Ruský nejvyšší soud dnes zamítl odvolání opozičního lídra Alexeje Navalného proti zákazu volební komise, která odmítla jeho registraci jako kandidáta v prezidentských volbách v roce 2018. Obhájce politika uvedl, že se proti rozsudku odvolá a obrátí se i na Evropský soud pro lidská práva, informovala agentura Interfax.
Navalnyj, který je nejvýraznější postavou ruské opozice, se odvolal proti pondělnímu rozhodnutí ústřední volební komise. Ta ho odmítla zaregistrovat jako kandidáta pro prezidentské volby s odůvodněním, že byl pravomocně odsouzen za závažný trestný čin. Navalnyj byl v květnu odsouzen k podmíněnému trestu pětiletého vězení za krádež v lesnickém podniku. Navalnyj obvinění odmítl a proces označil za zpolitizovaný.
Navalného obhájce Ivan Ždanov oznámil, že se proti rozhodnutí nejvyššího soudu odvolá a obrátit se hodlá i na Evropský soud pro lidská práva. Státní instituce podle něj porušily Navalného práva, která jsou zakotvena v článcích Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod včetně práva na spravedlivý proces.
„Věděli jsme, že (dnešní) rozhodnutí bude rozhodnutím politickým. Přesto ale hodláme využít všech odvolacích prostředků,“ uvedl Ždanov. Rozsudek se podle něj dal očekávat. Navalnyj se soudního řízení z tohoto důvodu osobně nezúčastnil, dodal obhájce.
Navalnyj nemůže kandidovat na prezidenta. Ruský opozičník už vyzval k bojkotu voleb
Navalnyj po rozhodnutí komise vyzval k širokému bojkotu prezidentských voleb, které jsou vypsány na 18. března. Volby označil za frašku, neboť se jich podle něj smějí zúčastnit jen dosavadní prezident Vladimir Putin a kandidáti, které si sám vybral.
„Jít k takovým volbám znamená hlasovat pro lži a korupci,“ řekl. Už na 28. ledna přitom svolal celostátní akci, s níž chce svůj bojkot voleb podpořit.
Jedenačtyřicetiletý bloger Navalnyj se stal výrazným opozičním lídrem díky kritice korupce v nejvyšších patrech politiky a organizováním demonstrací. Letos v březnu svolal demonstrace proti korupci, kterých se po celém Rusku účastnilo na 60.000 lidí.
Už v červenci 2013 byl Navalnyj odsouzen k pětiletému trestu za zpronevěru v lesnickém podniku Kirovles. Rozsudek napadl u Evropského soudu pro lidská práva, který dospěl k závěru, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud. Loni v listopadu ruský nejvyšší soud rozsudek zrušil a nařídil nový proces, v jehož rámci dostal Navalnyj letos v únoru pět let vězení podmíněně a pokutu 500 tisíc rublů (dnes asi 187 tisíc korun).