Otevírání fondů
PRAHA (tos) – Transformace fondů vzniklých z kuponové privatizace na otevřené podílové se nečekaně zkomplikovala. Vrchní soud zrušil usnesení Městského soudu v Praze z listopadu minulého roku o výmazu Zlatého investičního fondu Kvanto z obchodního rejstříku. Žádost o výmaz z rejstříku se tak vrací zpět k Městskému soudu k opakovanému řízení.
„Po dohodě s ministerstvem financí a Komisí pro cenné papíry jsme zastavili obchodování s podílovými listy nástupnického fondu,“ řekl týdeníku EURO předseda představenstva ČSOB Investiční společnosti Pavel Tichý. Rozhodnutí správcovské společnosti znamená, že se třináct tisíc podílníků, kteří mají ve fondu uloženo přes 618 milionů korun, nemůže dostat ke svému majetku. ČSOB investiční společnost jej bude nadále s odbornou péčí spravovat, neví však, zda tak činí pro akcionáře původního fondu, nebo podílníky nástupnického podílového fondu Kvanto Kombinovaný. „Nevíme, jakou právní povahu má majetek, který spravujeme. Čekáme, že kompetentní orgány na situaci, jež nemá oporu v českém právním řádu, naleznou odpověď,“ dodal Tichý.
Důvodem, proč Vrchní soud otevření fondu zpochybnil, je, že dal za pravdu akcionáři Janu Vokrouhleckému, který podal žalobu na zneplatnění valné hromady, jež o přeměně na otevřený podílový fond rozhodla. Vokrouhlecký tvrdí, že měl být účastníkem řízení o výmazu fondu z obchodního rejstříku.
Rozhodnutí soudu se ale netýká jen jednoho fondu. Žalobami Vokrouhleckého je napadeno patnáct postkuponových fondů spravujících majetek za bezmála 24 miliard korun. „V Senátu je nyní novela zákona o investičních společnostech a fondech, ošetřující výhrady, které Jan Vokrouhlecký proti otevírání fondů má. Věříme, že po jejím schválení bude moci proces zdárně pokračovat,“ uvedl za Unii investičních společností Martin Hanzlík.