Menu Zavřít

Návrat jen do Vsetína

13. 12. 2007
Autor: Euro.cz

Podle naprosté většiny manažerů by se předseda lidovců do vlády vracet neměl

Domníváte se, že by se Jiří Čunek měl vrátit do vlády?

MM25_AI

  • Ano 6,3 %
  • Ne 93 %
  • Nevím 0,7 %

Minulý týden se kauza předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka trochu uklidnila. Zelení totiž slevili ze svých silných prohlášení, že z kabinetu odejdou, kdyby se měl Čunek, obtížený mnoha aférami, vrátit do vlády. Předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques prohlásila, že původní ostré výroky neměly vyznít tak „ultimativně“. Jiří Čunek na oplátku řekl, že je ochoten se svým návratem do vlády počkat. Pro 82 procent respondentů průzkumu STEM je však jeho vystupování nedůvěryhodné. A jeho návrat do vlády si nepřeje 93 procent manažerů.
Velmi sofistikovaně však Jiřího Čunka obhajuje respondent: „Domnívám se, že v tuto chvíli by se Jiří Čunek měl držet od této vlády raději co nejdále, o nic zásadního nepřijde. Měl by si také v klidu odpovědět na otázku a pokusit se vypátrat, kdo byl za takovým bezprecedentním útokem proti němu. Nějak se nemohu zbavit dojmu, že tato dobře mířená ,rána pod pás‘ přišla přímo z jeho vlastní strany. Napovědět by mu měl také fakt, ze ho senátoři koaliční strany většinou hlasů vydali k trestnímu stíhání. Zajímavé vztahy mezi partnery, že? Kdyby se nyní vrátil do vlády, určitě by v krátké době opět čelil nějaké další, třeba uměle vyvolané kauze. Jiří Čunek by nyní měl spíše požadovat vytvoření úřednické vlády, která by vládla do konce volebního období, protože kvalitní spolupráce v současné vládní koalici mezi lidovci a zelenými už asi nebude reálna. A předseda zelených Martin Bursík začíná mít také jakési podivné problémy.
Jiřího Čunka si vážím jako člověka, který se nebojí říkat naplno svoje názory. Jenže jeho nástup do nejvyšších pater politiky byl natolik raketový, že si ani nestačil uvědomit, že zlezení vysoké hory stejně jako převzetí vysoké vládní funkce musí předcházet důkladná příprava. Čunek však přípravě nevěnoval vůbec žádný čas. Vůbec se asi nezamyslel nad tím, proč na Moravě a především ve Vsetíně mu lidé důvěřují a fandí, i kdyby vzal úplatek 100 milionu korun. Prostě ve Vsetíně a okolí si důvěru lidí poctivě odpracoval. V Čechách ho takhle lidé neznají. Měl by proto nejdříve zapracovat z pozice senátora.“
Je však jedním z mála, protože další kladné odpovědi jsou ironické. Jedna z nich zní: „Možná by to pomohlo tomu, aby klidná síla zmizela z české politické scény.“ A druhá: „Jedině tak můžeme dokonale ilustrovat, co je to Kocourkov. A o to nám přece jde, že?“
V podobné duchu pak je i záporná odpověď: „Domnívám se, že by se měl vrátit do Vsetína.“
Tento respondent je velmi skeptický k budoucnosti KDU-ČSL, pokud se s kauzou Čunek dostatečně nevyrovná: „Nemyslím si, že by Jiří Čunek věrohodně vysvětlil jedinou kauzu, ve které byl v poslední době hlavní postavou. Nehodnotím, byly-li na něho připraveny a zda někomu vyhovuje, že má problémy. Nicméně Čunek je pro mne (a obávám se, že pro většinu lidí) totálně nevěrohodný a měl by být zcela mimo politiku. Je mi líto KDU-ČSL, že nemá dostatek sebereflexe a nedokáže se s kauzou Čunek vyrovnat. Tady už dávno nejde o to, jestli něco udělal, nebo neudělal, ale o to, že jeho nevěrohodná snaha se očistit a neustoupit smete KDU-ČSL z portfolia parlamentních stran. Za několik let bude Čunek pravděpodobně známý jen tím, že kvůli svému egu dokázal zničit stranu, která by měla mít přirozené místo na české politické scéně.“
Pro tohoto manažera je návrat předsedy lidovců do vlády zcela nemožný: „Považuji jeho případný návrat za úplný výsměch všem slušným lidem. Podle mne je to sebevražda nejen lidovců, ale celé vlády.“
Totéž si myslí respondent: „V žádném případě a dost se divím tomu, že vláda o této možnosti vůbec diskutuje. Vždyť to přece jen naprosto jasně dokumentuje její (a hlavně Topolánkovu) neschopnost rozpoznat vážnost situace a rozhodnout. V každé politicky kultivované zemi by člověk jako Jiří Čunek neměl nejmenší šanci se podílet na čemkoli, natož spoluřídit stát. Jeho neustálé výmluvy, průtahy a kličky jsou přece vrcholem trapnosti a hlavně smutným obrazem naší současné politické (ne)kultury. Na druhé straně je to však zřejmě pochopitelné, protože v situaci, kdy očividně ,každý na někoho něco ví‘, není možné logicky uvažovat, natož rozhodovat. A to platí pro všechny zúčastněné včetně Renaty Vesecké. Sympatie si u mne naopak získal svým postojem a jasným výrokem Karel Schwarzenberg - skoro jako bych v tom viděl zablýsknutí na lepší časy.“

Odpovídalo 125 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?