Menu Zavřít

Nečas versus Bezděk

17. 9. 2010
Autor: Euro.cz

Penzijní reforma

Jen velmi slabý odvar z reformy navržené na počátku léta takzvanou Bezděkovou komisí je vize penzí podle ODS, tak jak ji minulý týden představil premiér Petr Nečas. Bezděkova radikální varianta počítala se snížením celkové sazby důchodového pojištění z 28 na 23 procent a ze zmíněných 23 procent by tři procentní body byly povinně převáděny do kapitálových fondů. Zbytek by dál financoval průběžným systémem současnou výplatu penzí. Důchodový účet by tak musel být dotován minimálně 50 miliardami korun ročně. Bezděkova komise navrhovala získat tyto prostředky sjednocením sazeb DPH na 20 procentech. Celková výše penze z povinného pojištění v průběžném i v kapitálovém pilíři by pak byla v poměru ke mzdě podstatně nižší, než jsou dnešní důchody. Lépe situovaní lidé by tak byli nuceni si uzavírat vlastní penzijní plány, což je model, který velmi vyhovuje současným penzijním fondům a životním pojišťovnám.
Nečas oproti tomu preferuje opt out, tedy částečné a dobrovolné vyvázání z průběžného systému penzí. Podle jeho verze by bylo možné do penzijních fondů vyvést z povinného pojištění tři procenta, ale stejnou částku by člověk musel přidat ze svého.
Zároveň navrhuje změnit valorizační pravidla. Dosud podle zákona musí vláda zvyšovat penze, pokud od poslední valorizace vzrostou spotřebitelské ceny minimálně o pět procent. Pak se kompenzuje plná výše inflace a třetina z růstu průměrné mzdy v ekonomice. Nečas navrhuje vazbu valorizací na mzdy zrušit, což automaticky povede k tomu, že penze z průběžného systému v porovnání s vývojem mezd budou relativně klesat. Za to ODS nabízí, že bude provádět valorizace podle indexu životních nákladů domácností důchodců, jež zpravidla rostou rychleji než standardní spotřebitelská inflace. Dále chce Nečas více motivovat seniory, aby zůstali ekonomicky aktivní, tím, že jimi placené pojištění bude více zohledněno při výpočtu výše důchodu z průběžného systému. Výsledkem této reformy by bylo, že v kapitálových fondech by spořila jen část populace s nadprůměrnými příjmy a penzijní systém by potřeboval dotaci z jiných daní ve výši pod 20 miliardami korun ročně, což je z pohledu veřejných financí mnohem příznivější. Nicméně to negarantuje dostatečnou změnu ve struktuře příjmů seniorů a schopnost tohoto systému vypořádat se bez problémů se stárnutím populace.
Petr Nečas sice ještě před zveřejněním závěrečné zprávy Bezděkovy komise sliboval, že bude její výsledky práce maximálně respektovat, ovšem tak revoluční zásah do penzijního systému zřejmě nečekal. A není ochoten ho zřejmě akceptovat. Vrací se proto ke svému původnímu návrhu, jenž byl v době jeho působení na ministerstvu práce a sociálních věcí dotažen až do paragrafovaného znění.

  • Našli jste v článku chybu?