Menu Zavřít

Názory odjinud: Turecko na summitu působilo jako pán, nad EU má navrch

8. 3. 2016
Autor: čtk/ap

Po výsledcích pondělního summitu Evropské unie a Turecka se polský liberální deník Gazeta Wyborcza ptá, zda Evropská unie paktováním s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem nezradila sama sebe a zda se nestala rukojmím Ankary. Maďarský list Magyar Nemzet se zase podivuje nad tím, že Brusel přivírá oči nad porušováním svobody projevu v Turecku, ačkoli EU lpí na volnosti názorů. O dominantním postavením Turecka a váhavosti EU píší i další evropské noviny, například italská La Repubblica.

„Pouze Turecko může nyní příliv běženců z Blízkého východu do západní Evropy zastavit. A tím zachránit před rozpadem schengenský prostor, který populisté spekulující se strachem z běženců uzavřeli, a zároveň znovu obnovit důvěru v EU. Ale nebude cena, kterou je třeba zaplatit, příliš vysoká? Neznamená pakt s tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem zrazení sama sebe?“ napsal polský deník Gazeta Wyborcza.

„Znamením pomalého obratu bylo to, že (německá kancléřka) Angela Merkelová si před včerejší bruselskou schůzkou demonstrativně netiskla k prsům žádného uprchlíka či migranta, kteří nyní ubíjejí čas ničením plotu na řecko-makedonské hranici či mírumilovně putují z Atén na sever,“ napsal maďarský konzervativní deník Magyar Nemzet.

List ale považuje za nejpodivuhodnější to, že Evropská unie, která se holedbá svobodou názorů, v krizové situaci trapně přivírá oči na tím, že turecká vláda minulý týden převzala kontrolu nad nejvýznamnější mediální skupinou v zemi. Podobný názor má rovněž italský deník La Repubblica.

„Turecký premiér (Ahmet Davutoglu) přijel do Bruselu s falešným zdáním plachého a trochu zmateného účetního, aby Evropanům hodil záchranný kruh, a ušetřil je tak od katastrofální politické zkázy ve vodách Egejského moře. Ale tak jako každá záchranná akce, má i tato svou cenu. A ta je dost vysoká,“ napsala La Repubblica s tím, že turecký prezident Erdogan dostal další peníze v době, kdy tamní úřady převzaly opoziční deník, který hlavu státu kritizoval.

Žádná pěkná podívaná

„Nebyla to žádná pěkná podívaná, co vrcholní politici EU včera předvedli. Byli nejednotní a váhaví ve všem, co se týkalo Turecka v Evropě, Turecka, které vystupovalo jako pán a které si je jisté svou beztrestností,“ dodal italský deník.

„Dvacet měsíců prohlášení o principech, vyslovené pozvání stovkám tisíc migrantů, neúčinná řešení, politické cupování, spěšné budování bariér,“ napsal o dosavadním počínáním EU francouzský deník Le Figaro. „To vše, aby se došlo k politováníhodnému zjištění, že je třeba konečně zavřít zadní vrátka, což je základní podmínka pro otevření oficiální brány,“ dodal deník.

Z dvacetiměsíčního fiaska plyne podle tohoto listu ponaučení, že tíha Německa je ještě více znát, když je na špatné cestě. „A jeho partneři, především Francie, jsou příliš slabí, aby ho přivedli k rozumu,“ dodal deník.

„Každý hráč má velký osobní zájem na řešení, které funguje. EU by sotva mohla mít větší kolektivní zájem,“ napsal britský The Guardian s tím, že ve hře jsou tři základní unijní principy. Za ty považuje řešení problémů kontinentu v rámci spolupráce, volnost pohybu, která je ve veřejném zájmu, a v neposlední řadě víru v evropské hodnoty a dodržování lidských práv. Dosavadní výsledek je ale podle deníku smíšený a spíše chatrný.


Čtěte také:

bitcoin školení listopad 24

Ankara po EU žádá další miliardy eur za pomoc s uprchlíky

Sobotka: Uzavření balkánské migrační trasy je stále naléhavější

  • Našli jste v článku chybu?