Menu Zavřít

Nebyl by lepší lampář?

30. 1. 2008
Autor: Euro.cz

Podle manažerů funkce ministra zahraničí není pro Jana Švejnara vhodná

Domníváte se, že kdyby se Jan Švejnar nestal prezidentem, měl by být ministrem zahraničí?

MM25_AI

  • Ano 6,3 %
  • Ne 84,6 %
  • Nevím 9,1 %

V souvislosti s volbou prezidenta se objevilo několik spekulací. Nejprve ta, že by lidovci mohli při volbě hlavy státu podpořit Václava Klause výměnou za návrat šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka do vlády. Následovala výměna hlasů lidoveckých zákonodárců za prosazení zákona o majetkovém vyrovnání státu a církví. Poté sociální demokraté odmítli spekulaci, že se ODS podařilo přesvědčit údajně sedm jejich poslanců, aby ve volbě prezidenta dali hlas Klausovi. Co však s jeho protikandidátem Janem Švejnarem v případě porážky v prezidentském klání? Proti jeho posunu do funkce ministra zahraničí se vyslovilo 84,6 procenta manažerů.
V kladení otázek, kam s Janem Švejnarem po prohrané volbě, pokračuje respondent: „Proboha a proč? Protože mluví anglicky? Proč ne školním inspektorem, je-li učitelem? Proč ne náčelníkem generálního štábu, když nosí kabát s výložkami? Proč ne ředitelem letiště, když létá letadlem? Proč ne lampářem na Starém Městě, když má doma plynové topení?“
Otázkou začíná i další záporná odpověď: „A proč ne předsedou vlády nebo aspoň vrátným na ministerstvu životního prostředí? Ale vážně, to je spíše otázka pro Jana Švejnara. Zda chce být prezidentem, nebo jestli mu jde o trafiku. Domnívám se, že by měl v případě neúspěšné kandidatury na prezidenta spíše odejít se vztyčenou hlavou než se stát ministerskou loutkou v područí některé politické strany. Mimochodem, celá diskuse o tom, co udělat se Švejnarem, nebude-li zvolen prezidentem, je jen dalším projevem naší pokleslé politické kultury. V USA by asi nikoho nenapadlo dva týdny před termínem prezidentských voleb přemýšlet o tom, na který post náměstka bude uklizený neúspěšný kandidát. A kdyby tak uvažovala politická strana, která dotyčného kandidovala, pak by svého kandidáta předem odepsala.“
S otázkou má problém i jeden z mála manažerů, kteří na ni odpověděli kladně: „Formulace otázky je poněkud zavádějící, ale Švejnar je rozhodně potenciálně perspektivním kandidátem na post ministra zahraničích věcí.“
Podobně, ale v širších souvislostech a s výhradami vidí věc tento respondent: „Jan Švejnar by určitě přinesl potřebnou kvalifikaci na post ministra, a to nejen zahraničí, ale třeba i financí nebo pro evropské záležitosti. Nemyslím si však, že by se tím ministrem měl stát jakoby výměnou za pozici prezidenta. Už jen ta otázka svádí ke spekulacím typu: Jiří Čunek zpět do vlády, za to podpora Václava Klause společně s ODS, Karel Schwarzenberg z vlády (protože svoje setrvání v ní podmiňuje vládou bez Čunka), a tím pádem Švejnar na uvolněnou pozici ministra zahraničí. Možná se však naprosto mýlím a slyším až příliš trávu růst.“
Řešení otázky nezná manažer: „Být by jím jistě mohl, ale je to naprosto nerealistická představa. V čí vládě? Vždyť je to pravicový politik. Jiřímu Paroubkovi jen slíbil, že jako prezident bude nadstranický. Takže pro něho v žádné vládě není místo. Jedině snad, že by Strana zelených byla pověřená sestavením vlády, což v nejbližší době neočekávám.“
Nad svou zápornou odpovědí však neváhal další respondent: „Neměl by se stát ministrem zahraničí. Jeho hlavní přidaná hodnota je daná politickou kulturou, kterou reprezentuje. V případě výkonu funkce ministra zahraničí by si takzvaně ,zadal‘. A to nemá zapotřebí. Byl by velký zázrak, kdyby v prezidentské volbě uspěl. Jsem přesvědčen, že ve skrytu duše s tím ani on moc nepočítá. Jeho prezidentské angažmá je nutné poměřovat především příštími parlamentními volbami. Jeho etablování na politické scéně slouží jako potenciální základ k založení pravostředových voličů, kteří kvůli svému názoru nemohou a nechtějí volit nalevo od středu. Dnešní ODS je vším jiným, jen ne ryzí pravicovou stranou. Je to především strana pragmatiků s neukojenými ambicemi po osmiletém opozičním ,vyhnanství‘. Jan Švejnar a jeho politické angažmá je především symbolem odklonu od mafiánských politických praktik, které obzvlášť v posledních letech nabyly šílených rozměrů.“
Vážné výtky vůči Janu Švejnarovi však zaznívají v odpovědi: „Domnívám se, že máme dobrého ministra zahraničí. Švejnar zatím nic mimořádného nepředvedl, a to že je profesorem na americké univerzitě, není podle mne správná kvalifikace pro takovou funkci. Jaksi se mi do našeho prostředí nehodí a navíc se mi zdá, že je loutkou v rukou někoho jiného v pozadí.“

Odpovídalo 143 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?