Menu Zavřít

Nastal čas matrací

28. 8. 2003
Autor: Euro.cz

Před pohromou nízkých úrokových sazeb investor daleko neuteče

Zapomeňte na termínované vklady i na fondy peněžního trhu a dluhopisů. Jejich výnosy se propadly natolik, že i uložení peněz doma do matrace s nulovým zhodnocením začíná být rozumnou alternativou. Existují ovšem i další řešení – zajištěné fondy. Po zhruba pěti letech tyto fondy, pokud bude nejhůř a kapitálové trhy si umíní klesat, vyplatí vloženou investici, případně i pár korun navíc. A jestliže se akciové trhy naopak vydají vzhůru, bude i jejich zhodnocení výrazně zajímavější.
Správci na zajištěných fondech neprodělají, ani když trhy budou klesat; rozhodně nedoplácejí propad akciových trhů ze svého. Naopak, vložená investice si na garanci sama vydělá. Portfolio zajištěných fondů je složeno z několikaletých dluhopisů a jen malou zbytkovou část investují do opcí na akciový index. Opce dává fondu právo po uplynutí stanovené doby koupit dohodnutý akciový index za dnešní cenu.
Zatímco při přímém investování do dvou fondů (viz článek Udělej si sám) dosahuje zisku pouze menší akciová část investice, při použití opce vzniká pákový efekt, díky kterému je do růstu akciových indexů zaangažována celá investice. Při investování do kombinace fondů tedy v situaci výrazně rostoucích akciových trhů proti zajištěným fondům investoři ztrácejí. Pokud však trhy klesají, je „svépomocné“ řešení výhodnější. Kromě klasické konstrukce zajištěného fondu lze v nabídce společností KBC/ČSOB, ING a HSBC, které dominují tuzemskému trhu se zajištěnými produkty, nalézt také další variace na téma. S každým typem zajištěného fondu je spojen odlišný ziskový potenciál, riziko a likvidita, přednosti i zápory:

Klasický zajištěný fond

+ neomezený maximální výnos, na rostoucím trhu dosahuje vysokých zisků
- garance vrácení plné hodnoty vložené investice je vázána na konec pětiletého investičního období, investor musí počítat buď s omezenou likviditou, nebo v případě předčasného výstupu z fondu s rizikem ztráty

Zajištěný fond s garantovaným výnosem

+ zaručuje dosažení předem známého výnosu bez ohledu na situaci na akciovém trhu
- nutnost setrvání ve fondu do doby splatnosti
- omezený maximální výnos

Tradiční click fond

+ zaručuje, že pokud fond v dílčím období dosáhne zisku, bude tento zisk započten do celkového výnosu; ztráty celkový výnos neovlivňují
- omezený maximální výnos
- garance vrácení plné hodnoty investice se váže na konec investičního období

Kontinuální click fond

+ jako jediný nabízí možnost kdykoli do fondu vstoupit a vystoupit
- maximální výnos je silně omezen
- garantuje vrácení pouze devadesáti procent z hodnoty investice

Tipy E8

V nabídce KBC/ČSOB figuruje nově zřízený fond ČSOB Světový click+ 3, již třináctý v řadě zajištěných fondů této skupiny pro tuzemské klienty. Celkově již ČSOB do svých zajištěných fondů nalákala dvě miliardy úspor tuzemských domácností. Až do 12. září probíhá u nejnovějšího fondu upisovací období, během něhož je vstup do fondu výhodnější. Fond nabízí garanci vrácení sta procent hodnoty vložené investice navýšené za více než pětileté investiční období minimálně o čtyři procenta (0,73 procenta ročně) a současně možnost podílet se na růstu koše indexů Dow Jones Euro Stoxx 50 a S&P 500. Investiční období fondu je rozděleno do pěti jednoročních období. Kladný výnos za každý rok se uzamkne a započítává do celkového výnosu. Výměnou za jistotu vrácení vložené částky je omezení maximálního růstu na 7,2 procenta ročně, pro celé investiční období pak na 36 procent. Fond je denominován v českých korunách, tudíž pro investora odpadá měnové riziko.
U ING lze nalézt tři kontinuální click fondy. Český kontinuální click fond Euro denominovaný v českých korunách umožňuje podílet se na růstu indexu evropských akcií Dow Jones Euro Stoxx 50, Kontinuální click fond Eurotop 100 denominovaný v eurech využívá růstu indexu stovky nejobchodovanějších evropských akcií FTSE Eurotop 100. Nabídku doplňuje Kontinuální click fond US nabízející podíl na růstovém potenciálu indexu amerických akcií S&P 500. U všech fondů je zajištěna okamžitá návratnost minimálně devíti desetin investované částky.
Nabídka HSBC zahrnuje dva nové fondy, u nichž do 23. září probíhá úpis. Fondy jsou zřízeny na pět let a všechny nabízejí garanci vrácení sta procent vložené investice. Evropský růstový fond garantuje vedle vložené částky i minimální pětiletý výnos 6,5 až 10 procent v závislosti na zvolené měně investice (nejvyšší garanci má britská libra, nejnižší americký dolar). Současně fond nabízí možnost podílet se na růstu indexu Dow Jones Euro Stoxx 50 ročním bonusem 6,5 až 10 procent podle měny investice, od kterého se odečítá největší meziměsíční pokles indexu, případně připočítává nejnižší meziměsíční růst - zkrátka nejhorší meziměsíční výsledek. Fond je tedy vlastně „převlečeným“ a výnosnějším termínovaným vkladem, který má s opravdovou akciovou investicí málo společného. Určitě to ale není na škodu, o to zajímavější je pro konzervativní střadatele.
Britský růstový fond navázaný na index FTSE 100 nabízí pětiletou maximální návratnost až 280 procent investované částky v britské libře, případně 220 procent v dolarech. Maximální růst indexu je pro každé čtvrtletí omezen na devět procent. Čtvrtletní pohyby se na konci investičního období za pět let sečtou a vyjde celkové zhodnocení. Ve čtvrtletích, kdy index FTSE 100 poklesne, se místo propadu připočte 0,25 procenta za období. Zajištění britského fondu je nižší než evropského a logicky je tedy vyšší jeho maximální výnosový potenciál.

Lepší „termíňák“, nic víc
Zajištěné fondy jsou rozumnou alternativou pro konzervativní investory, kteří se bojí svěřit své peníze přímo akciovým nebo smíšeným fondům a vědí, že je po dobu pěti let určitě nebudou potřebovat. I když nejsou alternativou extrémně výnosnou, rozhodně se jedná o lepší volbu než úložky do bank nebo fondů peněžního trhu. Například průměrný výnos fondu ČSOB Světový click+ 3, vypočtený ze simulací kopírujících vývoj finančních trhů v předcházejícím desetiletí, činil 27,3 procenta - tedy 4,6 procenta ročně. Opatrnosti je ale třeba při investování do fondů denominovaných v cizích měnách. Koruna je nyní hodně slabá, a až se znovu dostane do kondice a začne posilovat, může z garantovaného eurového, dolarového či librového výnosu v reálu po zpětném přepočtení do korun vzniknout ztráta. Matrace je zkrátka v období nízkých sazeb poměrně důstojnou alternativou.

FIN25

Udělej si sám

Zajištěný investiční produkt si může investor postavit sám. Rozdělí své peníze na dvě části, jednu uloží do dluhopisového fondu tak, aby po uplynutí předem stanovené doby dosáhl součet vložené částky a připsaných úroků hodnoty celé investice. Tedy: Pokud investuje sto tisíc korun, vloží do dluhopisového fondu na pět let při očekávání ročního výnosu tří procent 86 700 korun. Při dosažení očekávaného zhodnocení z nich úroky udělají po pěti letech sto tisíc korun. Zbývajících 13 300 korun vloží do akciového fondu. Po pěti letech prodá podíly ve fondech a výsledná hodnota investice do akciového fondu představuje čistý výnos.

  • Našli jste v článku chybu?