Menu Zavřít

Nástrahy kreditní karty

29. 4. 2010
Autor: profit

Potřebujete peníze? Snadno a rychle se k nim dostanete prostřednictvím kreditní karty. Ale... nástrahy dluhových plastových destiček jsou nezanedbatelné. Na co je třeba dbát při jejich výběru? A které banky nabízejí nejvýhodnější podmínky?

Autor: Martin Siebert

Kreditní karta je kartou platební, u které jsou uskutečněné platby zúčtovány pomocí revolvingového úvěru, který se posléze splácí pravidelnými splátkami. To, co však kreditní karty nabízí navíc na rozdíl od jiných úvěrových produktů, je tzv. bezúročné období, během kterého klient neplatí žádné úroky za půjčený obnos. Nevýhodou kreditních karet jsou pak vysoké úroky, které si banka účtuje, pokud klient nestihne vrátit půjčený obnos během bezúročného období. Otázkou však je, zda jsou kreditní karty opravdu tak výhodné, jak nám pracovníci bank tak často prezentují.

Kreditní karta je jedním z nejflexibilnějších a nejoblíbenějších bankovních produktů v dnešní době. A to nejenom z pohledu držitelů kreditní karty, ale také z pohledu pracovníků bank, kteří nám kreditní kartu nabízí. Provize tohoto pracovníka za jednu „prodanou“ kreditní kartu se totiž pohybuje v řádu stovek korun. Častými prodejními argumenty jsou stálý a snadný přístup k penězům, bezúročné období během kterého neplatíte žádné úroky za půjčený obnos, nebo třeba fakt, že kreditní karty jsou ve světě přijímány lépe než debetní karty vzhledem k tomu, že jsou kryté bankou.

Hitem na trhu kreditních karet jsou pak kreditní karty, se kterými navíc vyděláte. Nabízí se nejrůznější bonusy jako například vrácení části peněžních prostředků, které jste za pomoci kreditní karty utratili, příspěvky na penzijní či životní pojištění nebo různé slevy v partnerských obchodech. Příspěvek na penzijní připojištění nabízí Česká spořitelna (za každých 1000 korun 10 korun na penzijní připojištění), GE Money Bank (1% z každé bezhotovostní transakce na penzijní připojištění), UniCredit Bank (1%-11%, z nákupu na penzijní připojištění nebo životní či neživotní pojištění), Reiffeisenbank (0,8% z každé bezhotovostní platby na investiční životní pojištění) a také Home Credit (1%-11% z nákupu na pojištění u České pojišťovny, nebo penzijní připojištění u PFČP). Část peněz můžete dostat nazpět, pokud platíte kreditní kartou od Citibank, Cetelemu nebo GE Money Bank. U Citibank můžete dostat nazpět až 1000 Kč měsíčně, u Cetelemu 150Kč měsíčně a u GE Money Bank až 10% z hodnoty nákupu. Další výhody, které se dají získat při nákupu kreditní kartou, jsou slevy v partnerských obchodech poskytovatelů kreditních karet. Tento typ bonusů nabízí například Česká spořitelna, Reiffeisenbank nebo třeba Poštovní spořitelna. Stačí jen utrácet, utrácet a zase utrácet.

Dříve či později se bezúročné období kreditní karty, během kterého si banka neúčtuje žádné úroky, blíží ke konci a je třeba vrátit dlužnou částku nazpět. Bezúročné období trvá převážně od 40 do 55 dnů, nejčastěji 45 dnů. Nejdelší bezúročné období nabízí Komerční banka ve spoluprácí s T-Mobile, 76 dnů, ale pouze s věrnostní kartou. Bez jakýchkoli omezení nabízí nejdelší bezúročné období Citibank, 55 dní. Pokud během bezúročného období nestihne klient bance vrátit dlužnou částku zpět, začne si banka účtovat úrok z dlužné částky. Obecně kreditní karty jsou úvěrovým produktem, na kterých si banky účtují nejvyšší úroky, podobně jako u povoleného debetu. V průměru se úroky pohybují kolem 20 % ročně. Nejnižší úroky nabízí shodně Česká spořitelna a Citibank, 9,9 % ročně, obě však s podmínkami. U České spořitelny dostane nejnižší úrok klient, který si kreditní kartu převede z jiné banky prostřednictvím služby „Převod karty k nám“, a tuto úrokovou sazbu garantuje pouze po dobu 6 měsíců, poté se kreditní karta začne úročit běžným úrokem 19,08 % ročně. Citibank si klade obdobné podmínky pro získání úroku 9,9 %, tento úrok získá pouze nový klient, který první transakci přemění na splátky. Nejnižší sazbu bez jakýchkoli dodatečných podmínek pak nabízí LBBW Bank, a to 18,48 % ročně.

Kromě úroků si banky stanovují také tzv. minimální výši splátky, kterou klient musí spolu s úroky uhradit, pokud nestihne vrátit dlužnou částku během bezúročného období. Nejčastěji banky požadují minimální splátku ve výši 5 % z celkové dlužné částky. Nejnižší splátku požaduje mBank - 3 %, minimálně však 50 Kč.

bitcoin školení listopad 24

Asi každému se někdy stalo, že zapomněl zaplatit složenku nebo účet za telefon. Ovšem u kreditních karet se víc než u čehokoliv jiného nevyplatí se splátkou se opozdit, neboť sankce za opožděné splátky nejsou malé. Banky si účtují jednak sankční úroky v procentech z dlužné částky a dále sankční poplatky, které se pohybují v řádu stovek korun. Sankce za nedodržení data splatnosti se pohybuje od 200 Kč do 500 Kč, dále si banka účtuje výzvu k úhradě a to od 50 Kč do 550 Kč. K těmto poplatkům si banka ještě naúčtuje již zmíněný sankční úrok.

Více na Investujeme.cz.

  • Našli jste v článku chybu?