Moskevský městský soud dnes jen částečně změnil rozsudek moskevské soudkyně, která nařídila předáku ruské opozice Alexeji Navalnému smazat z internetu celý film, obviňující premiéra Dmitrije Medveděva z obohacování se na úkor státu. V reakci na Navalného odvolání soud nařídil opozičníkovi, aby do deseti dnů smazal tu část filmu, kvůli které jej zažaloval miliardář Ališer Usmanov. Podle listu Kommersant, vlastněného Usmanovem, jde právě o pasáž o uplácení šéfa vlády jedním z nejbohatších Rusů.
Navalného advokát u odvolacího soudu podle agentury Interfax požadoval zrušit celý rozsudek prvoinstančního soudu z konce května. Argumentoval tím, že soudkyně odmítla předvolat svědky obhajoby a ve svém rozsudku šla ještě dále, než se domáhal žalobce, miliardář Usmanov, který zažaloval Navalného z pomluvy a poškození dobrého jména. Usmanovův advokát naopak upozornil, že i sám Navalnyj připustil, že pro svá tvrzení o uplácení vlády nedisponuje „neprůstřelnými“ důkazy.
Usmanov podle Navalného filmu de facto podplatil premiéra Medveděva, když fondu Socgozprojekt „daroval“ dům s pozemkem o rozloze čtyř hektarů v prominentní moskevské oblasti. Šéfem dozorčí rady fondu je totiž Medveděvův spolužák Ilja Jelisejev. Podle Usmanova se však jednalo o smluvenou výměnu nemovitostí.
Miliardářům kraluje Putin. Má prý víc než Gates s Bezosem dohromady
Opoziční lídr během procesu požadoval vyslechnout jako svědky premiéra Medveděva, místopředsedu vlády Igora Šuvalova a šéfa fondu Socgozprojekt. Soudkyně však této žádosti nevyhověla. Podle Navalného mu tak neumožnila dokázat pravdivost zveřejněných informací.
Film o Medveděvovi na internetu viděly miliony diváků. Po jeho zveřejnění se v březnu konaly v desítkách měst po celém Rusku demonstrace proti korupci. V Moskvě se protestů podle nezávislých médií zúčastnilo několik desítek tisíc lidí, policie zatkla stovky z nich. Na červen svolal Navalnyj další demonstrace, ale při odchodu z bydliště jej zatkli policisté a musel si odpykat 25 dnů za mřížemi.
Čtěte také: