Menu Zavřít

NATRPKLÁ CHUŤ

3. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Firma SALB odkoupila akcie ředitele Václava Lupínka a RIF

Vlastníci Karlovarské Becherovky mají napilno. Již pouze čtyři týdny zbývají na to, aby splnili klíčová kritéria objemu výroby a prodeje a Fond národního majetku jim tak po roce 2000 mohl prodat zbylé státní akcie. Stanovených podmínek chtějí dosáhnout stůj co stůj. I za cenu, že budou vyrábět na sklad či značkové zboží zlevní.

S odřenýma ušima.

Usnesením vlády ze 3. září 1997 a kupní smlouvou z 15. prosince 1997 byl vítěz privatizačního tendru, společnost SALB, zavázán letos v Karlových Varech vyrobit 125 tisíc hektolitrů bylinných likérů (loni vyrobil jen 85 tisíc), vyvézt 22,5 tisíce a doma prodat minimálně 82,5 tisíce hektolitrů likérů. K tomu ještě musí vyrobit 120 tisíc hektolitrů nealko nápojů. Jen tak může firma, jejímiž majiteli jsou francouzský nápojový koncern Pernord Ricard, investiční společnost Patria Finance a bývalý kancléř Karel Schwarzenberg, k 30 procentům akcií, které již od státu získala, přikoupit po roce 2000 zbylých 59 procent v dr žení FNM. Pokud závazky nesplní, může však přijít i o to, co již od státu odkoupila.

Mluvčí Karlovarské Becherovky David Binar přiznává, že splnění objemových ukazatelů nebude jednoduché, ale firma je stoprocentně přesvědčena, že se jí to povede. „Produkce limonád je vlastně již splněna, objem exportu likérů se nám vzhledem k objedn ávkám ze zahraničí rovněž podaří docílit. Vládou stanovené celkové produkce má být taktéž dosaženo, firma však připouští, že ne vše, co opustí výrobní linky, se asi podaří prodat. „Určitý rozdíl mezi výrobou a prodejem nastat může, byla by to však předzásoba na příští rok, připustil již na začátku listopadu generální ředitel a předseda představenstva Alan Walden-Jones. Becherovka již od loňska bojuje s poklesem poptávky na vnitřním trhu a nepříznivý vývoj se jí, stejně jako mnohým dalším výrobcům alkoholu, nedaří zlomit.

Důvěrný mezisoučet.

Jak potvrdila mluvčí FNM Jana Víšková, dne 26. října prezidium za předsednictví ministra financí Pavla Mertlíka jednalo o průběžném stavu plnění kupní smlouvy uzavřené mezi Fondem národního majetku a SALB. Týdeníku EURO se p odařilo získat neveřejnou kontrolní zprávu, kterou pro toto jednání vypracovala zvlášť jmenovaná pracovní skupina ve složení František Jakoubek (vedoucí sekretariátu předsedy výkonného výboru FNM), Miluše Stloukalová (ředitelka kanceláře ministra financí) a Richard Chvojka (náměstek ministra zemědělství).

Materiál kromě jiného doporučuje, aby byl jednateli společnosti SALB odeslán dopis, v němž bude zdůrazněno, že úkoly vyplývající z usnesení české vlády ze září roku 1997 „jsou závazné, neměnné a musí být splněny . Jak se dále píše, „v pří padě nesplnění by musel FNM odstoupit od kupní smlouvy .

Lehko nabyli, lehko pozbyli.

I kdyby však FNM z jakéhokoliv důvodu od smlouvy odstoupil, společnost SALB by akcionářem být nepřestala. V posledních měsících totiž kromě 30 procent akcií, které nakoupila od státu, získala ještě další od pro vozního ředitele Karlovarské Becherovky Václava Lupínka a od Restitučního investičního fondu (RIF).

Lupínkovi, jako znalci utajované receptury becherovky, stát v roce 1997 přednostně prodal 21 370 kusů akcií (pět procent základního jmění), každou za 2500 Kč. Ředitel je tak koupil podstatně levněji než firma SALB, která za akcii musela zaplatit 52 50 korun. Společnost se s Lupínkem zřejmě dohodla na oboustranně výhodné transakci a 3,69 procenta akcií od něj odkoupila. Další tři procenta akcií jí pak prodal RIF, který je dříve získal bezúplatným převodem od státu. Město Karlovy Vary svá t ři procenta stále drží. Nyní tak SALB podle údajů z materiálu FNM vlastní již 36,69 procenta akcií, tedy blokační minoritu a o téměř sedm procent více, než předpokládala privatizační smlouva.

Zatím žádný zázrak.

Management Becherovky dosud odmítal sdělit přesné výsledky výroby a prodeje. V hodnotícím materiálu z FNM jsou však průběžná čísla za prvních sedm měsíců letošního roku uvedena. Vyplývá z nich, že kromě výroby neal ko nápojů se firmě alikvotní část stanovených úkolů splnit nepodařilo (viz tabulka). Je však třeba brát v potaz, že v červenci se v karlovarském výrobním závodě měnila plnící linka, a výroba tak byla na určitou dobu pozastavena.

Výrobní cíl je podle názoru hodnotící skupiny „technicky dosažitelný, avšak na základě předpokládaných prodejů bude vést k neekonomické úrovni zásob na konci roku 1999 . Prodej bylinných likérů na exportním trhu by se měl zlepšit v důsledku ne dávného převzetí konkurenčního německého výrobce Johann Becher OHG. Karlovarská Becherovka, respektive firma SALB, zahraniční akvizicí vyřešila dva problémy najednou - ukončila letité známkoprávní spory tak, jak vláda požadovala, zároveň získala trh pro vývoz zhruba deseti tisíc hektolitrů becherovky ročně.

Kvótu prodeje lihovin v tuzemsku se Becherovce podaří splnit asi jen v případě, že do celkového objemu bude započten i prodej nového produktu, hořké lihoviny Rapid. „Uvedením nového výrobku Rapid na domácí trh přesáhne prodej firmy cíl stanovený vládou, uvádí zpráva FNM. Dosud největšímu držiteli akcií tak zřejmě nevadí, že rapid je lihovina typu bitter, nikoliv bylinný likér, jak výslovně žádalo usnesení vlády z roku 1997 (EURO 29/1999).

Přestože generální ředitel karlovarského podniku Alan Walden-Jones v srpnu prohlásil, že vstup rapidu na český trh „předčil všechna očekávání , některé okolnosti tomu nenapovídají, zejména cenový vývoj. Když byl na začátku června rapid uveden do di stribuční sítě, byla pro něj doporučena maloobchodní cena 279 korun za litr, tedy zhruba 140 Kč za půl litru. V minulém týdnu se půllitrové lahve například v obchodní síti Kaufland prodávaly za 119 korun. Evidentní pokles ceny vysokou poptávku nesignalizuje. Likérka však podle mluvčího Davida Binara věří, že plánovaných deset tisíc hektolitrů prodá.

bitcoin_skoleni

Varianty postupu.

Působení firmy SALB v Karlovarské Becherovce by během příštího roku mělo vyhodnotit ministerstvo zemědělství spolu s ministerstvem financí na základě auditované účetní závěrky za rok 1999. V případě nesplnění úkolů má Fon d národního majetku možnost (ne však povinnost) odstoupit od kupní smlouvy na již prodaných 30 procent akcií. Na zbývajících 59 procent by pak již nová smlouva uzavřena nebyla. Pokud firma SALB podmínky splní a dalších akcie jí budou moci být prodány, musí v souladu se zákonem nejpozději do šedesáti dnů od převedení druhého balíku učinit drobným akcionářům veřejný návrh na odkup, a to za cenu, za niž nabyla akci e od FNM (tedy 5250 Kč/akcie). Za současné situace by se to týkalo jen zbylých akcií Václava Lupínka a města Karlovy Vary. Ke všem 89 procentům akcií, které stát vítězi tendru nabídl, bude mít FNM po dobu pěti let - do konce roku 2005 - předkupní právo.

  • Našli jste v článku chybu?