ForMen přinášíme minikurz oblékání pro manažery Jedna z teorií říká, že muži přestali koncem 50. let nosit klobouky údajně proto, že se výrazně snížila výška aut. Co se týká Ameriky, tam měl vše prý na svědomí John Fitzgerald Kennedy. Na svou prezidentskou inauguraci v roce 1961 si totiž dovolil skandálně přijít bez klobouku. A tak se stalo, že Američané, kteří ještě padesátá léta prochodili v klobouku, do nového desetiletí už vkročili bez něj.
HOMBURG Pochází z německých lázní Bad Homburg, kde ho při svém pobytu objevil proslavený stylemaker, princ z Walesu (pozdější král
Edward VII.). Ten klobouk celosvětově zpopularizoval, stejně
jako další propagátor Winston Churchill. Pro homburg je typická vyšší koruna, širší stuha a hlavně nahoru ohrnutá krempa. FEDORA Elegantní fedora patřívala k povinné výbavě každého muže. Jednoznačně nejrozšířenější a taky
nejuniverzálnější klobouk má typicky širší krempu a postranní jamky v koruně klobouku. Za
současnou oblibu prý vděčí Pharrellu Williamsovi, ale věřte pisálkům z barevných magazínů. PORK PIE Jméno získal kvůli údajné podobnosti s masovým pájem, v minulosti si ho oblíbili fanoušci jazzu, blues či ska. Stal se i jedním ze symbolů nerudných ostrých jamajských hochů Rude Boys a později také nechvalně proslulých skinheads. Ale prý jej nosil i Robert Oppenheimer, který vynalezl… však víte.
TRILBY Další z nejklasičtějších klobouků, podobá se fedoře, bývá však menší. Má užší nejenom krempu, ale oproti fedoře i stuhu, která je opatřena mašlí. Dřív jej nosili angličtí gentlemani na dostihy, dnes si našel své prostředí hlavně v nočních klubech. Bacha, nezaměňovat s opeřeným tyrolákem.
CYLINDR Král všech klobouků a také jasně nejformálnější pokrývka hlavy.
Když v něm slavný anglický kloboučník John Hetherington
vyšel koncem osmnáctého století poprvé do londýnských
ulic, vzbudil všeobecné pohoršení a musel zaplatit tučnou pokutu. Jaké by asi byly reakce lidí dnes? BUŘINKA Poprvé ji vyrobili v polovině 19. století ve slavném kloboučnictví Lock’s. Pokud ji v současnosti nasadíte na hlavu, musíte trošku počítat s tím, že vás okolí bude považovat přinejlepším za excentrika. Nikdo jiný ji dnes nenosí, ani pan Tau, ani její tradiční příznivci, britští burzovní makléři a bankéři. Není to ale trochu škoda?
Znáte girarďák?
Někteří výrobci či známí nositelé klobouků u nás byli tak populární, že poskytli přezdívku jednotlivým typům klobouků. Americký výrobce Stetson je tak (nejen) v Česku dodnes synonymem pro westernový klobouk, italský Borsalino svou fedorou zase symbolem pro filmové gangstery v čele s überstylovým Alainem Delonem. Ve své době byl u nás populární i tzv. girarďák, tedy slamák pojmenovaný podle rakouského tenora Alexandera Girardiho. Za protektorátu u nás byla oblíbená i tzv.
taylorovka, klobouk typu fedora, který nosíval tehdejší hollywoodský idol Robert Taylor.
hlavy se pomalu vracejí, Pokrývky celebrit, ale to už je zatím na hlavách jenom krůček k ještě větší oblibě. Vyznáte se v kloboucích?