Jeho příznivci o něm tvrdí, že je rozhodným mužem pevných postojů. Podle kritiků je jen ambiciózním oportunistou. Nový řecký premiér Antonis Samaras dnes složil přísahu.
Samaras se narodil v roce 1951 v rodině známého řeckého obchodníka. V dětství hrál závodně tenis, stal se dokonce mistrem země ve své věkové kategorii. Maturitu získal na prestižní škole Athens College, kde na koleji sdílel pokoj se svým pozdějším politickým sokem, bývalým předsedou Panhelénského socialistického hnutí (PASOK) Jorgosem Papandreem. Jejich tehdejší spolužáci pro deník LA Times popsali, že oba tehdy spojoval odpor k vládnoucí juntě, na protest proti níž oba nosili zakázaný plnovous. Řecký premiér poté navštěvoval ekonomickou univerzitu Amherst College, později přesídli do USA a vystudoval Harvardskou univerzitu.
Čtěte také:
Nový řecký premiér slibil vyvést zemi z propasti bankrotu
Novou řeckou vládu čeká tvrdá opozice, Syriza účast odmítla
Do politiky Samaras vstoupil ve 26 letech, kdy byl zvolen poslancem za konzervativní Novou demokracii (ND). V roce 1989 se stal ministrem financí, o rok později se posunul na ministerstvo zahraničí.
Nové demokracii ale Samaras nezůstal věrný dlouho. V roce 1992 vyvolal ve straně rozkol svým tvrdým postojem vůči Makedonii a byl tehdejším předsedou stany Konstantinosem Mitsotakisem donucen odejít. S částí bývalých členů ND založil vlastní malou stranu Politické jaro, která se neprosadila. Nejúspěšnější byla s 8,7 procenta během voleb do Evropského parlamentu v roce 1994.
Návrat po dvanácti letech
Do ND se Samaras směl vrátit až v roce 2004, po více než deseti letech. Po dalších pěti letech se mu podařilo za vyhazov ze strany pomstít. Ve volbách nového předsedy, které deník Greek Reporter nazval „slavnou vendetou“, porazil Mitsotakisovu dceru Doru Bakogiannisovou. Ta z ND krátce poté odešla. Spor byl ale již urovnán. Bakogiannisová se do strany vrátila krátce poletěních květnových volbách.
Někteří stranící oslovení agenturou Reuters jsou ale vůči tomuto kroku kritičtí. Podle nich tak Samaras jen účelově posiluje svou mocenskou základnu. Německá média jej označila na člověka, který klade své osobní ambice nad zájmy země. „Samaras se poučil ze svých chyb a je nyní otevřenější názorům z více stran,“ hájí nastupujícího premiéra nejmenovaný člen ND.
Hlavně pracovní místa
Kromě přehodnocení podmínek evropských půjček nyní Samaras plánuje snížení daní pro firmy a využití evropských peněz na stavební projekty, které mají oživit hospodářství. Slíbil i zastavit snižování důchodů.
Hlavními body jeho politického programu jsou ale vytváření nových pracovních míst a ochrana těch stávajících. Důraz klade také na setrvání v eurozóně. „Drachma by znamenala okamžitou smrt,“ řekl řecké státní televizi.