Menu Zavřít

Náznaky ekonomického zotavení se opírají o křehké základy

17. 9. 2009
Autor: profit

Tvrzení, že světová ekonomika se postupně zotavuje, jsou založena na velmi nejistých indíciích. Ukázal to nový průzkum o globálních ekonomických podmínkách Asociace profesních účetních ACCA. Již třetí průzkum na toto téma z dílny ACCA zopakoval svá dřívější varování, aby se lídři světové ekonomiky neoddávali předčasnému optimizmu a spokojenosti.

Autor: Martin Siebert

Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko, k průzkumu uvedla: „Náš výzkum ukázal, že ekonomická důvěra se ve třetím čtvrtletí zvyšovala pomaleji než dříve tento rok. Naším klíčovým zjištěním je, že v obchodování a nových objednávek se stalo jen málo na to, abychom tvrdili, že solidní a trvalé ekonomické zotavení se dostaví před koncem roku 2010.“

Průzkum ACCA na vzorku 1.200 finančních profesionálů z 92 zemí ukázal, že sice více respondentů věří, že ekonomika se odrazila ode dna, ale současně se domnívají, že stabilní zotavení hospodářství se pravděpodobně nedostaví před koncem roku 2010. Důvěra na trzích během třetího čtvrtletí roku 2009 rostla. Nicméně počet těch, kteří důvěru spíše ztráceli (33%) mírně převýšil ty, kdo ji spíše získávali (31%). I když rostoucí procento respondentů (34%) věří, že globální ekonomické podmínky se již zlepšují, nebo se zlepšovat budou, až 44% dotázaných se domnívá, že současná situace odpovídá ekonomickému dnu a jistou dobu bude přetrvávat.

bitcoin_skoleni

Skoro 40% manažerů dále uvádí, že příjmy jejich společností se během příštích tří měsíců pravděpodobně nezmění. Stejný počet dokonce předpokládá jejich další pokles. Jen 22% dotázaných odpovědělo, že se jejich příjmová bilance zlepší. Průzkum také ukázal, že příjmy společností během třetího čtvrtletí klesaly a přišlo k nárůstu opožděných plateb a bankrotů dodavatelů a zákazníků. Rapidně klesaly investice do vlastních zaměstnanců a investice do kapitálových projektů, které dříve vykazovaly stabilizující se tendenci, také klesaly.

Průzkum poukázal na obrovské regionální rozdíly. Region Asie, Pacifiku, Afriky a některých východoevropských zemí vykázal mnohem větší nárůst důvěry a optimismu než země západní Evropy a Ameriky. Dramatické rozdíly se potvrdily také v otázce reakce vlád na současnou situaci. 77% respondentů v Africe a 60% dotázaných v Asii a Pacifiku očekávají nárůst veřejných výdavků. Naproti tomu 68% manažerů v západní Evropě očekává jejich pokles. Západní Evropa byla jediným regionem, ve kterém respondenti očekávají pokles veřejných výdavků po dobu příštích pěti let.

  • Našli jste v článku chybu?