Menu Zavřít

Návrat na místo činu

29. 6. 2007
Autor: Euro.cz

Letecká společnost zřejmě prodá cargo terminál jeho bývalému managementu

Prezident ČSA Radomír Lašák si může oddechnout. Pokud dozorčí rada firmy v polovině července schválí vítěze aukce na prodej dceřiné společnosti Air Cargo Terminal (ACT), kterého již v minulém týdnu odsouhlasilo představenstvo, bude mít letecká společnost dost peněz na to, aby zvládala hradit své závazky a nemusela na sebe podat v příštím roce návrh na konkurs. Vítězem, který spolu se zatím neupřesněným partnerem a bankovním financováním v zádech podal nejvyšší nabídku, je tuzemská Central European Handling (CEH). Jediným akcionářem loni založené CEH je Kamil Slavík (43), bývalý ředitel ČSA Cargo, pod jehož vedením terminál v roce 2003 vznikal. Akciová společnost s dvoumilionovým základním kapitálem získá budovu terminálu a licence na skladování, nakládání a vykládání zboží na Letišti Praha. Součástí kontraktu je i dlouhodobá smlouva o poskytování služeb Českým aeroliniím. Samotné zajišťování letecké přepravy zboží a pošty v letadlech ČSA si aerolinie ponechají.

Náklady prodej nepokryje.

Suma, kterou ČSA prodejem získají, nebyla oznámena. Odborníci spekulovali o ceně kolem čtyř set milionů korun a tato očekávání byla podle ohlasů z managementu společnosti překonána. Ani tato částka ale nepokryje náklady na vybudování terminálu. S jeho stavbou se začalo na počátku roku 2003 ještě v čase, kdy v ČSA prezidentoval Miroslav Kůla. Dokončen byl o rok později, kdy již byl šéfem českého národního dopravce Jaroslav Tvrdík. Náklady na stavbu, jejímž dodavatelem byla stavební společnost Hochtief, dosáhly 750 milionů korun. Jisté, a společností ČSA naopak potvrzené, je, že v aukci měl CEH dva konkurenty. Předběžné nabídky ČSA obdržely koncem ledna 2007 od devíti subjektů, na shortlistu zájemců, kterým bylo na jaře umožněno provést v ACT due dilligence, bylo pět uchazečů. Vedle CEH ještě CTP Invest, belgický Aviapartner Group, turecký Çelebi Holding a Odien Asset Management. Závaznou nabídku v minulém týdnu podali tři zájemci.

bitcoin školení listopad 24

Naddimenzovaný projekt.

Terminál nebyl nikdy plně využit, a proto ČSA v rámci svého před rokem přijatého transformačního plánu rozhodly o jeho prodeji. Druhou společností, z jejíhož prodeje by ČSA rády ještě letos získaly potřebnou hotovost, by měl být catering. K transakci by mělo dojít v průběhu podzimu. „Rozvíjet tento byznys by bylo jistě zajímavé, ale v krizovém managementu jste jako lékař, který přijede k autonehodě. Nejdřív musíte zachránit život, pak to ostatní. V případě carga a také cateringu jde o aktiva, která vážou investiční prostředky a zároveň negenerují odpovídající hospodářský výsledek a volné cash flow,“ zdůvodnil prodej prezident ČSA Radomír Lašák. „Nebyla to jediná cesta, jak řešit složitou situaci v ČSA po roce 2005, ale ukázala se jako jediná reálná, a v této situaci pro ČSA jako nejvýhodnější. Případná pomoc státu ani větší zadlužení ČSA nebylo možné. Varianta prodat letadla by znamenala sociální otřes pro firmu dimenzovanou na flotilu padesáti letadel a výrazné oslabení ČSA na trhu,“ doplnil. Divestice nesnižují hodnotu společnosti pro akcionáře před případnou privatizací a uvolňují zdroje pro rozvoj. Jde o standardní tržní řešení, bez vlivu na státní rozpočet ČR. „To, co děláme, by dělal každý vlastník. Restrukturalizujeme společnost, aby byla výkonnější, měla pro vlastníka větší hodnotu a byla silnější, stabilní a dokázala si udržet pozici na trhu i v případě vstupu nové konkurence,“ tvrdí Lašák.

Aukce probíhala faxem.

ČSA s prodejem pomáhaly společnosti CA IB ze skupiny UniCredit a advokátní kancelář Pokorný, Wagner & spol. Pro prodej společnosti Air Cargo Terminal zvolili poradci faxovou aukci. Všichni zájemci o koupi společnosti podepsali shodnou finální dokumentaci a návrh smlouvy. Poté mohli v průběhu úterý 26. června podávat faxem nabídky. Výběrová komise po ukončení prvního kola aukce nejvyšší nabídku navýšila tak, aby ani ten, kdo podal nejvíce, nevěděl, že nabídl nejvíce a navrhla minimální cenu pro druhé kolo. Takto se proces dražení opakoval až do doby, než v aukci zůstal jediný zájemce. Především kvůli transparentnosti a shodné dokumentaci pro všechny účastníky je tato forma dražení v současnosti považovaná za ideální pro státní podniky. Poprvé byla tato forma aukce použita před třemi roky při prodeji minoritního 34procentního podílu v Pražské energetice skupinou ČEZ. Tehdy nakonec skupina J & T za akcie nabídla 4,4 miliardy korun, přičemž vyvolávací cena byla o více než miliardu nižší. Aukci organizoval stejný poradce, CA IB.

  • Našli jste v článku chybu?