Menu Zavřít

Názory odjinud: S Putinem je třeba navázat dialog

27. 5. 2015
Autor: čtk/ap

Zahraniční komentátoři glosují jednání amerického ministra zahraničí s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jejich pozornost upoutalo také irské referendum o sňatcích homosexuálů. Rozhodly jej prý příběhy. O strachu i spravedlnosti. Slovenský list SME se zaměřil na převzetí pojišťovny Dôvera.

Financial Times: Mluvit s Putinem

Americký ministr zahraničí John Kerry se dlouho těší pověsti nezdolného diplomata kvůli svému angažmá v diplomatickém úsilí kolem íránského jaderného programu či mírovém procesu na Blízkém východě. Ale málo jeho iniciativ vyvolalo takové překvapení jako nedávná návštěva prezidenta Vladimira Putina v ruském Soči. Čtyřhodinové setkání bylo mnohými ve Washingtonu kritizováno jako ukázka toho, že USA uhýbají. To by ale byl chybný soud.

Amerika by si měla udržet jasný a tvrdý postoj k tomu, co Putin dělá na Ukrajině, ale to by nemělo Washingtonu bránit v tom, aby s Putinem přímo jednal, pokud k tomu má možnost. Osmnáct měsíců po vypuknutí ukrajinské krize musí Západ zůstat na stráži před Putinovými záměry vůči jeho sousedům. Ačkoli dochází k porušování příměří, prožíváme relativně klidnější období v konfliktu, které je vhodné využít pro diplomatický dialog. A takovou příležitost by USA měly využít.

Irish Independent: Jak dělat politiku lépe

Nakonec rozhodly příběhy. Slyšeli jsme tolik příběhů o vyloučení, strachu, osamění a neštěstí, které vyprávěli lidé, jejichž jediným „prohřeškem“ byla láska k osobě stejného pohlaví. To je ve zkratce důvod, proč jsme tak silně podpořili manželství homosexuálů.

Slyšeli jsme o nadějích a strachu rodičů a sourozenců sžíraných obavami o své homosexuální děti, bratry a sestry. Výsledek referenda ukazuje, že jsme si uvědomili, že v naší společnosti je fundamentální a dlouhodobá nespravedlnost. A ta změna měla přijít dávno. To je ten hlavní mezi mnoha pozitivními přínosy našeho referenda.

Poučili jsme se v něm o moci mluvení a naslouchání, o moci vzájemného dialogu, v němž dokážeme prodiskutovat své společenské záležitosti. Výsledkem je, že dnes víme, že existuje lepší způsob, jak v Irsku dělat politiku. V tomto smyslu si všichni účastníci veřejné debaty mohou gratulovat za to, jak probíhala. Byla důstojná, vedená s respektem a doufejme, že se stane vzorem pro příští diskuze.

SME: Zvláštní

Opozice má o starost méně. Už nemusí pátrat po tom, kdo je vlastníkem poloviny pojišťovny Dôvera. Přikupuje ji ke své polovičce Penta, která je jak známo transparentní jako oko tuleně. Jeden z partnerů Penty pan Maták tvrdí, že o obchodu jednali tři roky. Hm. Chlebodárci se sluší věřit, ale okolnost, že se dohodli právě nyní, kdy stavební podnikatel Juraj Široký krachuje ve Váhostavu, v Plastiku i ve Slovanu, je přinejmenším zvláštní.

Přes vládní problémy s „cash flow“ může být odchod bílých koní z dozorčí rady také avízem, že Fico oživuje vyvlastňovací plány. To by byl silný moment pro kampaň, protože stigma napojení na Širokého by mohl zakrývat útokem na nepopulární finanční skupinu. Jistě, jsou to všechno spekulace. Nezbývá však nic jiného. Slovenský byznys parazitující na politice zuby otevřeně ukázat nemůže.

FIN25


Čtěte také: Vyvíjení nátlaku na Rusko pomocí sankcí nikam nepovede, říká Lavrov

Penta je před koupí vydavatelství Vltava-Labe-Press

  • Našli jste v článku chybu?