Menu Zavřít

Návrat krále

5. 6. 2007
Autor: Euro.cz

Kdysi slavná značka znovu bojuje o místo na trhu

České firmy oživují tradiční značky. Obrození zažívá Jawa, Kofola, Lybar… Trh se znovu pokouší dobýt také náchodská firma Uniregen s edříve velmi populárním prostředkem ke zvýšení imunity a regenerace organismu Imuregen. V letech 2000 až 2002 musela svést boj o ochrannou známku prostřednictvím Úřadu průmyslového vlastnictví, když se konkurence pokoušela zaregistrovat zaměnitelný název Imugen. Vědecky i klinicky jeden z nejsledovanějších preparátů na našem trhu do té doby budil pozornost převážně v odborných kruzích.

Tajemná formulka.

Tajemství výroby imuregenu znají jen dva lidé. Zrodil se za první republiky, přežil světovou válku a stal se chloubou československé farmacie. Jeho receptura je přísně chráněná stejně jako receptura becherovky či coca-coly. Jedním ze dvou, kteří vlastní vzorec výrobního postupu, je Jiří Semerák z Náchoda, jednatel společnosti Uniregen, která ochrannou značku vlastní. Je samé tajemství. Nechce prozradit ani to, kdo je druhým znalcem utajované formulky, ba ani to, kde je vlastně uložena. O svém případném nástupci zatím neuvažuje. „Na to je příliš brzo,“ směje se. Jediné, co potvrdí, je živočišný původ přípravku, který se tím liší od všech dostupných konkurentů na trhu.
Stejně jako becherovka byla kdysi lékem na choleru a jogurt se prodával pouze v lékárnách při zažívacích potížích, také imuregen byl, byť pod jiným označením, až do sedmdesátých let minulého století pouze na lékařský předpis. Podával se jako prostředek, jenž při onkologické léčbě urychluje regeneraci buněk.

Černobyl.

Po havárii jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986 byl tento československý objev doporučen i pro aplikaci u ozářených lidí. Při testech imuregenu v IKEM v Novosibirsku se totiž potvrdilo, že hustota růstu buněčné kultury je po jeho aplikaci dva až třikrát vyšší než u jiné kontrolní kultury. „Po ozáření buněčných tkání subtilní dávkou ultrafialového záření se u více než 50 procent tkání projevily známky odumření. Po 24 hodinách byl aplikován imuregen, buňky se počaly normalizovat, byla dobře patrná jádra s jadérky a dobře přijímaly barvivo. Objevily se mitózy, což jednoznačně dokladuje známky druhotné regenerace,“ stojí v závěrečné zprávě stále ještě žijícího akademika V. P. Kaznačejeva. „Poslalo se tam několik milionů dávek na vyzkoušení,“ připomíná sarkasticky Jiří Semerák, „když ale mělo dojít k placení, už nic nekoupili.“

Česká stopa.

Historie přípravků, které vyrovnávají imunitní systém, je dlouhá už osmdesát let. První stopa vede do českých zemí. Farmaceut Bohumír Rakús začal již koncem třicátých let a především ve čtyřicátých letech minulého století razit koncepci, že organismu musíme na jeho problémy a neduhy odpovědět přirozeným způsobem. Ten nabízejí pouze výtažky rostlinných a živočišných tkání. Lidské tělo umí zpracovat jen to, s čím si už poradila příroda. Nikoli uměle vytvořené chemické sloučeniny, které organismus nedokáže zcela přijmout a jež v těle zůstávají bez využití, často v podobě nebezpečných usazenin. Po smrti doktora Rakúse převzal výzkum jeho kolega Bedřich Doležel, který práci v laboratořích VŠCHT v Praze dokončil. Imuregen se poté v padesátých letech začal zkušebně vyrábět. Později byly jeho vlastnosti testovány i v armádním středisku obrany proti napadení chemickými zbraněmi. S jakým výsledkem, nevíme. Závěry nebyly nikdy zveřejněny.

Co to vlastně je?

Zázračný bojovník s následky ozáření, nebo jen psychologická zbraň? „Přímý důkaz máme, bohužel, i v rodině,“ vypráví Semerák. „Jeden z blízkých příbuzných podstoupil dlouhodobou chemoterapii a přirozeně na regeneraci ve značných dávkách nasadil také imuregen obohacený vitaminy. Nevypadaly mu ani vlasy. A imunita stále drží. Když z přírodních látek získáme ty nejúčinnější – aminokyseliny, peptidy, oligopeptidy, nukleotidy a organické soli –, pak můžeme ten boj dlouhodobě vyhrávat. Tyto prvky mají navíc jednu důležitou výhodu. Jsou netoxické, nenávykové a neukládají se v organismu, a hlavně účinně nastartují imunitní systém.“

Ve válečném maskování.

V sedmdesátých letech státní podnik Léčiva výrobu imuregenu zastavil. Důvod? Prostředek byl vyřazen ze seznamu léčiv výhradně na lékařský předpis. Jakýmisi podivnými stranicko-politickými hrátkami v někdejším socialistickém Československu recepturu převzal Český svaz spotřebních družstev, který výrobou imuregenu pověřil Jednotu Hronov. Ta zřídila výrobní laboratoř v nepřístupném lese na okraji Náchoda, v nenápadném areálu nízkých domků postavených za okupace německou armádou jako opravna leteckých motorů. Dodnes dopravní značka zakazuje do areálu vjezd. Výroba regeneračního prostředku byla obnovena a Jednota Hronov zahájila jeho prodej přímo v centru Prahy. Do dalších lékáren se dostal až později a magistři dodnes vzpomínají, že nic jiného v tomto sortimentu ani v nabídce nebylo. „Imuregen si pamatuju, ale už dlouho jsme ho neměli, a tak se na něj lidé přestali ptát,“ říká majitelka brněnské lékárny Renata Zítkovičová. Privatizační zmatky a spekulace v posledním desetiletí minulého století přípravek smetly z lékárnických tar. Teprve v roce 1998 odkoupila výrobní provoz a ochranná práva náchodská společnost Uniregen, která pokračuje ve stopách kdysi slavného výzkumu a zdokonalování zřejmě jedinečného preparátu. Bitva o místo na výsluní začala znovu. Zřejmě jedna z nejtěžších, protože český trh mezitím zaplnily svými chemickými produkty s masivní podporou reklamy farmaceutické giganty.

MM25_AI

Marketingový tah.

České firmy však projevují nebývalou houževnatost. Nejpřiléhavější bude zřejmě příklad comebacku kdysi tradičních značek Nealko nebo Kofola. Odkaz na nápojové firmy není náhodný. Také Uniregen se spojil s kdysi veleslavnou třebíčskou limonádou Zon, později i s mariánskolázeňským Excelsiorem a kojeneckou vodou Fromin ve snaze prosadit se na trhu s imuregenem obohacenými nápoji. Díky atestu ministerstva zdravotnictví se obohacené nápoje a sirupy dostaly na seznam ochranných nápojů. Zákoník práce totiž firmám v určitých profesích doslova nařizuje ochranné nápoje zaměstnancům poskytovat. Imuregen se tedy ve formě šumivých tablet popřípadě sirupů dostal do provozů Glaverbelu, Cutisinu a jiných menších firem. „Jednáme i s dopravními podniky, Ivekem a dalšími,“ naznačuje možný trend vývoje Semerák.
Uniregen má připraveny další dvě novinky, o nichž zatím management nechce kvůli konferenci hovořit. Už v letech 2000 až 2002 musela firma na Úřadu průmyslového vlastnictví svést boj o ochrannou známku, když se konkurence pokoušela zaregistrovat zaměnitelný název Imugen.

Jednou ano, jednou ne.

Na internetu lze mezi desítkami odkazů v několika jazycích nalézt zajímavou poznámku: „Farmaceutické firmy se snaží vyvolat hysterii kolem ptačí chřipky, aby si zvýšily zisky za běžné protichřipkové preparáty. Skvělý je český imuregen, jen nevím, jestli je na lékařský předpis.“ Amatérský postřeh o ptačí chřipce nepřímo potvrdil i profesionální závěr šéfa Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem Josefa Richtera, který se zabývá klinickou imunologií: „Světová zdravotnická organizace doporučuje očkování proti chřipce jako důležitou část prevence tohoto onemocnění, ale jeho účinnost nepřesahuje 70 procent především díky oslabenému imunitnímu systému. Tomu slouží přípravek Imuregen, obsahující směs nukleotidů, polypeptidů a aminokyselin, kyselinu askorbovou, případně i glukonát zinku a rostlinné extrakty. Zvyšuje odolnost proti virovým infekcím včetně infekce chřipkovým virem a virem ptačí chřipky,“ napsal do závěrečné zprávy Richter. Preparát byl laboratorně a klinicky testován a prověřen grantovou prací ministerstva zdravotnictví. Konkurence přesto na jeho výrobce poslala Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci a ministerstvo zdravotnictví, jehož hlavní hygienik Michael Vít závěr akreditované ústecké laboratoře označil za klamavou reklamu. Možná si vzpomenete na loňskou kauzu minerálních vod Fromin Aktimun obohacených o imuregen prodávaných v brněnské Hypernově. Ta je nabízela mimo jiné s poznámkou, že je prevencí proti všem druhům chřipky včetně ptačí. Pod tlakem tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana výrobce raději ustoupil, i když nukleotidy, které imuregen v minerální vodě Fromin obsahuje, zůstaly. „Konkurence nedokáže imuregen napodobit,“ říká jeden ze šéfů nápojové distribuce Frominu Jiří Šádek. „Je kompletně přírodní, bez chemicky vyrobených doplňků. Mnohé z toho, co je v lékárnách, se mu nemůže rovnat, a prodává se jen za cenu miliard vložených do reklamy.“

  • Našli jste v článku chybu?