Drsné zkušenosti s černým dovozem odpadů do Česka se konečně zúročily. Českým vyjednavačům se totiž podařilo prosadit, aby v nové směrnici Evropské komise o odpadech bylo zakotveno právo každého členského státu omezit dovoz odpadů za účelem, který není v souladu s národními plány odpadového hospodářství. Dovážet odpad přímo na skládku by se sice dnes už nikdo neodvážil, ale předimenzované české spalovny už v minulosti podaly nespočet žádostí o dovoz odpadů ke spálení. A celou třetinou cizích odpadů v podobě popela by pak nakynuly naše skládky.
Ačkoli podobnou zkušenost jako my udělaly i jiné země Visegrádské skupiny, k českému požadavku se nepřipojily. Zato zástupci českého ministerstva životního prostředí na evropských jednáních vždy hájili princip blízkosti. Tedy že odpad má být zlikvidován v zemi původu, co nejblíže místu, kde vznikl. „Kamiony naložené odpadem brázdící Evropu směrem do států s nižšími cenami za spalování opravdu nejsou naší vizí,“ vysvětluje ministr životního prostředí Martin Bursík. A dodává: „Oproti původnímu návrhu Evropské komise, který prakticky liberalizoval obchod s odpady, je to velké vítězství.“
Děkovat za ně je třeba i slovinskému předsednictví EU. Vyjednávání o směrnici se táhlo po mnoho měsíců, slovinským diplomatům se však podařilo dosáhnout dohody ve velice krátkém termínu. Ve druhém čtení ji pak minulý týden schválil Evropský parlament. Pro ministerstvo životního prostředí to však znamená připravit zcela nový zákon o odpadech. Svým způsobem mu to vytrhlo trn z paty, protože novela starého odpadového zákona, připravovaná na přechodnou dobu, vyvolala ze strany hejtmanů a Svazu měst a obcí velice vzrušenou odezvu. Práce na novele se mohly ukončit a připomínky obcí, krajů, neziskových i profesních organizací a zbylých ministerstev připravit jako podklady pro sepisování nového zákona.
Právě díky tomu, že velká debata o odpadové problematice proběhla ještě před sepsáním zákona a jejím výsledkem je řada konkrétních návrhů, chce ministerstvo návrh nového zákona předložit k veřejné diskusi už na podzim a do konce roku jej předložit ke schválení vládě.