Právě letos nastává změna střihu pánských obleků. Ustupuje se od úzkých kalhot a začínají se nosit „pouštní“ barvy, říká spolumajitel zakázkového krejčovství Delor Jan Vančura
Oblékání se řídí pravidly podobně jako třeba sport. „Rozepnuté košile a žabky patří na pláž. Košile a černý oblek večer na ples nebo do divadla. Světlé obleky se nosí přes den“ říká Jan Vančura.
* Jak probíhá volba košile?
Kromě výběru materiálu, typu a tvaru límce, manžet, zapínání či monogramu je potřeba na úvod zjistit mnoho věcí o tom, co klient rád nosí, co má či naopak nemá v šatníku a co potřebuje. Na začátku se ho snažíme vyzpovídat, abychom mu mohli dobře doporučit látku a střih. Podle typu postavy a tvaru obličeje. Podle toho, zda zákazník bude nosit košili s kravatou nebo bez, volíme vhodný límec.
* Jaké míry zkoumáte?
Obvod krku, délka rukávu, obvod v pase, bocích či přes hruď jsou míry standardní. U nás se snažíme zajít ještě dál, protože chceme perfektní výsledek. Proto řešíme například i sklon ramen a límce, obvod předloktí, obvod manžet, poměry předních a zadních dílů nebo také délku košile v předním a zadním díle.
* Jak se pozná člověk v dokonale padnoucím obleku?
Jsou základní pravidla, jak by měl oblek sedět. Asi nejzásadnější je délka ramen. Ta by měla u saka přesně kopírovat fyzickou délku ramene nositele obleku. Příliš dlouhá
ramena dělají prohlubeň u rukávu a příliš krátká zase naopak vytvářejí na rukávu vlnky. Neméně důležitá je délka rukávů. Rukáv by měl být tak dlouhý, aby z něj košile koukala, respektive aby vyčnívala manžeta rukávu košile asi 1,5 centimetru. Pak je to vy-pasování. Sako by mělo kopírovat postavu. Nemělo by být tedy v pase či v bocích příliš volné. Sako by dále nemělo v oblasti zad či ramen vytvářet žádné vlnky.
* Mají čeští muži nějaké specifické požadavky?
Velmi často k obleku šijeme rovnou dvoje kalhoty. Ty se totiž obnosí daleko rychleji než sako, které odkládáme ve své kanceláři nebo autě. Druhými kalhotami prodloužíte životnost celého obleku. Muži také více na rozdíl od žen vyžadují poradenství při výběru a také při následném stylingu. Nechávají si od nás sestavovat celé outfity a kombinace.
* Už se umějí Češi dobře oblékat?
Určitě jsou Češi, kteří to umějí už dávno, ale když se podíváte kolem sebe, je to často ještě trochu nešťastné. Hnědé boty večer, sportovní bundy do města, trička a šortky do práce… Tak jako jsou pravidla ve sportu, jsou i v oblékání. Rozepnuté košile a žabky patří na pláž. Košile a černý oblek večer na ples nebo do divadla. Světlé obleky se nosí přes den. Například v Itálii i na venkově nosí dospělí muži vždy kalhoty a košili a večer nebo v neděli by nešli bez saka. To, že si sám sebe vážím a že mi lidé mohou důvěřovat, dávám najevo mimo jiné i tím, že věnuji přiměřenou a správnou
péči svému zevnějšku. Ještě se máme hodně co učit, i když jsme na dobré cestě.
* K zakázkovému krejčovství patří také prvotřídní servis. Jaký je ten váš?
U nás v krejčovství dáváme servisu stejnou důležitost jako oblečení samotnému. Náš servis zahrnuje veškeré krejčovské úpravy, čištění a žehlení obleků. Například v Anglii si muži oblečení nikdy nenechávají udržovat jinde než v salonu, kde ho ušili. Staráme se také o opravy a úpravy obuvi, zejména její posezonní péči. Servis poskytujeme i na oblečení, které již náš klient vlastní, nemusí pocházet pouze z našeho salonu. Nedílnou součástí naší péče o klienty jsou služby osobního módního poradce.
* Jak moc podléhají pánské obleky módním trendům?
Přibližně každé tři roky se mění barevné škály a přibližně jednou za sedm let se zcela změní střih, což nastává právě teď. Co ovšem módnímu trendu vydrží dlouho vzdorovat, je kvalitní oblek a košile ušité na míru, tmavě modrý nebo šedivý oblek a bílá košile z módy nikdy nevyjdou.
* Jaký je aktuální trend?
Ustupuje se od slim střihů, kalhoty se rozšiřují, stejně tak klopy saka. Vracejí se vestičky, a to nejen jednořadé, ale i dvouřadé. Co se týká barev, budou se nosit zemité a pouštní barvy, tedy odstíny hnědé, béžové, šedé, doplňovat je bude červená a zelená. Na vysoce formální obleky se ale stále bude používat odstín tmavě modré až černé.
O autorovi| Václav Herz, herz@mf.cz