Budoucí šéf České spořitelny vidí hlavní potenciál pro expanzi v oblasti správy majetku
Ti, kdo Gernota Mittendorfera neznají - především konkurenti - ho mají tendenci podceňovat. „Uvědomuje si ten pán, co doposud řídí kampeličku, na co to kývl?“ ptal se například autora těchto řádek po návratu ze Salcburku na dojem z budoucího šéfa České spořitelny člen představenstva jedné z velkých tuzemských bank. Po všemi respektovaném Američanovi Jacku Stackovi, za jehož vedení se spořitelna posunula od sedmimiliardové ztráty k desetimiliardovému ročnímu zisku, se řízení České spořitelny ujme v polovině roku Rakušan, který doposud šéfoval dvěma o několik řádů menším bankám ze skupiny Erste. Ve druhé polovině devadesátých let Sparkasse Mühlviertel West se sto padesáti zaměstnanci, nyní Salzburger Sparkasse se sedmi sty spolupracovníky. Konkurenti možná doufají, že banka pod jeho vedením neudrží vydobyté pozice, a mají proto z jeho jmenování radost. Z opačného důvodu se ale radují i zaměstnanci České spořitelny. Ti, kteří Mittendorfera zažili v první polovině desetiletí během jeho prvního pražského angažmá, což je většina dnešních klíčových manažerů spořitelny, na něj nedají dopustit a považují ho za dobrou volbu do pozice generálního ředitele. Pod jeho vedením tehdy banka nastartovala úspěšně podnikové bankovnictví, které do té doby nikdy moc neuměla a nedělala. Mittendorfer využil slabosti dnešní HVB Bank, která v té době procházela jednou z několika svých mnoha fúzí a která je v oblasti korporátního bankovnictví úspěšná a všemi respektovaná. Díky jejímu tehdejšímu oslabení získal pro Českou spořitelnu mnoho nových klientů. Oblíbený Mittendorfer byl a zřejmě znovu bude i pro svou otevřenost a schopnost naslouchat kolegům, ale přitom jasně a důrazně formulovat své názory. Není proto divu, že loňský stav, kdy manažeři spořitelny uvažovali o nabídkách od konkurence, je minulostí. Situace se stabilizovala a možná až na jednoho ze členů představenstva jsou všichni s volbou spokojeni. Mittendorfer totiž týmu, který v současnosti spořitelnu vede, věří, a žádnou jeho obměnu zřejmě neplánuje. „O tom, že v České spořitelně pracují kvalitní lidé, vedle jejího úspěchu nejlépe vypovídá, kolik z nich je žádáno na nové projekty Erste v Rumunsku a na Ukrajině. Pracuje jich tam podstatně více než Rakušanů. Myslím, že velké příležitosti se lidem z České spořitelny nabídnou i v centrále ve Vídni po ustavení holdingové struktury společnosti,“ řekl Mittendorfer v rozhovoru pro týdeník EURO.
EURO: Od července letošního roku povedete největší českou retailovou banku. Co považujete za svoji výhodu před ostatními kandidáty na tuto pozici? MITTENDORFER: Myslím, že jsem byl vybrán, protože jsem již v České spořitelně čtyři roky pracoval. Určitě jsem měl jako protikandidáty spoustu kvalifikovaných lidí ze skupiny Erste Bank. Mou výhodou bylo, že jsem již pracoval na rozdílných úkolech v různých zemích. Budoucnost je v manažerech, kteří postupně projdou několika pozicemi na několika trzích. Generální ředitel skupiny Andreas Treichl pravděpodobně předpokládá, že v České spořitelně mohu udělat kus dobré práce.
EURO: Můžete na číslech ukázat, jakou práci jste odvedl v Salzburger Sparkasse? MITTENDORFER: Především tam byl před mým nástupem velký právní problém. (Banka dlouhou dobu financovala developerskou společnost, která vykazovala výkony více na papíře než v reálu. Soud odsoudil několik lidí ze Salzburger Sparkasse za to, že měli pravou podstatu firmy, ve které zůstaly úspory mnoha obyvatel Salcburku, rozpoznat dříve, než zkrachovala. - pozn. redakce). Od začátku devadesátých let jsme navíc ztráceli klienty. Od roku 2005 však klientskou bázi znovu rozšiřujeme a rosteme rychleji, než je průměr trhu. Roste i objem majetku pod naší správou. Naše náklady se naopak stabilizovaly.
EURO: Dosáhl jste obnovení růstu Salzburger Sparkasse příchodem nových lidí, nebo jste lépe motivoval tehdejší zaměstnance? MITTENDORFER: Od roku 2005 jsme přijali do banky šedesát nových lidí. Celkem se počet zaměstnanců pohybuje okolo sedmi set. Po mém nástupu jsme se soustředili na to, abychom se stali atraktivním zaměstnavatelem a mohli do banky přivést nové kvalitní lidi. To je podle mě dobrý základ pro budoucnost regionální spořitelny.
EURO: Salcburské noviny jsou z toho, že se stanete šéfem firmy s deseti tisíci zaměstnanci, poměrně šokované. Nebojíte se takové zodpovědnosti? Je to přece jen velký rozdíl proti střední firmě. MITTENDORFER: Jsem šťastný, že v Salcburku zná nyní každý Českou spořitelnu. Mé jmenování bylo opravdu ve všech místních novinách. Nedá se říct, že bych se odpovědnosti obával, mohu však říct, že mám respekt. Hluboký respekt. Ve spořitelně jsem navíc již v letech 2000 až 2004 pracoval a dobře ji poznal. Myslím, že má velmi dobrý tým, a jsem rád, že mnoho lidí, které jsem již v minulosti ve spořitelně poznal, je stále velmi motivovaných. Jeden z bývalých kolegů z České spořitelny mi poslal textovou zprávu se slovy „Vítej zpět, je to tu stále zábava.“ Také si to myslím.
EURO: Nakolik jiná bude vaše nová role od posledního působení v České spořitelně? MITTENDORFER: Práce je odlišná. I když sedíte v představenstvu, pořád je tam někdo, kdo je číslem jedna. Jste ve skupině lidí. Role generálního ředitele je jiná, musíte celou banku posouvat dopředu. Dříve jsem byl zodpovědný jen za komerční bankovnictví, nyní budu mít celou banku.
EURO: Střídáte jednoho z nejlepších manažerů působících v České republice. Neobáváte se toho, že vás budou s Jackem Stackem porovnávat? MITTENDORFER: Nevím, jestli nás budou porovnávat, protože každý jsme jiná osobnost. Nejsem Jack Stack. Velice rád jsem s ním čtyři roky pracoval, hodně jsem se od něj naučil. Mám však vlastní styl. Vím, že nahradit takovou osobnost bude těžké, ale zkusím to.
EURO: Jak byste charakterizoval svůj styl vedení? Čím se liší od Stackova? MITTENDORFER: On je velmi kreativní. Jednotlivé konkrétní situace umí perfektně řešit. Ale já se s ním nebudu porovnávat, to udělají ostatní za několik měsíců či let.
EURO: V čem je Česká spořitelna v roce 2007 jiná než v roce 2004, když jste jí opouštěl? MITTENDORFER: Nebyl jsem vývoji spořitelny v posledních dvou a půl letech tak blízko, takže nemám všechny informace. To, co ale považuji za důležité, je loňské nastartování projektu Banka první volby. To je velmi dobrá aktivita a je třeba, aby tento projekt byl úspěšný. Už jsem se zúčastnil jednoho workshopu a dívám se na tento projekt s optimismem. Myšlenkou tohoto projektu je i to být flexibilnější. Takže si umím představit, že se projekt ještě nějak posune. Jeho základní myšlenka a směr je ale správný.
EURO: Jak byste charakterizoval projekt Banka první volby? Co je podle vás jeho hlavní ideou? Mít nejlepší zaměstnance, nebo být v něčem konkrétním nejlepší na trhu? V ČR to jednoduše nikdo příliš pojmenovat neumí. MITTENDORFER: Je obtížné jmenovat jednu věc. Je to kombinace mnoha aktivit a procesů. Po skončení projektu by ale každopádně měla být Česká spořitelna první volbou pro klienty ve všech myslitelných segmentech. Chceme být jedničkou také pro zaměstnance a akcionáře Erste Bank.
EURO: Vidíte v současné době na českém trhu silnější konkurenci, než když jste ho opouštěl? MITTENDORFER: Konkurence byla v Česku vždy silná, ale to je zdravé, protože z toho profituje zákazník. Když jsme si v roce 2000 nechali vypracovat studii, ukázalo se, že průměrná úroveň bankovních služeb je v ČR o dvacet procent nižší než v západní Evropě. Pokud bychom si nechali udělat stejnou studii nyní, myslím, že by nenašla mezi službami Česku a západní Evropě významný rozdíl.
EURO: Za svého minulého působení v České spořitelně jste prý tvrdil, neberte si z Rakouska příklad. Tím jste se lišil od ostatních rakouských bankéřů působících v Praze. Přesto, je něco na rakouském bankovnictví, čím stojí za to se inspirovat? MITTENDORFER: Rychlost rozvoje zdejšího bankovního sektoru byla podstatně vyšší než v Rakousku. Rozvoj bankovnictví vždy závisí na situaci země. Například asset management a wealth management je nyní v České republice velké téma pro banky i pro klienty. Když jsem pracoval v Česku, byl to tam ještě zcela nerozvinutý obor podnikání. Průměrný Rakušan má ve fondech investováno čtrnáct tisíc eur a průměrný Čech 200 eur. Růst v této oblasti bude v Česku v příštích letech velmi rychlý. Dovednosti, jak se v této oblasti starat o klienty, se mohou čeští bankéři od rakouských učit. Další takovou oblastí jsou malé a střední podniky. Ty se dříve či později stanou i v ČR páteří ekonomiky a budou vytvářet nová pracovní místa.
EURO: České banky si nyní konkurují především v oblasti úvěrů. V Rakousku ale mezi sebou soutěží i vkladovými produkty. MITTENDORFER: Trh s půjčkami ještě čeká v Česku další růst. V budoucnu ale určitě čeká trh správy depozit velký rozvoj, přibudou nové sofistikované spořicí a investiční produkty. Konkurence v této oblasti určitě nebude malá, ale to je normální přirozený vývoj.
EURO: V Salzburger Sparkasse jste dva členové představenstva. Česká spořitelna jich má sedm, nejvíce ze všech velkých bank v zemi. Není námětem pro vaši diskusi s akcionářem redukce počtu členů představenstva na kompromisní číslo mezi dvěma a sedmi? MITTENDORFER: Nevím, jaký je správný počet členů představenstva, záleží na velikosti a struktuře té které banky. Důležitější než počet členů představenstva je mít široký tým seniorních manažerů. Považuji za důležitější, aby banka měla řádově patnáct takových lidí, než kolik z nich je členy představenstva. Kolik má být členů představenstva, je čistě věcí vlastníka.
EURO: Skupina Erste nyní koupila banky v Rumunsku a na Ukrajině, kam přesunula část senior managementu České spořitelny. Nebudete mít problémy tyto manažery doplnit? MITTENDORFER: Nacházet kvalitní lidi je klíčem k úspěchu každé firmy v oblasti služeb. Myslím, že ocenění schopností manažerů spořitelny jejich pověřením novými velkými úkoly ve skupině je velmi dobrým signálem pro trh. Určitě nám to pomůže upevnit naši pozici být první pracovní volbou pro talenty. Nabízíme totiž nejenom kariéru v České spořitelně, ale i mezinárodní.
EURO: Kdy vám šéf Erste Bank nabídl pozici šéfa České spořitelny? MITTENDORFER: Na konci listopadu loňského roku.
EURO: Jak dlouho jste se rozmýšlel? MITTENDORFER: Jeden den.
EURO: Jakým způsobem budete do července uváděn do České spořitelny? Budete se již pravidelně účastnit některých tamních porad? MITTENDORFER: Již dnes mám informace ze spořitelny, plánuji tam jezdit zhruba jednou za měsíc. Do chodu banky ale nebudu nijak zasahovat. Mám až do léta práci v Salzburku. Navíc jak znám Jacka Stacka, bude pracovat na sto procent až do chvíle, než pojede na letiště na spoj, kterým se vrátí do New Yorku.
EURO: Erste Bank se ve své strategii vymezila tak, že její regionální expanze a ambice na expanzi končí na východě Ukrajinou. Jaký je váš pohled na ruský trh? MITTENDORFER: Rozhodnutí skupiny není rozhodnutím, na kterém bych se podílel nebo u kterého bych byl. Vidím ale, že mezi firmami v Česku a Rusku probíhá již dnes čilý obchod. Hodně záleží na stabilním politické vývoji v Rusku, obecně si ale myslím, že Rusko je zemí, která do budoucna nabízí dobré obchodní příležitosti.
EURO: Erste Bank je váš první zaměstnavatel od ukončení univerzity. Proč jste dal této bance po skončení školy přednost před jinými rakouskými bankovními skupinami? MITTENDORFER: Věděl jsem, že to, co jsem se naučil při studiu práv na univerzitě v Linci, nepostačuje k úspěchu v bankovním sektoru. Jeden bankovní HR manažer, se kterým jsem při dni pracovních příležitostí mluvil a ptal se ho, co mám dělat, když chci pracovat v bance, mi poradil, ať jedu do Vídně a ucházím se o práci v bankách Creditanstalt, Girocredit a Erste. Ptal jsem se ho, proč u těchto tří a on mi řekl, že tyto mají nejlepší tréninkové programy pro zaměstnance. Poslal jsem do všech tří bank životopis a motivační dopis a všechny tři mi odpověděly a pozvaly mě na interview. Všechny schůzky byly v jednom dni a podobné hodině. Jedna začínala v devět a další dvě v deset. Přemýšlel jsem o těch bankách, o tom, na kterou schůzku půjdu. Pak jsem se podíval na dopisy. Jeden byl zcela bez podpisu, druhý byl podepsán jedním člověkem a třetí dvěma. Tak jsem si řekl, dva podpisy, tam mě opravdu chtějí. Ten dopis se dvěma podpisy byl z Erste.
Sportovní nadšenec Gernot Mittendorfer Třiačtyřicetiletý manažer vystudoval práva na univerzitě v Linci. Kariéru začal v roce 1990 na jedné z vídeňských poboček Erste Bank. Této finanční skupině zůstal věrný po celou svou dosavadní profesionální kariéru. Od roku 1999 pracoval pro skupinu Erste v ČR. Po akvizici České spořitelny v roce 2000 se stal členem jejího představenstva zodpovědným za firemní klientelu. V roce 2004 odešel šéfovat Salzburger Sparkasse. Loni v listopadu dostal nabídku řídit po Jacku Stackovi Českou spořitelnu. Nabídku přijal a funkce se ujme v polovině letošního roku. Se svou ženou Christiane má osmiletou dceru Julii. Jeho rodina zůstane v prvním roce druhého pražského angažmá v Salcburku, aby tam dcera mohla dokončit první stupeň základní školy. Mittendorfer je hokejovým a fotbalovým fanouškem.