Rýnské nové generace nabízí pražská vinotéka Le Terroir
Po časech, kdy černé kočky, liebfraumilchy a moselkölche byly u konzumentů značně oblíbené, se vína ze sklepů od Mosely, Rýna, Saary i z jiných slavným oblastí na západ od Aše přestala v regálech našich obchodů objevovat. Postupné vymizení rýnských a hlavně moselských etiket z nabídky vinoték a restaurací zapříčinil posun zájmu klientely od vín s vyšším zbytkem cukru k suchým, svěžím a lehčím. V souvislosti s objevem vín z Nového světa, se silným přílivem produkce francouzské či španělské a jistě i pod vlivem stále rostoucí kvality vín tuzemských se ta německá zpět na své pozice u nás už neprosadila. Neznamená to však, že tamní vinaři nezachytili nové vlivy a ustrnuli ve vývoji. I oni přistoupili k více či méně razantní změně jak pěstování hroznů, tak i technologických postupů. Výsledkem jsou vína nové generace. Citlivěji zpracovaná, pečlivě vyškolená a s pozměněnou strukturou chutí začala navracet slávu německému vinařství. Aby se ta dobrá a lepší vína z historicky jednoho z nejstarších vinařských území dostala opět do povědomí českého pijáka, o to se stará nová pražská vinotéka Le Terroir. Tamní šéfsommeliér zaměřil pozornost i na špičkovou produkci německého vinařství. Na nápojovém lístku nalezneme hned osm producentů z oblastí velkých jmen – Pfalze, Rheingau, Mosely a Badenska – Würtemberska. Německo je stejně jako Česko a sousední Rakousko zemí, kde vinaři preferují monoodrůdová vína. Přese všechny elblingy, scheurebe, kernery či trolingery, které tam můžeme vidět, byla a stále je vlajkovou odrůdou tamních producentů ryzlink, tedy Ryzlink rýnský. Nejčetnější modrou sortou a kupodivu třetí nejrozšířenější v německých vinicích je Spätburgunder, mezinárodně Pinot Noir.
Dr. Bűrklin-Wolf Wachenheimer Rechbächel Riesling 2003, Qualitätswein – kovově jiskrná barva časem již lehce ztmavěla. V kytce nabízí víno vedle rozvitých tónů hroznovité vyzrálosti i charakter jižního ovoce. Tělo, zmohutnělé ležením, předkládá v chuti bohatou kompozici ze stop tropických plodin a hroznů, dokreslenou minerálními prvky a oživenou jemnou perličkou. Přes znamenatelný podíl jemných kyselinek se v konci, pod typickým „ropným“ podtónem objeví lehká, stěží znatelná cukrová tečka. Víno má dlouhý, obsažný doběh, sympaticky srovnaný bez rušivých momentů.
Spätburgunder Selection 2000, Qualitätswein – Franz Keller, Schwarzer Adler Baden se představí ležením již odlehčenou, antukovou barvou a umírněným buketem, kde nejvýrazněji vyniká dřevo. Teprve za ním se objevuje hrozen a tmavé peckoviny. I chuť je sevřená dubem v dominantním objetí, vedle dřevitých a kouřových tónů se zatím ovocité prvky prosazují jen velmi zvolna. Objeví se až v úplném závěru, těsně před odezněním chuti. V čase po nalití se víno otevírá a utlačené komponenty dohánějí své pozice, výraz se harmonizuje a kulatí.