Většina manažerů se domnívá, že politici za blokády nenesou vinu
Podílí se česká politika na konfliktu na česko-rakouských hranicích?
- Ano 33,7 %
- Ne 61,2 %
- Nevím 5,1 %
Opakované blokády hraničních přechodů několika desítkami rakouských aktivistů kvůli Temelínu zhoršují česko-rakouské vztahy. Rakušané neustále spekulují, nemají-li se obrátit na Evropský soud s mezinárodní žalobou na Česko. Ani ona, ani důraznější protesty naší vlády by však zřejmě vzájemným vztahům obou zemí neprospěly. Faktem je, že konfliktem už začínají být všichni „unaveni“. A zdá se, že i trpělivost některých českých politiků má své meze. Jejich trpělivý přístup je však možná důvodem, proč 61,2 procenta manažerů odpovědělo na otázku záporně.
Zcela signifikantní je v tomto ohledu odpověď, v níž se čeští politici až jedinou výjimku vůbec nešetří, přesto je však záporná: „Česká politika a vůbec čeští politikové se chovají vůči Rakousku téměř podle biblického 'on po tobě kamenem, ty po něm chlebeˇm'. A kdyby jen chlebem, rovnou grilovaným kuřetem na zlatém podnose. Takto se v ekonomice chová pouze slaboch. Pro téměř až poturčenecký postoj českých politiků vůči blokádám společných hranic nemám jiného vysvětlení. V tomto kontextu mě velmi příjemně překvapil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který tyto rádoby ekologické aktivisty nazval magory, když jako gentleman asi nepoužívá mnohem jadrnější, typicky české výrazy. A zde se projevuje typická schizofrenie politiků v české kotlině, když ten, kdo nazve věci pravými jmény, je místo pochvaly osočován z neadekvátního vyjadřování. Všichni ostatní politici by se naopak měli stydět, že se nezmohli vůbec na nic.
Navíc se zde dle názoru mnoha lidí napříč polickým spektrem promítá doslova ztráta národní hrdosti, protože tři nejvýznamnější státní zakázky v posledních letech, ve kterých 'lítají' miliardové zisky, jež budou z ČR následně bez jakéhokoli efektu pro tuto zemi vyvedeny, byly beze zbytku a bez jakýchkoli politických podmínek svěřeny rakouským firmám - vybudování systému mýta (Kapsch), nákup obrněných transportérů (Steyer) a výkup akcií společnosti ČEZ (Erste Bank). Musím se ptát proč, jestliže ekonomická výhodnost rozhodně nestála na prvním místě a například firma Kapsch byla svojí nabídkou zastaralého systému mýta rozhodně nejdražší, a přesto v tendru zvítězila. Nebo snad českým vládním politikům s výjimkou Karla Schwarzenberga chybí zdravý rozum?“
Opačně odpověděl respondent, který je však k našim politikům stejně nesmlouvavý a jenž jim nabízí řešení současné situace: „Ano, kvůli dlouhodobému tolerování blokád hraničních přechodů z rakouské strany na jedné straně a nedostatečně vstřícným krokům na podporu pozice rakouské vlády vůči ekoteroristům na straně druhé. Domnívám se, že zastavení blokád, které narušují vzájemné vztahy, mělo nastat již dříve. Udivuje mě, že tato otázka již nebyla dříve řešena po linii EU v rámci příprav pro zahrnutí České republiky do Schengenského prostoru pro volný pohybu osob. Za správné kroky české strany bych v současnosti považoval: za prvé zabránit všemi prostředky blokádám hranic českými extrémisty; za druhé navrhnout rakouské straně pomoc v rámci jejího komunikačního plánu vůči ekologickým aktivistům a bránit účelové eskalaci pseudoproblémů; za třetí realizovat společně opatření na zlepšení vzájemné komunikace obou stran na vládní úrovni a vyloučit jakoukoli dvoukolejnost stanovisek ve věci JETE (oficiální vládní versus soukromé nebo stranické), a to na obou stranách; za čtvrté jasně deklarovat pozici české strany a specifikovat hranice pro věcnou diskusi konzistentně s jadernou doktrínou české vlády; za páté formulovat doktrínu, pokud neexistuje nebo je nejasná, v návaznosti na energetickou politiku vlády; za šesté vypracovat program energetické soběstačnosti a dlouhodobé energetické strategie vlády podporující energetickou politiku a jadernou doktrínu v jejím rámci; a za sedmé ukončit další diskuse týkající se provozování JETE.“
Zcela jinak se na problém dívá tento manažer: „Jde o výraz frustrace rakouské veřejnosti, která už tuší, že odmítnutí jaderné energie bylo unáhlené, a jež tím více na něm lpí. Podpůrným důvodem je negativní vztah k Čechům, kteří podle mnoha Rakušanů zradili a zničili Rakousko-Uhersko. Tyto pocity snad vyléčí čas. Dramatické akce české strany mohou situaci pouze zhoršit. To ovšem neznamená, že bychom neměli protestovat proti porušování pravidel EU.“
Odpovídalo 98 manažerů