Menu Zavřít

Nečekaný poražený odluky od Bruselu. Ježci a vážky rovněž doplatí na brexit

19. 2. 2020
Autor: CC0 via Pixabay

Ochránci přírody se ve Velké Británii obávají, že odchod z EU bude znamenat uvolnění legislativy v zemědělství. Tím by došlo k ohrožení některých druhů živočichů, zejména ježků, vážek, případně ptáků.

Odchodem
Spojeného království z Evropské unie již nyní trpí ostrovní
automobilový průmysl. V roce 2019 meziročně výroba poklesla o 19
procent a dostala se na nejnižší
úroveň
od roku 2010. Také zástupci
zbrojního
a leteckého průmyslu mají
obavy
, že přijdou o zakázky v rámci evropského trhu.

Dopady brexitu by mohla pocítit ve větší míře i příroda. Zejména ježci, vážky, včely a další opylovači. Připravuje se totiž nový zemědělský zákon. Ten má být volnější ohledně ochrany živých plotů a remízků v krajině, než je tomu v rámci EU, varují zástupci organizací pro ochranu ohrožených druhů.

Mohl by padnout například zákaz o prořezávání živých plotů v době, kdy hnízdí ptáci, napsal britský deník The Times. To by negativně ovlivnilo stavy ptáků, například ohrožených strnadů, nebo drobných savců, jako jsou ježci.

Zemědělci by také mohli požívat pesticidy na remízky na okraji polí. Bez přísnější ochrany by mohly být také vodní plochy a mokřady.

Další úder pro přírodu

Britská organizace The Wildlife Trusts zdůraznila, že je potřeba, aby přísná ekologická opatření dodržovali všichni zemědělci, i ti, kteří nebudou žádat o zemědělské dotace z veřejných zdrojů.

„Jsme opravdu znepokojeni tím, že zákon o zemědělství neobsahuje nařízení, jež jsou tak potřeba. Příroda dostane další úder,“ obává se Ellie Brodieová. Podle ní hrozí i kontaminace vodních zdrojů, což bude v konečném důsledku znamenat poškození pro všechny daňové poplatníky v zemi, protože budou muset platit vyšší účty za pitnou vodu.

Královská společnost pro ochranu ptáků RSPB varovala, že nový zákon neobsahuje dlouhodobá opatření pro ochranu půdy a přírody. „Se změnami, které přinese brexit, to znamená skutečné riziko pro naši půdu a živé ploty a živočišné druhy, jež na nich závisí,“ řekl odborník na zemědělskou politiku Tom Lancaster z RSPB.

Zakázat dovoz laciných potravin

Debbie Tripleyová ze Světového fondu na ochranu přírody WWF míní, že v novém zákoně chybí spravedlivá vymahatelnost toho, že v Británii budou produkovány potraviny, jež mají zároveň vysoké enviromentální standardy. Navíc by měly být omezeny laciné dovozy nekvalitních potravin, jež v jiných částech světa poškozují přírodu a klima. Británie by také ve větší míře měla začít podporovat zalesňování krajiny.

Mluvčí britského ministerstva pro životní prostředí, potraviny a venkov naopak zdůraznila, že i po odchodu Spojeného království z EU zůstane země „světovým lídrem“ v oblasti ochrany životního prostředí.

Dále čtěte:

Dlouho odkládaný den B je tu. Co vše se po brexitu změní?

Brexit jako komplikace i příležitost. Praktické otázky zůstávají nevyjasněné

Zelená pro brexit. Prováděcí zákon schválily obě komory parlamentu


slovo. Výraz brexit bude po odchodu z EU v britské vládě tabu

bitcoin školení listopad 24

  • Našli jste v článku chybu?