craftu
„Nikdy jsem neprodal špatné pivo!“ zamyslí se u čerstvě načepovaného šnytu Josef Voltr. Pokud by někdy vznikala encyklopedie českého minipivovarnictví, měl by tam výsadní postavení. Od roku 1993, kdy Pivovar u Hušků v Bělči nad Orlicí vznikl, je totiž Voltr stále s ním. „Žena mě k tomu dotlačila,“ vysvětluje bývalý svářeč, proč po patnácti letech fungování podniku začal na technologii, kterou sestavoval, i sám vařit.
Tradiční hostinec nejprve patřil Voltrovu pradědovi Josefu Huškovi. Ten handloval s koňmi a v okolí se mu říkalo „Car“. Rodina hostinec provozovala až do začátku 50. let minulého století, než přišli komunisté a velkou restauraci i přilehlé zemědělské stavení zabavili. Když po revoluci rodina získala nemovitosti zpátky, nejenže obnovila pohostinství, ale Voltr se svým švagrem v červnu 1993 rozjeli i minipivovar. Čtvrtý v českých zemích – po pražském podniku U Fleků, Chýni a brněnském Pegasu.
Vařit své pivo začali prý i z čistě byznysového hlediska – potřebovali vydělat na provoz podniku, což prý jen prodejem průmyslových piv nejde.
Nicméně z vyprávění Josefa Voltra je jasné, že ho řemeslo chytlo. Jako svářeč vymyslel spoustu zlepšováků, které se v minipivovaru uplatnily, až se v roce 2008 k varně postavil sám. A od té doby se u technologie střídá s ostříleným hradeckým sládkem Karlem Nohejlem. O výrobu se navíc začal zajímat už i Voltrův syn, jenž studuje vyhlášenou pražskou Podskalskou.
„Ty postupy jsou dané, z 80 procent vždycky všechno záleží na čistotě,“ tvrdí Voltr. Jeho pivovar stále vaří pouze světlou dvanáctku, tmavou třináctku a ležák Včelku, což je světlé pivo ochucené medem. „Desítka není pivo!“ zareaguje na dotaz, proč nevaří výčepní. „Desítku nechte velkým, tu by minipivovary dělat neměly,“ myslí si.
Většina zdejšího piva se vyčepuje v místní restauraci s velkou předzahrádkou, oblíbeným cílem hradeckých cyklistů. „Místní nás moc nepijí,“ doplňuje Voltr.
Odér nostalgie
Ze stálé nabídky minipivovaru jsme otestovali tu největší klasiku. Tedy světlý spodně kvašený ležák Bělečský car 12°. Pivo se 4,9 procenta alkoholu vzniká dvourmutovým způsobem. Sladová vůně a jeho plné a syté tělo rychle přesvědčují, že sládci U Hušků bohatě zrní.
V chuti je dvanáctka dobře hořká, požitek doplňuje její poměrně jasný říz a svěžest.
Díky tomu všemu je pitelnost piva vynikající a člověk by jich – i díky relativně vstřícnému alkoholovému náboji – na posezení vypil hned několik.
Kdo tedy hledá chutnou klasiku s odérem nostalgie a starých časů, v Bělči pochodí.
Pivovar U Hušků
Běleč nad Orlicí 2, Třebechovice pod Orebem založeno: 1993 Sládkové: Karel Nohejl a Josef Voltr nabídka: spodně kvašené ležáky a speciály Pivo s sebou: v PET láhvích Otevřeno: pondělí až pátek (13.00 až 20.00), sobota a neděle (11.00 až 20.00)
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz