Menu Zavřít

NÁVRAT DO ROKU 1994

2. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Vláda rozhodla posílit Transgas a ČEZ

Minulý týden vláda přijala novou koncepci privatizace distribučních společností plynu a elektřiny, která se značně liší od dosavadní strategie státu. Vzniká absurdní situace: předchozí pravicové vlády od roku 1994 deklarovaly záměr privatizovat, bala mutily zahraniční investory, přesto k prodeji nedošlo. Zemanův kabinet nyní privatizaci zabrzdil, ale uskuteční-li svou novou strategii, k privatizaci může dojít již příští rok.

Tato koncepce se nemůže líbit zahraničním investorům, kteří již do nákupu akcií vložili obrovské peníze v domnění, že stát svůj privatizační slib dodrží. Jejich cíl byl jasný: získat majoritu a dodávat českým odběratelům také vlastní plyn a elektřinu.

Na tuto skutečnost upozorňuje i vládní materiál, který má týdeník EURO k dispozici: „Lze předpokládat, že cílem zahraničních investorů je především získání trhu v prostředí, které nemá přesně stanovená pravidla regulace. Urychlené dokončení privatizace distribučních společností bez posouzení širších souvislostí může negativně ovlivnit celou českou ekonomiku.

Nová koncepce, jejíž součástí je získávání majority v distribučních společnostech pro ČEZ a pro Transgas, varuje před uskutečněním „maďarské cesty . Nicméně maďarskou ekonomiku toto rozhodnutí negativně neovlivnilo.

V tomto případě vláda používá špatný příklad, neboť v Maďarsku distribuční společnosti vlastní pouze místní sítě, zato u nás v roce 1993 dostaly od vlády i vysokotlaké plynovody s přímým napojením na zahraniční potrubí s mo žností zásobovat český trh. (To v Maďarsku - kromě výjimek - ani jinde ve vyspělém světě ale možné není.) Jde proto o zásadní rozdíl, který vyžaduje zcela jiný přístup k privatizaci, a proto by česká vláda maďarským příkladem strašit neměla.

Zemanův kabinet ovšem rozhodl o tom, že až na Pražskou plynárenskou a Jihočeskou plynárenskou majoritu v jednotlivých společnostech nikdo kromě monopolních podniků ČEZ a Transgas nezíská. Znamená to, že němečtí, britští či švédští investoři svoje peníze získají zpět jen z dividend, pakliže se budou vyplácet.

Peníze, které vláda očekává z prodeje akcií velkých energetických společností (tedy Transgasu a ČEZ, které se posílí získáním majorit v distribučních společnostech), by měly do kasy FNM přinést hlavně institucionální investoři, tedy ne plynaři či majitelé elektráren.

Z vládního dokumentu, který byl dokončen 30. června 1999, lze jednoznačně vyčíst, že privatizace distribučních společností bude spojena s privatizací společnosti ČEZ a státního podniku Transgas. Lze říci, ač to vládní materiál předkládaný ministrem financí a ministrem průmyslu a obchodu nepřiznává, že ministři v zásadě akceptovali jak pro plyn, tak pro elektřinu jednu ze tří variant, které před několika týdn y vypracovala pro Transgas mezinárodní poradenská firma Deloitte & Touche (EURO 27/1999).

Vláda odhaduje, že kdyby stát nyní svůj podíl v distribučních podnicích prodal, získal by minimálně 1,5 miliardy dolarů. Hrozby, které by z prodeje státních podílů plynuly, materiál shrnul takto:

- Může vzniknout přebytek elektrické energie v důsledku poklesu její spotřeby. V případě ztráty části tuzemského trhu pro uplatnění elektřiny z elektráren ČEZ se může tato společnost dostat do problémů se splácením půjček se státní záruko u.

- Transgas musí respektovat existující závazky ze smluv podepsaných na základě přijatých usnesení vlády ČR. Ztráty z neodebrání kontrahovaného zemního plynu (podle studie Deloitte & Touche až 19 miliard korun ročně - pozn. red.) by mohly několikanás obně převýšit potencionální výnosy z privatizace distribučních plynárenských společností a snížit výnos z případné budoucí privatizace Transgasu.

- Podle zkušeností z privatizace v Maďarsku lze předpokládat, že po rychlé privatizaci dojde k zesílení tlaku soukromých společností na růst cen energií směrem k cenám běžným v Evropské unii.

bitcoin_skoleni

Vláda uložila ministru průmyslu a obchodu a ministru financí vytvořit pracovní skupinu, která do konce září připraví návrh postupu privatizace společností ČEZ a Transgas.

Vládní materiál sice uvádí, že návrh na novou koncepci privatizace byl zpracován za všechny distribuční společnosti, ale například Plynárenská unie ČR, která zastupuje všech osm distribučních společností, se k nové koncepci zatím nevyjádřila. „Oficiální stanovisko zveřejníme 10. srpna po jednání unie, řekl v rozhovoru pro týdeník EURO její předseda Josef Kastl.

  • Našli jste v článku chybu?