Menu Zavřít

Násilí v Kongu zvyšuje ceny cínu

31. 10. 2008
Autor: Euro.cz

Země prochází dalším kolem etnických nepokojů

Demokratická republika Kongo zažila v posledních dnech další krvavou kapitolu v dlouholeté občanské válce, která zemi i sousední oblasti sužuje od devadesátých let. Vypuknutí čerstvých bojů mezi armádou prezidenta Josepha Kabily a stoupenci generála Laurenta Nkundy se prakticky okamžitě odrazilo i na světových trzích s nerostnými surovinami. Jedna z největších afrických zemí exportuje především diamanty, měď, kobalt či cín. V produkci cínu je stát na šesté pozici v celosvětovém žebříčku. Boje mezi vládními složkami a rebely jsou z velké části financovány právě díky nerostnému bohatství Konga. Hrozilo, že nepokoje v okolí města Goma, kam se obchod s cínem soustřeďuje, produkci zcela přeruší. Cena cínu na londýnské burze se minulý týden během několika dní zvýšila o více než třicet procent a její zásoby tamtéž se dostaly na čtyřleté minimum.
OSN se spolu s charitativními organizacemi snaží v zemi zabránit humanitární katastrofě. V Demokratické republice Kongo je nyní umístěn sedmnáctitisícový kontingent mírových sil OSN. Podle britské charitativní organizace Oxfam během října uprchlo ze svých domovů asi dvě stě tisíc lidí. Předešlá válka v zemi si v letech 1998-2003 vyžádala zhruba čtyři miliony životů.
Dění v zemi hodlá ovlivnit také Evropská unie. Těsně před víkendem se měli v Bruselu sejít evropští představitelé, aby projednali vyslání humanitárních sil do země. Jak uvedl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner, jednalo by se o jednotky vojenské, ovšem jejich cílem by byla pomoc konžským uprchlíkům. Vyslání vojenských jednotek unie do Afriky ale zdaleka nebylo jistou záležitostí. Podle některých ohlasů nebylo francouzskému plánu příliš nakloněno Německo. Unie se tak nejspíš soustředí jen na diplomatické intervence.

  • Našli jste v článku chybu?