Legida v Lipsku, Bärgida v Berlíně, Magida v Magdeburku. Filiálky značky Pegida se stačily rozšířit po celém Německu. Nikam ale dosud nepřišlo v jeho řadách protestovat tolik lidí jako v jeho „kolébce“, tedy v Drážďanech. A právě tady má nejvíc stoupenců. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila Technická univerzita v Drážďanech. Výzkumníci zpovídali demonstranty v ulicích, aby tak vytvořili profil typického stoupence hnutí. Výsledek?
Jde většinou o 48leté muže ze střední třídy bez politické orientace a bez náboženského vyznání, kteří jsou vzdělaní, mají práci a pocházejí ze Saska. Výsledky byly pro mnohé Němce překvapením. „Ukázalo se, že stoupenci Pegidy nejsou žádní pravicoví extremisti, důchodci nebo lidé bez práce, jak se předpokládalo,“ citovaly Süddeutsche Zeitung Hanse Vorländera, šéfa výzkumného týmu.
A proč tihle lidé na demonstrace chodí? To je nejpřekvapivější závěr výzkumu. Většina z nich nepřichází kvůli strachu z islamizace země (to uvedla jen čtvrtina). Do ulic s transparenty Pegidy vycházejí hlavně lidé, jimž nevadí nic konkrétního, ale jsou prostě nespokojení s vnitropolitickou situací. Důvod je všeobecná frustrace.
Podle výzkumníků jsou v dalším vývoji hnutí Pegida možné dva scénáře: buď politická spolupráce s některou ze stran, například AfD, nebo radikalizace směrem k pravicovému extremismu.
Nadcházející kulaté výročí bombardování Drážďan s pravidelnými neonacistickými pochody budou podle expertů jedním z určujících momentů, kterým směrem se hnutí vydá. Pegida ale může také doplatit na svou vnitřní nestabilitu a střídání šéfů: vždyť jen týden po Lutzi Bachmanovi rezignovala na svůj post Kathrin Oertelová.
Ani jeden z nich si navíc v médiích neudělal pozitivní reklamu: zatímco Bachman vévodil všem titulkám ve skandálním „převleku“ za Hitlera, jeho nástupkyni proslavilo hlavně vytrhané a tučně dokreslené obočí.
Čtěte také:
Rozpadne se Pegida? Protiislámské hnutí opouští půlka vedení