Menu Zavřít

Nebojme se dělat velké věci

16. 12. 2019
Autor: Euro.cz

Toto je můj poslední editorial, a že jsem jich v týdeníku Euro za těch více než devět let napsal dost. Jak se rozloučit se čtenáři, což jsou osoby bez výjimky duchovně pokročilé, mravů ušlechtilých, přesahu velikého? S humorem a trochou nadsázky, co jiného byste čekali?

Ze snadno zapomenutelného českého sitkomu Kosmo si dovedu vybavit jenom jednu větu: „Dokud neuděláme něco velkého, zůstaneme národem malých…“ Vytečkovávám označení, které patří stejně tak do slovníku dlaždičů jako do přímého vysílání veřejnoprávního média, ovšem pouze, když v něm rozvážně promlouvá současná hlava státu. V podstatě stejný vzkaz ve vás zanechá rozhovor s Milanem Krupauerem, který vede pracovní skupinu pro výstavbu koncertního sálu v Praze na Vltavské, o potřebě výrazných veřejných staveb moderní architektury.

Přelomové budovy zasvěcené hudbě nebo výtvarnému umění i muzea mají společný znak - vždy vyvolávají strašné hádky, skoro vždy přešvihnou původní rozpočet o desítky až stovky procent a dobu výstavby o mnoho let. V turisticky dlouho exponované Praze by nepochybně druhým, přinejhorším třetím nejčastěji foceným objektem na Instagramu bývala byla „chobotnice na Letné“, ale není, protože jsme co…? Ale třeba se to změní, nápady na opravdu moderní stavby s transformačním potenciálem jsou nejen v Praze, ale i Brně, Ostravě nebo Českých Budějovicích. Někdy ani není třeba stavět velké sály, stačí jen opravit venkovský kostel, aby se stal zázrak. Příběh orlickohorské vsi Neratov a jejího zachránce, pátera Josefa Suchára, nenechá snad jediné oko suché.

Co bychom byli, kdybychom v této roční době nevzpomněli na nějaké české průmyslové odvětví, které má tradici, ale často má dávno po sezoně? Zatímco v případě někdejšího světového centra výroby umělých květin v Dolní Poustevně na Šluknovsku (a sousední saské Sebnitz) to platí doslovně, výroba vánočních ozdob tu a tam přežívá. Akorát musejí dělat něco úplně jiného než Číňané se svou velkosériovou plastovou produkcí za bezkonkurenční ceny. V Česku nikoli levně, ale hezky ručně a pro ty, kteří dovedou řemeslo ocenit.

Opozice při pohledu na preference vyvíjí urputnou snahu zaujmout voliče, ale nápady jsou přesně v duchu Werichova bonmotu, „to je blbý, to se bude líbit“.

Rozebíráme zdejší daňovou dílnu a nedopadá to dobře. V eseji týdeníku Euro se dočtete další zapamatovatelnou, ale v podstatě také smutnou větu „čím citlivější bytostí vůči ostatním lidem jste, tím důkladněji nesnášíte své politické oponenty“.

V tomto adventním čase je naopak vhodné rozjímat v kruhu blízkých a prokazovat ušlechtilé skutky, zvláště vůči lidem odlišným a jinak smýšlejícím.

Přečtěte si reportáž z Etiopie, kde už deset let funguje projekt Voda pro Afriku, na němž Češi předvádějí páchání dobra na vysoké úrovni. Klidné svátky.

MM25_AI

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?