PricewaterhouseCoopers prověří agentury pro fondy EU
Ministerstvo financí pověřilo společnost PricewaterhouseCoopers, aby provedla audit ve všech agenturách, které budou v Česku zprostředkovávat podpory ze strukturálních fondů Evropské unie. Verdikt auditora se očekává v září, později než mnozí zájemci o peníze z fondů očekávali. Audit má odhalit případné nedostatky v přípravě na čerpání evropských financí.
Martin Jahn, výkonný šéf CzechInvestu, jenž je klíčovou implementační agenturou ministerstva průmyslu a obchodu, audit vítá. Vychytání much prostřednictvím auditu považuje za užitečné. Jahn v rozhovoru pro týdeník EURO uvedl, že není rozhodující, zda celý proces čerpání peněz začne o měsíc dříve nebo později. Hlavní je kvalita přípravy.
Operační program „průmysl a podnikání“ (OPPP), který zastřešuje ministerstvo průmyslu, se zaměřuje zvláště na rozvoj podnikatelského prostředí a budování infrastruktury včetně průmyslových zón, vědeckotechnických parků, podnikatelských inkubátorů (50 procent prostředků) a na přímou podporu podniků – zvláště malých a středních (46 procent prostředků). Spolufinancování lze získat na zakládání a rozvoj menších firem či na inovaci výrobků, technologií a služeb.
Příspěvek ze strukturálních fondů na OPPP by mohl v letech 2004-2006 přesáhnout hranici osmi miliard korun. To je zhruba desetina částky, kterou Česko může čerpat ze všech rozvojových fondů unie včetně kohezního a dalších.
První peníze na podzim.
Jahn očekává, že brzy po výroku auditora PricewaterhouseCoopers – zřejmě v říjnu – bude možné proplácet první výdaje účastníků projektů OPPP. Peníze se čerpají zpětně, takže první programy se mají vyhlásit v květnu. Příjem žádostí o podporu má začít v červenci. Období mezi květnem a červencem by měli zájemci využít k prostudování kritérií a dokončení přípravy prvních projektů, měli by se proškolit poradci i zástupci podnikatelských orgánů a asociací. Časový scénář by teoreticky ještě mohly narušit výhrady Evropské komise k českému zákonu o veřejných zakázkách.
Generální ředitel CzechInvestu uvádí, že v příštích měsících budou finišovat přípravy. Agentura se hodlá věnovat konzultacím s firmami a zástupci podnikatelů, usilovat o minimalizaci administrativní náročnosti celého procesu čerpání peněz a také jednat s bankami, jež budou příjemcům podpory poskytovat překlenovací úvěry.
Zahájení prvních projektů v polovině letošního roku bude jakousi rozcvičkou. Jahn předpokládá, že se jí zúčastní první skupina „nažhavených firem“, které už dnes mají představu o možnostech využití evropských peněz. Pro mnohé ale začne období studia. Zájem o podporu ze strukturálních fondů pak zřejmě vzroste v letech 2005-2006.
O peníze vyčleněné na letošní rok by však Česko nemělo přijít. Celá alokovaná suma se váže na tříleté období s tím, že na dokončení projektů se počítá s dalšími dvěma roky – tedy do konce roku 2008.
Zájem o lidské zdroje.
CzechInvest se hodlá tak či onak zapojit do realizace také dalších operačních programů, které nespadají přímo pod ministerstvo průmyslu. Agentura by se měla stát styčným místem pro podnikatele, kteří usilují o jakoukoliv podporu – ať už z fondů EU, nebo z národních programů. „Když podnikatel přijde k nám, určitě se nesplete,“ uvedl již dříve náměstek generálního ředitele CzechInvestu Radomil Novák (EURO 11/2004).
Martin Jahn by uvítal, kdyby CzechInvest a jeho regionální pobočky přijímaly a posuzovaly i žádosti podnikatelů o podporu v rámci společného regionálního operačního programu. Za realizaci těchto projektů pak však bude odpovědné ministerstvo pro místní rozvoj.
CzechInvest má dále zájem o implementaci některých projektů z operačního programu „rozvoj lidských zdrojů“, který spadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí. To se týká zvláště zavádění standardů pro rozvoj lidských zdrojů v podnicích a také rozvoje specifického vzdělávání ve firmách. „Právě řízení lidských zdrojů je jednou ze slabin českých firem,“ říká Jahn. Šéf CzechInvestu proto považuje za logické, že agentura, která usiluje o celkové zlepšení podnikatelského prostředí v Česku a podporu zdejších firem, by se měla zaměřit také tímto směrem.
Agentura se v současné době podílí na pilotním projektu předvstupního fondu Phare, jehož cílem je zavedení standardů pro řízení lidských zdrojů ve dvaceti malých a středních podnicích. V rámci tohoto projektu se tedy budou posuzovat různé evropské standardy a vybírat zahraniční partneři, kteří pomohou s jejich zaváděním.
Hledání synergií.
Jak se ale s celou agendou čerpání ze strukturálních fondů vypořádá agentura, která se v minulosti zaměřovala především na lákání zahraničních investic? Martin Jahn mluví především o hledání synergií pro český průmysl a zefektivnění podpory pro české podnikatele. Cílem je také posílit vazbu mezi univerzitami a průmyslem. Rozvoj podnikatelské infrastruktury napomůže dalšímu přílivu zahraničních investorů a jejich propojování s domácími subjekty, což je jedním z cílů strategie ministerstva průmyslu.