Menu Zavřít

Natažené ruce

30. 1. 2003
Autor: Euro.cz

Co je největším problémem katastru nemovitostí?

Myslíte si, že největším problémem katastru nemovitostí v ČR je:

  • technické vybavení 16,4 %
  • personální vybavení 37,9 %
  • korupce 45,7 %

Na tom, že největší překážkou v dobrém fungování katastru nemovitostí je korupce, se shodlo téměř čtyřicet šest procent účastníků Manažerského barometru. Jeden z dotazovaných například uvedl: „Jednoznačným problémem je korupce. V poslední době opět prakticky ověřeno. Pokud tito lidé nebudou riskovat třeba ztrátu definitivy, nebude konec natažených rukou. Schválený princip policejních provokatérů by zde snad mohl dosti pomoci.“ Jiný ředitel se domnívá, že tato otázka nejvíce pálí metropoli: „Neřekl bych, že to je obecný problém celého katastru nemovitostí v ČR, neboť většina katastrálních úřadů funguje bez větších potíží a více méně dodržuje termíny. Tím jediným skutečným problémem je katastrální úřad Praha-město, o čemž svědčí i nedávná výměna celého vedení. Obávám se ovšem, že to samo o sobě problém nevyřeší.“ Rovněž tento hlas oznamuje, že nejhorší překážky v zápisu do katastru nemovitostí musí absolvovat obyvatelé hlavního města: „Minimálně v Praze je to korupce. Existence firem založených a napojených na zaměstnance katastru, které vám za pět až deset tisíc korun „uspořádají dokumentaci“, je přece věc veřejně známá. To není znakem obtížnosti procesu nebo minimálního technického vybavení katastru, ani jedno z toho „uspořádání dokumentace“ spočívající v přebrání potřebných smluv o změně vlastnictví, případně i zástavě (mluvím z vlastní zkušenosti) neřeší, to je znak korupce! Cesta není v posilovaní zkorumpované mafie dalšími penězi a lidmi, cesta je v jejím vypráskání a zavedení oficiálního systému vyšších cen za rychlejší úkon.“
Jednoznačně hlavní roli ve vztahu katastr a občané hraje korupce, tvrdí tento dotazovaný: „Je neuvěřitelné, že pouhý administrativní úkon trvá až dva roky a drzost právníků, kteří poradí svým klientům „urychlit postup“ všimným, prochází bez povšimnutí státních orgánů už deset let. Katastr nemovitostí udělal v naší zemi z několika desítek státních úředníků milionáře. A stále jsou placeni z našich daní.…“
Odpověď na otázku minulého týdne nebyla jednoduchá a mnozí šéfové se rozhodovali mezi možnými odpověďmi jen těžko: „Myslím, že je to kombinace všeho výše uvedeného, ale nejvíce se kloním k bodu číslo tři. Nemohu pochopit, proč stát se zde nechová více tržně a nemá sazebník, když je třeba něco urgentně, připlaťte si. Získal by tím více peněz a za další by se tím snížil prostor ke korupci“.
I tento manažer cítí, že jde o spojené nádoby: „Všechny tři odpovědi jsou dohromady provázané. Kde není dostatečné technické vybavení a kvalifikovaný personál, nastupuje korupce, která „řeší“ priority v nedostatkovém prostředí. Jediné řešení je prostředí dostatečnosti. Kdo by dnes dával úplatek za kilo banánů, když je koupí na každém kroku?“
Za vším hledej lidi, tak by se dala parafrázovat tato odpověď: „Katastr nemovitostí funguje žalostným způsobem již delší dobu, a protože je to státem řízená organizace, nikdo není veden k odpovědnosti. Dokonce vědomí, že špatně vykonaná nebo nedostatečně odvedená práce nebude tržně posuzována vede k tomu, že úředníci považují zřejmě veřejnost i právnické osoby za obtížný hmyz, který je nutno odpudit. Odpuzování se daří velmi dobře, pokud již v lepším případě za několik týdnů nějaký zápis do listu vlastníků je udělán, každý si napříště rozmyslí, zda bude katastr někdy znovu „otravovat“. Svoji roli „stojatých vod“ v celém státním aparátu podporuje fakt, alespoň pokud je mi známo, že dosud nebyl žádný líný úředník ze státní správy propuštěn. Naopak byrokracie a administrativa v posledních letech neobyčejně bují a málokdo se v ní již vyzná. Takže i v případě propuštění se líný úředník zaměstná na jiném úřadě za více peněz a pracovat ho stejně nikdo nedonutí, o odpovědnosti radši ani nemluvě. Objektivně tedy neexistuje neúspěšná firma s dobrým managementem, jenže katastr nemovitostí nás chce zřejmě přesvědčit o opaku. Vždyť zkrachovat vlastně nemůže.“
A závěrem dejme slovo člověku z branže: „Naším oborem jsou nemovitosti. S problémy okolo vkladů a zápisů na pražském katastrálním úřadě se setkáváme více než osm let. Řada lidí s větším odstupem možná odpoví na tuto otázku c) korupce. Ale přesnější odpověď je b) personální vybavení. Pouze bude-li na katastru dostatek vyškolených odborníků a bude-li na katastru zároveň vedení, které se bude snažit z katastru udělat fungující organismus (čili znovu jde o personální vybavení), bude mít kterýkoli občan naději na převod vlastnictví během dvou měsíců, a nikoli během jednoho roku.

Celkem odpovědělo 116 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?