Menu Zavřít

Návrat nájezdníků

23. 9. 2005
Autor: Euro.cz

V Silicon Valley se chystá nebývalá konsolidace

Ze všeho nenápadně vane důvěrně známá atmosféra. eBay vydává 2,6 miliardy dolarů na nákup dynamicky rostoucí společnosti v oblasti internetového telefonování Skype Technologies, která má zatím více publicity než finančních úspěchů. O hodinu a půl později Oracle oznamuje akvizici konkurenčního Siebel Systems za 5,85 miliardy. Najednou se zdá, že byznysmenům ze Silicon Valley, zdecimovaným internetovou horečkou před pěti lety, se začíná znovu dařit. Ještě před koncem roku bezpochyby přijdou další obchody. A opět zaplní první stránky novin.
Dokonce již nyní se technologie značně podílejí na rostoucím počtu fúzí a akvizic. Než bublina s technologiemi splaskla, americké transakce se na nich účastnily jedenadvaceti procenty, tedy zhruba 358 miliardami dolarů, jak uvádí analytická agentura Thomson Financial. S náhlým útlumem technologií klesl podíl před rokem 2002 hluboko do jednociferných čísel, ale poté šel opět nahoru a nyní tvoří zhruba deset procent - asi 70 miliard dolarů - ohlášených akvizic. Nejpřekvapivější je, že peníze vynaložené na americké transakce v technologických oborech překračující jednu miliardu se v loňském roce zečtyřnásobily na 38 miliard. „Od roku 2000 bude letošní sezona v transakcích s technologiemi tou nejúspěšnější,“ tvrdí Richard Peterson, analytik společnosti Thomson.
Přesto se současná vlna uzavírání obchodů v ničem nepodobá šílenství z dob technologické bubliny, kdy firmy ochotně utápěly miliardy dolarů v mlhavých obchodních plánech a investovaly do nevyzkoušených nápadů. Zatímco sektor technologií se v devadesátých let choval jako parta teenagerů chtivých zlákat okamžitě někoho na rande, dnešní obchody spíše připomínají promyšlené sňatky. „To, co sledujete, je klasické zrání. Nakonec se v každém technologickém podoboru objeví jeden nebo dva hlavní hráči,“ soudí Karl Will, ředitel sekce fúzí a akvizic v technologických oborech v bance J. P. Morgan Chase.

Šedivějící vlasy.

Nynější dění v oboru to však vysvětluje jen zčásti. Dokonce i když se lídři jednotlivých sektorů, například softwaru, slučují, ostatní bojují o pozici v aktuálně žhavých oblastech růstu, jakými jsou internetové telefonování, placené vyhledávání informací či bezdrátové služby. Nezbytnost účastnit se hry na těchto polích pomáhá vysvětlit velkou cenu, kterou byla eBay ochotná zaplatit, přestože kvůli strategii aukčního gigantu při budování širšího elektronického obchodu prostřednictvím Skypu začaly celému Silicon Valley šedivět vlasy.
Také to vysvětluje množství nedávných obchodů, zahrnujících většinou služby související s internetem a jeho obsahem. Společnost InterActiveCorp nakoupila vyhledávač Ask Jeeves za 1,85 miliardy dolarů, New York Times pořídily internetové průvodcovské služby About.com za 410 milionů, News Corporation uskutečnila akvizici služby video-streaming IGN Entertainment a portálu myspace.com, zabývajícího se společenskou komunikací, dohromady za 1,3 miliardy dolarů.
K tomu, aby se obchody vedly, slouží rekordní hladiny firemních hotovostních prostředků. Microsoft disponuje hotovostí ve výši 37,8 miliardy, Intel má 12,6 miliardy, Dell může utratit devět miliard a IBM drží na hotovosti 8,7 miliardy dolarů. Investiční společnosti typu private-equity mají zdrojů také dostatek. Firma Kohlberg Kravis Roberts & Co. a Silver Lake Partners se v srpnu podílela na nákupu polovodičové divize společnosti Agilent Technologies za 2,66 miliardy dolarů a již dříve na akvizici SunGard Data Systems za 11,4 miliardy. „Soukromí kupci mají nesmírné ambice a dnešní finanční trhy je uspokojují,“ říká Jack Levy, ředitel oddělení globálních fúzí a akvizic společnosti Goldman, Sachs.
Při takovém množství dozrávajících technologických sektorů se další hra bude jmenovat konsolidace. Stačí se podívat na telekomunikace před rokem: společnost SBC Communications spolkla AT&T, Verizon převzal MCI. Do stejného tábora patří i akvizice divize osobních počítačů společnosti IBM firmou Lenovo. Někteří lidé se domnívají, že tato kombinovaná firma by mohla dokonce pohltit i potácející se Gateway.
Získání Siebelu, které připravil generální ředitel Larry Ellison před deseti měsíci, je pro Oracle jen posledním z řady nákupů s očekávanou hodnotou přesahující sedmnáct miliard dolarů. Ellisonovým cílem je posílení nabídky obchodních aplikací pro korporátní sféru a posun firemních zákazníků k nakupování na principu „one-stop shopping“(realizovanému u jednoho partnera). Ellisonova posedlost podnikáním vede mnohé k otázce, zda to všechno Oracle dokáže strávit. Zatím se však zdá, že to funguje. Odkup společnosti PeopleSoft z roku 2004 už nese ovoce. Když Oracle v červnu vyhlásil hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí fiskálního roku, ukázalo se, že tržby z klíčových obchodních aplikací poskočily o 52 procent. A to budí dojem, že integrace společnosti PeopleSoft probíhá hladce.

Čerstvé maso.

Po ukořistění společností PeopleSoft, Retek a pár menších cílů Ellison přepokládá, že s novým Oraclem snáze odrazí útok firmy SAP, německého kolosu s obchodním softwarem. Oracle tím rovněž získá oporu v oblastech, kde bývaly jeho slabiny. Například Siebel je mocnou silou pro podporu bankovních služeb a telekomunikačních společností, což nenabízí ani Oracle, ani SAP. Siebel je také vedoucím technologickým hráčem v oblasti aplikací pro řízení vztahů se zákazníky, tedy tam, kde Oracle pokulhával. Tímto způsobem bude Oracle schopen obsáhnout větší zákaznickou základnu v širším spektru výrobků. Přesto konkurence tvrdí, že takové podnikání může Ellisonovi vydržet jen na čas. Henning Kagermann, generální ředitel společnosti SAP, k tomu dodává: „Tvrdí, že se chce dostat na první místo. Jak se ale může stát jedničkou, když na obzoru už nezbyly žádné další velké akvizice?“
Prodej společnosti Skype je docela jiný příběh. Internet je uprostřed nového miniboomu a weboví pionýři s nemalými hotovostními prostředky a touhou udržet se na vrcholku vlny pohlcují bez problémů nové nadějné firmy v nejžhavějších segmentech. V posledních měsících spolkl portál Yahoo! stránku pro sdílení fotografií Flickr a nováčka v oboru internetového telefonování Dialpad, Google získal úspěšně se rozvíjející firmu v oblasti internetových telefonních služeb Dodgeball a společnost zabývající se softwarem k bezdrátovým telefonům Android. Společnosti eBay se loni podařilo strčit do kapsy stránku pro porovnávání nákupů po internetu Shopping.com a stránku věnovanou pronájmům Rent.com. Velmi podobně by se vyhledávač blogů od Technorati mohl stát slibným cílem třeba pro Microsoft, zatímco stránky Facebook, společenský web vysokoškoláků, by mohly přilákat zájemce o chytrou podobu internetu, například News Corporation.
eBay spoléhá na to, že Skype napojí velkou internetovou aukční společnost na několik nových zdrojů příjmu. Například takový, kde uživatelé, kteří prodávají pomocí aukční stránky eBay, kliknou ve svých seznamech na tlačítko „Skype Me“ a budou platit firmě eBay poplatek pokaždé, když se k nim někdo proklikne a připojí přes Skype – tahle záležitost by podle eBay mohla přinést 3,5 miliardy dolarů. Od takových zákazníků by mohl přicházet zisk z míst, k jakým patří třeba nově vytvořená mezinárodní stránka pro třídění inzerátů Kijiji, patřící eBay. A konečně, jak se eBay domnívá, peníze ponese i klíčová komodita společnosti Skype, totiž telefonování po internetu. Skype umožňuje propojení lidí z počítače na počítač zdarma, ale inkasuje poplatky za připojení osobních počítačů na telefony a hlasové schránky. Aktuálně se rozjíždějí čerstvé služby, jako jsou videokonference.

Lámali si hlavu.

Skype si naplánoval příkrý růst, ale jenom umírněné zisky. Lucemburská firma nashromáždila loni na tržbách sedm milionů dolarů a tvrdí, že je na dobré cestě ke získání 60 milionů v letošním a 200 milionů v příštím roce. Odhaduje, že do konce září bude mít 54 milionů zákazníků. „Dost jsme si lámali hlavu nad tím, jestli máme vstoupit do sféry komunikací,“ vysvětluje Rajiv Dutta, finanční ředitel společnosti eBay, „Ale aktiva, jako je toto, se do hry nedostávají příliš často.“
Hra není nijak levná. První nasazená cena – 1,3 miliardy dolarů v hotovosti a stejný objem v akciích – vzroste na 4,1 miliardy dolarů, pokud Skype do roku 2009 dosáhne stanovených hospodářských cílů. To je hodně peněz na společnost, u níž se nepředpokládá, že by dokázala krýt svou režii beze ztrát před koncem roku 2006.
Jedná se však zřejmě o částky, které manažeři společnosti eBay rádi zaplatí. „Skutečnost je taková, že internet dnes představuje menší riziko, a tomu odpovídají i vyšší ceny,“ uvádí Dutta. Znalci z oboru tvrdí, že s ohledem na množství prověřených rezerv v technologiích a obchodních modelech, které mají internetové mocnosti, jako jsou eBay a Google, k dispozici, si dnes vynořující se internetové společnosti mohou bezostyšně diktovat vyšší ceny.
Skeptiků je samozřejmě stále dost. „Když se rozšířila zpráva o akvizici společnosti Skype, musel jsem se podívat do svého diáře, abych se přesvědčil, že se jedná o rok 2005 a ne 1999 nebo 2000,“ žertuje Peter Falvey, správní ředitel bostonského investičního bankovního domu Revolution Partners. Falvey patří do stále se zvětšujícího okruhu kritiků, kteří vyjadřují obavy, že transakce se společností Skype připomíná šílené obchody a líné myšlení konce devadesátých let.
Ale kdo ví? Možná že to tentokrát všichni ti nadšenci, kteří touží nacpat svoje peníze do technologií, chytili za správný konec. Ať tak nebo tak, není pochyb o tom, že další podobné transakce již klepou na dveře.

Mnozí giganty, jako Google, Oracle, Verizon nebo eBay, svádějí souboj o vybudování technologického impéria Rozpálená půda Fúze a akvizice v technologickém sektoru v roce 2005*
Sektor - Počet transakcí - Hodnota v mld. USD

  • SLUŽBY - 11 - 21,6
  • SOFTWARE - 23 - 14,3
  • HARDWARE - 10 - 7,9
  • SÍTĚ A TELEKOMUNIKACE - 7 - 5,4
  • INTERNET (SLUŽBY, MÉDIA, HRY) - 7 - 5,3
  • OBRANA - 3 - 3,3
  • POLOVODIČE - 5 - 3,2

* 66 nejvýznamnějších transakcí ohlášených do 12. září
Pramen: Thompson Financial, BusinessWeek Kdo je další na řadě? Transakce na poli technologií se roztáčejí a průzkumníci na zrajících trzích i v rychle rostoucích sektorech se rozhlížejí. Kdo by se dal koupit a kdo by mohl kupovat?

SPOLEČNOST - TRŽNÍ KAP. (USD) - DŮVOD TRANSAKCE - POTENCIÁLNÍ NABYVATELÉ

FIN25

  • Computer Associates - 16,5 miliardy - Navzdory bezpočtu softwarových akvizic se růst firmy zpomaluje - Hewlett-Packard
  • BEA Systems - 3,6 miliardy - Dodavateli softwaru pro správu infrastruktury konkuruje IBM a nové firmy - SAP, Hewlett-Packard, Sun Microsystems
  • Salesforce.com - 2,5 miliardy - Šikovný dodavatel webového softwaru pro řízení vztahů se zákazníky by mohl pomoci nabyvateli dostat se konkurenci na kobylku - Microsoft, SAP
  • CNET Networks - 2 miliardy - Internetový vydavatel nabízí oblíbené zpravodajství, hry a recenze, tedy lákadlo jak pro internet, tak pro tradiční média - Yahoo!, News Corp.
  • Gateway - 995 miliardy - Restrukturalizovaný výrobce počítačů po prohře s Dellem nepotvrdil, že dokáže získat zpátky svůj podíl na trhu - Acer, Lenovo
  • TiVo - 429 milionů - Populární služba DVR přišla od roku 1990 o 658 milionů dolarů a čelí další silné konkurenci - Comcast, Time Warner, SBC, Verizon, Microsoft, Philips
  • T-Mobile USA - není známa - Operátor by mohl být příliš malý na to, aby odolal bezdrátovému zemětřesení - Comcast, Time Warner
  • Technorati - není známa (soukromá) - Přední prohledávač weblogů je atraktivní pro mediální společnosti zajímající se o vstup na internet - InterActiveCorp, America Online, Microsoft
  • Facebook - není známa (soukromá) - Společenská stránka populární mezi vysokoškoláky, jež by doplnila internetové portfolio mediálních společností - News Corp., InterActiveCorp

Copyrighted 2005 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Dagmar Tomková

  • Našli jste v článku chybu?