Menu Zavřít

Nebankovní trh v 1. pololetí rostl

5. 8. 2011
Autor: profit

Česká leasingová a finanční asociace dnes zveřejnila výsledky nebankovního trhu v České republice za 1. pololetí 2011. V tomto období poskytly členské společnosti ČLFA leasingem movitých věcí, factoringem, prostřednictvím úvěrů pro spotřebitele i pro podnikatele zákazníkům celkem 67,3 mld. korun, což je v meziročním srovnání o 3,5 mld. korun více.

Foto: Profimedia.cz

Z toho 50 mld. poskytli členové ČLFA na investice a provoz podnikatelských subjektů a 17,3 mld. na zboží a služby pro domácnosti. U všech komodit došlo k meziročnímu růstu; leasing vzrostl o 21,3 %, podnikatelské úvěry o 9,2 %, spotřebitelské úvěry o 4,7 % a factoring o 27,2 %. Členské společnosti financovaly 44 % nových osobních vozů registrovaných v tomto období v České republice a uzavřely  520 521 nových leasingových a úvěrových obchodů.

Leasing

Členské společnosti ČLFA financovaly v 1. pololetí 2011 prostřednictvím leasingu stroje, zařízení a dopravní prostředky v souhrnu pořizovacích cen (bez DPH) 22 mld. korun. Proti 1. pololetí 2010 to představuje u největších patnácti společností meziroční zvýšení o 21,3 %. V 1. pololetí 2011 i nadále dominoval leasing silničních vozidel. Podíl operativního leasingu na celkovém leasingu strojů, zařízení a dopravních prostředků dosáhl v 1. pololetí letošního roku 32 %. V meziročním srovnání jde o další růst tohoto podílu o 4,7 %.

Podíl leasingu strojů a zařízení, včetně leasingu fotovoltaických zařízení, se meziročně zvýšil o 3,8 % na 34,7 %, což se téměř rovná výsledku 1. pololetí 2009 (34,9 %). Podobně jako v předchozích letech směřovala téměř polovina leasingu movitých věcí do soukromého sektoru služeb a téměř dvě pětiny do průmyslu a stavebnictví. Účetní hodnota všech strojů, zařízení a dopravních prostředků v leasingovém užívání představovala na konci 1. pololetí 2011 téměř 108 mld. korun.

Podnikatelské úvěry

V 1. pololetí 2011 poskytlo 31 členských společností ČLFA úvěry a jiné neleasingové finanční produkty pro podnikatele (finanční služby pro koncové zákazníky, bez financování skladů) v celkové výši vstupního dluhu 14,19 mld. korun. Proti stejnému období roku 2010 se tak meziročně zvýšil objem úvěrů pro podnikatele o 9,2 % v případě vedoucích patnácti společností. Největší část z nově poskytnutých podnikatelských úvěrů (46,7 %) byla určena na pořízení osobních vozů, významný podíl z těchto úvěrů (21 %) využili podnikatelé k financování strojů a zařízení.  

Spotřebitelské úvěry

Členské společnosti ČLFA v 1. pololetí 2011 poskytly úvěry pro osobní potřebu ve výši 16,64 mld. korun, což představuje (při zohlednění loňských výsledků GE Money Multiservis, a.s., jejíž obchodní výsledky jsou letos vykazovány v rámci GE Money Bank, a.s.) faktické meziroční zvýšení o 4,7 %.

Největší podíl na spotřebitelských úvěrech členů ČLFA poskytnutých v 1. pololetí 2011 měly revolvingové úvěry (35,3 %), podíl financování v místě prodeje dosáhl 32,4 %, osobních půjček pak 32,3 %. Jednotlivé produktové řady jsou tedy v portfoliu spotřebitelských úvěrů zastoupeny téměř rovnoměrně. Spotřebitelské úvěry v 1. pololetí poskytovalo 21 členských společností ČLFA včetně řady leasingových společností, které je nabízejí jako doplněk k leasingovým produktům. 

Factoring

FIN25

V 1. pololetí 2011 pokračoval růst objemu factoringových obchodů. Na členy Asociace factoringových společností ČR (AFS ČR) byly v 1. pololetí 2011 postoupeny pohledávky celkem za 63,9 mld. korun, z toho na factoringové společnosti, které jsou zároveň členy ČLFA, připadá 52,6 mld. korun. Proti 1. pololetí 2010 to znamená u členských společností AFS ČR růst o 27,2 %. Vedoucím produktem na českém factoringovém trhu byl v 1. pololetí 2011 nadále regresní factoring se 73 %, podíl bezregresního factoringu dosáhl 27 %. Podíl regresního factoringu se meziročně snížil o 2,7 %.

„Z rozsahu obchodů členů ČLFA i z jejich současného růstu je patrný význam nebankovního trhu při financování především investičních a restrukturalizačních projektů menších a středních společností. Bez této podpory by se nemohly realizovat projekty, které mají šanci uspět a být prospěšné pro českou ekonomiku i stát ve formě odvodu daní, vytváření nových pracovních míst atd.,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA. „Výši nebankovních obchodů také stále ještě ovlivňují rizika spojená s některými žádostmi o financování a řada z nich tak nemohla být akceptována. Při postupující stabilizaci české ekonomiky tak očekáváme další růst nebankovního trhu.“

  • Našli jste v článku chybu?