stranou vládní,“ dodala. Změna názvu strany z Národní fronty (Front national) na Národní sdružení (Rassemblement national, RN) má být podle představ Le Penové součástí nové identity.
S nápadem změnit jméno strany už členové FN vyslovili těsnou většinou 52 procent hlasů souhlas, podle agentury AFP se ale tato dotazníková akce konala bez řádného dohledu. Schvalování se tak bude opakovat.
Rozhodne korespondenční hlasování
Tentokrát budou členové strany rozhodovat v korespondenčním hlasování. Jeho výsledek by měl být podle listu Le Figaro znám nejdříve za šest týdnů. Logo strany - francouzskou trikolóru - staronová předsedkyně měnit nechce. Bývalý předseda Jean-Marie Le Pen před časem v rozhovoru poskytnutém agentuře Reuters označil změnu názvu strany za politickou sebevraždu.
Sjezd strany vyškrtl ze stanov funkci čestného předsedy, kterou dosud zastával zakladatel strany Jean-Marie Le Pen. Le Penová a její otec měli kolem směřování strany dlouhodobé neshody, které vygradovaly kvůli Le Penovým antisemitským výrokům. Strana nakonec svého zakladatele v roce 2015 ze svých řad vyloučila, odejmutí čestného předsednictví ale nedovolil soud. Proto se nyní sjezd rozhodl funkci zcela zrušit, a veškeré vazby s Le Penem tak definitivně zpřetrhat.
FN loni utrpěla dvojí porážku ve volbách, když nejprve Marine Le Penová výrazně prohrála ve druhém kole prezidentských voleb s Emmanuelem Macronem a poté strana v červnových parlamentních volbách v 577členném Národním shromáždění získala jen osm křesel.
Dále čtěte: