Menu Zavřít

Nebezpečné známosti

3. 2. 2012
Autor: Euro.cz

Slovensko

MM25_AI

Gorila nemizí, naopak postupně přibývá na váze a vybírá si pochoutky, jež mnohé překvapují. Tak se dá charakterizovat poslední vývoj aféry kolem stejnojmenných materiálů s přepisy údajných setkání partnera Penty Jaroslava Haščáka s politiky ve stylu „tomu dáme, tomu taky“ (Euro 3, 4/2012).
V uplynulém týdnu se znovu potvrdilo, že vzájemné politické vzdálenosti jsou pod Bratislavským hradem jakoby více relativní než jinde. Má to ostatně tradici, připomeňme vřelé vztahy bývalého hlinkovce Alexandra Macha s komunistickým intelektuálem Lacem Novomeským. Na podobný přístup teď doplácí premiérka Iveta Radičová, která musela po několika dnech zapírání přiznat, že před lety ve svém domě hostila i manažery Penty.
S nepříjemnou známostí z minulosti se potýká rovněž předseda liberální strany Svoboda a Solidarita Richard Sulík. Na webu se objevily přepisy mobilních textových zpráv, ve kterých si Sulík píše s kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem o průběhu volby generálního prokurátora. Kočner lobboval za to, aby v čele prokuratury zůstal Dobroslav Trnka, jemuž se vyčítalo zametání politických kauz pod koberec. Vládní koalice včetně Sulíkovy SaS přitom Trnku navenek rezolutně odmítala. V uvedeném internetovém materiálu s názvem Sasanka jsou potom Sulíkovi přičítány také další hříchy, například úvahy o sesazení Radičové. Sám Sulík taková nařčení odmítl, kontakty s Kočnerem ale přiznal.
Humbuk kolem anonymních spisů trochu zakrývá skutečné jádro problému, tedy kolik je na nich pravdy. Ministr vnitra Daniel Lipšic slíbil, že částečné výsledky zveřejní ještě před březnovými parlamentními volbami. Tlak na řešení kauzy mezitím narůstá. Jindy apatická slovenská veřejnost se v předposledním únorovém týdnu vzmohla k několikatisícovému protestu v ulicích Bratislavy, odskákala si to hlavně budova parlamentu. Nová vlna protestů proběhla v pátek po celé zemi. Jedno je jisté, do voleb bude ještě hodně veselo. Nic na tom nezměnmí ani právní úspěch Penty, která prosadila soudní zákaz vydání knihy novináře Toma Nicholsona o zákulisí gorilího případu.

  • Našli jste v článku chybu?