Netečná odpadová lobby uspěla na ministerstvu
Přestože vláda je už napůl sbalená k odchodu ze Strakovy akademie, po ministerstvech koluje návrh zákona, který má z integrovaného registru znečištění natrvalo vymazat veřejně přístupnou evidenci o přesunech nebezpečných odpadů. A to prazvláštní shodou okolností právě v době, kdy policie objevila v Libčanech, Chvaleticích a ve Slatiňanech tři tajná hnízda s tak nebezpečnými odpadovými látkami, že mohou ohrozit obyvatelstvo v dalekém okolí. Tyto případy varují, že nezachytíme-li nebezpečný odpad už v evidenci původce, můžeme zpozorovat teprve v okamžiku, kdy vybouchne v nějakém jedovém doupěti uprostřed obce.
Po hořící Libčevsi jsou Libčany a spol. dalším důkazem, jak moc si ministr Libor Ambrozek nechal na svém ministerstvu životního prostředí přerůst přes hlavu ke svým povinnostem netečnou odpadovou lobby. Sám po rozhoření problémů vystupuje jako hasič průšvihů (v Libčevsi skoro doslova), a to úspěšně i na mezinárodním poli. Jemu a jeho náměstku Tomáši Novotnému se podařilo zalarmovat opozici více států proti evropské směrnici uvolňující přesuny odpadů ze země do země. Oficiální politika ministerstva se rovněž staví proti výstavbě nových a překlasifikování už fungujících spaloven na „zařízení k využívání odpadů“, což nebrání ministerským úředníkům chovat se opačně a podporovat výstavbu spalovny v Opatovicích.
Právě spalovny však nejvíce zpochybňují kolující novelu zákona o registru. Stále dokonalejší filtry čistí ovzduší, ale znečištění převádějí do pevné podoby. Všechny emise do vzduchu a do vody i pevné odpady je tedy třeba dál posuzovat komplexně a toho se novela vzdává. Legislativní pohrobek, opírající se o benevolentní nařízení Evropské unie, chce od evidování odpadů osvobodit i některé provozy vypouštějící do ovzduší styren (zpracovávání plastů) nebo rakovinotvorný formaldehyd (nábytkářství). Zasvěcení vnímají novelu integrovaného registru znečištění jako podraz končící vlády na obyvatele. Co tím Ambrozek do budoucna sleduje?