Menu Zavřít

NATO zvažuje, zda se zapojí do boje proti IS

18. 5. 2017
Autor: ČTK

Spojenci v Severoatlantické alianci diskutují o možném zapojení NATO do mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS). Novinářům to při příchodu na jednání ministrů obrany EU řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. V žádném případě by se podle něj nejednalo o zapojení NATO do bojových operací proti IS. Téma budou mít za týden na stole také šéfové států a vlád NATO na aliančním summitu v Bruselu.

Do práce mezinárodní koalice, která v Sýrii a Iráku bojuje s teroristy, jsou nějakým způsobem zapojeny všechny členské země NATO. Sama aliance mezinárodní snahy o likvidaci IS podporuje svými radarovými letadly AWACS a také výcvikem iráckých vojáků a důstojníků v Jordánsku i přímo v Iráku. Samo NATO však není členem tohoto širokého spojenectví, které od září 2014 sdružuje skoro sedm desítek partnerů.

Podle Stoltenberga zdůrazňují zastánci formálního vstupu aliance do mezinárodní koalice fakt, že by se jednalo o významný politický signál podpory snah IS zlikvidovat. NATO by se také mohlo stát platformou pro koordinaci nejrůznějších forem podpory.

Věc bude - spolu s potvrzením trvající transatlantické alianční vazby - jedním z důležitých bodů summitu NATO příští týden v Bruselu. Stoltenberg ke schůzce dnes poznamenal, že bude „krátká, ale důležitá“. Bude totiž kromě jiného první příležitostí pro vrcholné představitele zemí aliance setkat se s novými prezidenty USA a Francie Donaldem Trumpem a Emmanuelem Macronem.

Právě Spojené státy prosazují větší angažovanost NATO v práci koalice proti Islámskému státu. Podle diplomatů mají s tímto plánem největší problém Francouzi a Němci, kteří se obávají nového dlouholetého a drahého angažmá aliance v neklidné oblasti, podobně jako se to NATO stalo v Afghánistánu.


Černá Hora brzy rozšíří řady členů Severoatlantické aliance. Čtěte dále:

Na Černou Horu dopadaly bomby NATO, nyní bude členem. Hrozí odliv turistů z Ruska

 Vesnice Perast v Kotorské zátoce


Český ministr obrany Martin Stropnický míní, že Spojené státy na summitu své partnery v NATO vyzvou k podstatně intenzivnějšímu boji s IS. „To tam patrně zazní,“ připustil český ministr.

Dalšími tématy alianční vrcholné schůzky příští týden podle něj bude dlouhodobá otázka zvyšování obranných výdajů především evropských spojenců a téma spolupráce mezi NATO a Evropskou unií. O tomto bodu dnes ostatně v Bruselu jednali ministři zemí EU. Obě organizace mají většinu členských zemí společných.

FIN25

Unie a aliance začaly úžeji spolupracovat až v posledních letech, především v důsledku stále komplikovanější mezinárodní situace. Loni na summitu ve Varšavě byla potvrzena snaha o úzkou kooperaci v některých konkrétních oblastech, například v boji s kybernetickými hrozbami. Podle Stropnického ale tempo v poslední době poněkud povolilo, především kvůli vnitropolitickému vývoji a volbám v některých klíčových evropských zemích.

Dále čtěte:

Slovenská vláda posvětila nákup stovek obrněnců pro armádu

Tendr na helikoptéry: Američané se učí, jak vyslovit „Plamen“

USA dluží českému vojsku neprůstřelné vesty za 52 milionů


  • Našli jste v článku chybu?