Menu Zavřít

Nechceme provokovat

29. 10. 2003
Autor: Euro.cz

V budoucnu nevylučujeme spojení s Čínou, říká tchajwanský politik

Čchen Š´-meng (55) je jedním z předních tchajwanských politiků a ekonomů. Absolvoval ekonomická studia na univerzitách v Ohiu a v Tchaj-peji. Působil ve funkcích viceguvernéra centrální banky a zástupce primátora Tchaj-peje. Do března loňského roku byl generálním tajemníkem tchajwanského prezidenta Čchen Šuej-piena. Poté se na jeho žádost ujal řízení nově založeného institutu Ketagalan, který má mezi veřejností kultivovat povědomí demokratických hodnot a lidských práv. Současně působí jako profesor na Fakultě ekonomie Tchajwanské národní univerzity. Je členem vládnoucí Demokratické pokrokové strany. Čchen Š´- meng je ženatý, má dvě dcery.

EURO: Post generálního tajemníka tchajwanského prezidenta jste v loňském roce vyměnil za místo prezidenta institutu Ketagalan. Čím se tato organizace zabývá? ČCHEN: Institut Ketagalan založil v únoru 2002 současný prezident Čchen Šuej-pien. Jeho přáním bylo, aby se tato organizace stala jakousi učebnou pro všechny obyvatele Tchaj-wanu. Jejím úkolem je obhajovat hodnoty demokracie a učit respektu k lidským právům. Pořádáme různé semináře, vydáváme knihy…

EURO: Věnujete se této problematice pouze v rámci Tchaj-wanu, nebo v globálním měřítku? ČCHEN: Pořádáme přednášky a školení hlavně pro politické lídry na Tchaj-wanu. Všímáme si ale i mezinárodní situace. Plánujeme mezinárodní výměnné programy. Chceme zvát politické zástupce z různých zemí.

EURO: Spolupracujete i s některými politickými lídry z Čínské lidové republiky? ČCHEN: Nikoliv. Je velmi těžké navázat nějaký dialog s politickými zástupci v Číně.

EURO: A z řad čínských disidentů? ČCHEN: I když nás kontaktovali čínští disidenti, kteří žijí ve Spojených státech, zatím s nimi nespolupracujeme. Čínský disent není homogenní, je rozdělen do různých frakcí. Nevíme tedy, se kterou skupinou nebo frakcí bychom měli začít navazovat vztahy. Také to není jedna z našich priorit.

EURO: Na začátku října oznámil prezident ČLR a generální tajemník komunistické strany Chu Ťin-tchao, že Čína musí začít s rychlým systematickým projektem zvýšení účasti veřejnosti na správě věcí veřejných a nastolení vlády zákona. „Musíme rozvinout různé formy demokracie, učinit demokratické procedury kompletnějšími, rozšířit politickou participaci a zajistit, aby se lidé mohli účastnit demokratických voleb, demokratického rozhodování, demokratické správy a kontroly,“ řekl doslova. Očekáváte tedy v brzké době v Číně nějaké zásadní změny? ČCHEN: Je pravdou, že v Čínské lidové republice probíhá ekonomická transformace. Co se ale týká politiky, politických idejí, vztahu k demokratickým hodnotám, k lidským právům nebo i k jejich propagované politice jedné Číny, v těchto oblastech nevidím ani základní změny.

EURO: V současné době žije v ČLR zhruba jeden milion Tchajwanců. Z průzkumů vyplývá, že šest z deseti obyvatel Tchaj-wanu chce v budoucnu hledat uplatnění v Číně. Přesto je ale většina Tchajwanců velmi háklivá, pokud je někdo považuje za Číňany. Jak se na tento postoj díváte vy? ČCHEN: Pokud jde o původ mé krve, jsem Číňan. Oba moji rodiče přišli z pevninské Číny v roce 1949. To mi byl jeden rok. Vyrostl jsem na Tchaj-wanu a vzdělání jsme taktéž získal na Tchaj-wanu. Na svůj život v Číně nemám vůbec žádné vzpomínky, nemám tam žádné přátele. Sám sebe považuji za Tchajwance. Pokud se mě někdo ptá, odkud jsem, dopovídám, že z Tchaj-wanu, nikoliv z Číny.

EURO: Pekingské vedení prosazuje princip jedné Číny, tedy že Tchaj-wan je součástí Čínské lidové republiky. Je pro vás tento názor přijatelný? ČCHEN: Považuji prohlášení jedné Číny za fakt. Ale tato Čína nemá nic společného s Tchaj-wanem. Existuje jedna Čína, na druhé straně je ale také Tchaj-wan. Když je politika jedné Číny využívána k tomu, aby vyjádřila, že Tchaj-wan je součástí ČLR, potom s tímto tvrzením nesouhlasím. Pokud ale princip jedné Číny znamená, že existuje jedna Čína, a to Čínská lidová republika a Tchaj-wan, jako nezávislá země, potom souhlasím na sto procent.

EURO: Je naděje, že se v blízké době vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem vyřeší? ČCHEN: Prozatím nevidím žádné změny k lepšímu. Jak asi víte, před nedávnem Čína požádala novou liberijskou vládu, aby přerušila diplomatické styky s Tchaj-wanem. Záměr Pekingu je totiž izolovat Tchaj-wan. Chce, aby se z Tchaj-wanu stala neviditelná země. To je pro nás neakceptovatelné. Každý Tchajwanec si přeje žít v míru s Čínou. Nemyslím si ale, že Čína chce to samé. Vždy jsem Tchaj-wan a Čínu přirovnával k dvojčatům. Nejprve tvoří jednu rodinu, pocházejí ze stejných rodičů, mají stejný background, jako je například identická kultura. Když ale tato dvojčata dorostou, není důvod, aby navždy zůstávala pod jednou střechou. Jejich cesty se rozdělí, protože každý z nich má své představy jak žít, svou rodinu a svou budoucnost. Není, proč je nutit, aby byla nadále spolu. Doufám, že jednou čínská vláda na to také přijde. I když jsme jako dvojčata, nemůže nás tlačit k tomu, abychom žili společně.

EURO: V současné době se často debatuje o tom, jak má znít správný oficiální název Tchaj-wanu. Zda má zůstat Čínská republika na Tchaj-wanu nebo pouze Tchaj-wan. Jak se díváte na tyto diskuse? ČCHEN: Dříve jsem byl k těmto debatám indiferentní. Bylo mi jedno, zda se budeme jmenovat Čínská republika na Tchaj-wanu, Republika Tchaj-wan, Tchaj-wan, nebo dokonce třeba Formosa. Dnes bych ale zvolil takové jméno, které by nám zajistilo lepší mezinárodní povědomí. S názvem Čínská republika je trochu potíž, protože zároveň je Čínská lidová republika. Jednoduše, aby se předešlo možným záměnám, myslím, že název Tchaj-wan nebo Republika Tchaj-wan by byl lepším řešením.

EURO: Potvrdil jste, že politické vztahy mezi Tchaj-wanem a Čínskou lidovou republikou se nelepší. Přesto ale neustále roste množství tchajwanských podnikatelů, kteří investují v Číně. Vypadá to, že je příliš nezajímají názory tchajwanských politiků… ČCHEN: Obchodníci následují hlavně svůj zisk a oceňují jakoukoliv politiku, která přináší peníze. Neberu jejich argumenty příliš vážně. Jde jim jen o jejich prospěch. Dokonce i velcí podnikatelé se snaží obhajovat pevnější vztahy mezi tchajwanskou a čínskou vládou.

EURO: Existují nějaká omezení obchodu mezi Čínou a Tchaj-wanem? ČCHEN: V současné době není nijak omezeno například zasílání e-mailů, doručování pošty… Lidé mohou volně cestovat do Číny, i když je pravdou, že neexistuje přímé spojení, a musí tedy, pokud například chtějí do Šanghaje, letět přes Hongkong. Tchajwanská vláda doposud reguluje investování a zakládání podniků v Číně. To stále podléhá nejprve přezkoumání, teprve potom mohou podnikatelé začít v Číně dělat byznys.

EURO: Bude tato regulace někdy odstraněna? ČCHEN: Dříve nebo později ano. Nemyslím si ale, že je pro nás velmi důležité, abychom se těchto regulací zbavili. Pokud budeme moci zdanit například zavedení přímého spojení s Čínou nebo přímé investice a použít tento výdělek na zvýšení domácí bezpečnosti, jsem pro odstranění regulace.

EURO: Statistiky o objemu financí, které tchajwanští podnikatelé investovali v Číně a v Hongkongu, se velmi rozcházejí. Na kolik odhadujete tuto částku? ČCHEN: Oficiální údaje hovoří o 70 miliardách dolarů. Myslím ale, že je to podstatně více. Odhaduji, že tato částka přesáhla sto miliard dolarů.

EURO: Není příliš riskantní uložit peníze právě v Čínské lidové republice? ČCHEN: V krizové situaci by asi pekingská vláda nesáhla na majetek velkých nadnárodních společností. Problémem ale je, že velké procento z celkového objemu tchajwanských investic pochází z malých a středních podniků. Ty vzhledem k nedostatku ekonomické síly mohou být velmi jednoduše zmařeny čínskou vládou. Slyšel jsem již o mnoha takových případech. Lidé si založili podnik v Číně a po několika letech se vrátili na Tchaj-wan s tím, že přišli o vše. Celkový objem investic je skutečně působivý, ale tyto prostředky patří více než 50 tisícům podnikatelů a každý z nich je vládou Čínské lidové republiky zranitelný.

EURO: Říkáte, že investice v Číně znamenají pro tchajwanské podnikatele jisté riziko. Co ostatní investice? ČCHEN: Čína je jedinou zemí, kde pro nás není bezpečné investovat. Jinak ale podporujeme podnikatele, aby v zahraničí investovali. Například v České republice již tchajwanští podnikatelé proinvestovali okolo 240 milionů dolarů. Věřím, že tento trend bude pokračovat, protože je povzbuzujeme, aby byli v zahraničí investičně aktivní - s výjimkou čínské pevniny.

EURO: Tchaj-wan v letošním roce postihla epidemie SARS. Neomezíte kvůli tomu zahraniční investice? ČCHEN: Epidemie SARS samozřejmě bude mít nějaký vliv na ekonomiku Tchaj-wanu. Nebude ale příliš silný. Loni jsme předpovídali růst HDP o 4,1 procenta. Vzhledem k SARS jsme toto očekávání snížili na 3,8 procenta, tedy o 0,3 procenta. Samozřejmě že kdyby epidemie trvala déle, byly bychom postiženi více.

EURO: Poslední volby se na Tchaj-wanu konaly v roce 2000. Tehdy překvapivě zvítězil současný prezident Čchen Šuej-pien, lídr Demokratické pokrokové strany (DPP Democratic progressive Party). Poprvé po více než padesáti letech byla přerušena vláda strany Kuomintang, která se ocitla v opozici. Jaké výsledky očekáváte ve volbách v příštím roce? ČCHEN: Myslím, že si Čchen Šuej-pien zaslouží, aby byl zvolen prezidentem i podruhé. Snažil se dělat to nejlepší, i když kvůli objektivním překážkám, jako je ekonomický pokles, nesplnil vše, co sliboval. Vinu na tom mají i opoziční strany, které se stále snaží podrážet vládě nohy.

EURO: Jakým způsobem? V demokracii je přece normální, že opozice kritizuje vládnoucí strany. ČCHEN: Opozice kritizuje denně v televizi a v novinách prezidenta i DPP. Chce ovlivnit důvěru lidí. To je sice normální v demokratické společnosti, ale opozice by neměla podrážet vládě nohy bezdůvodně. Je velmi vážné, co se na Tchaj-wanu děje. Doufám, že po dalších volbách přijdou opoziční strany na to, co je normální dělat a jak se chovat.

EURO: Z toho vyplývá, že předvolební boj s Kuomintangem bude asi velmi ostrý… ČCHEN: Opozice tvrdí, že prohrála minulé volby jen shodou náhod. Chce se proto revanšovat. Myslí si, že pokud DPP v následujících volbách porazí, bude tato epizoda vymazána z historie Tchaj-wanu a že se zapomene, že DPP v roce 2000 ve volbách zvítězila.

EURO: Pro čínskou vládu by bylo zřejmě přijatelnější, kdyby v následujících volbách zvítězil Kuomintang, je přece jen ke sjednocení s Čínou tolerantnější… ČCHEN: Ano, to je pravda. Vůbec mě postoj Pekingu nepřekvapuje. Samozřejmě, je to proto, že Kuomintang je sjednocení s Čínou více nakloněn než DPP, která propaguje nezávislost. Nevidím osobně žádnou logiku v tom, abychom byli sjednoceni se zemí, jejíž vedení si stále neváží hodnot demokracie a lidských práv.

EURO: Jaká je politika DPP, pokud jde o vztah s Čínskou lidovou republikou? ČCHEN: Doufám, že v budoucnu budeme nezávislou zemí a že se s Čínou dohodneme v míru. Nechceme ale naší politikou v žádném případě provokovat čínskou vládu. Nechceme spěchat. A navíc: i když říkáme, že jsme pro nezávislost, nevylučujeme jako jednu z budoucích možností i sjednocení s pevninskou Čínou. Spojit dvě nezávislé země v jeden celek jde velmi jednoduše. Pokud se ale chce země oddělit od celku, je to daleko složitější. V naší propagaci nezávislosti Tchaj-wanu nejsme automaticky proti sjednocení s ČLR. Čína se ale musí nejprve změnit na plně demokratickou zemi. V budoucnu potom děti našich dětí mohou dojít k názoru, že budou mít prospěch ze sjednocení s Čínou.

EURO: Před volbami v roce 2000 jste hovořili o referendu. Platí stále tento úmysl? ČCHEN: DPP propaguje nezávislost, ale podmínkou pro její prohlášení je, že si Tchajwanci tuto možnost zvolí v referendu a ukážou tak, že s tím souhlasí.

EURO: Znamená to tedy, že pokud DPP vyhraje v následujících volbách, uspořádá během dalších čtyř let referendum? ČCHEN: Ne. Nemyslím, že bychom to měli uspěchat. Musíme také sledovat mezinárodní situaci. Až budeme v budoucnu lépe akceptovatelní pro mezinárodní komunitu, potom nastane čas, abychom uspořádali referendum. Před tím bychom neměli riskovat naše přežití tím, že zorganizujeme referendum za vyhlášení nezávislosti.

MM25_AI

EURO: Hovořil jste o tom, že nevylučujete jako jednu z budoucích možností i sjednocení s Čínou. Co když se ale Tchajwanci vysloví v referendu pro nezávislost? ČCHEN: Jakmile se jednou občané Tchaj-wanu vysloví pro vyhlášení nezávislosti, neznamená to, že to tak bude navždy. Pokud budou mít někdy v budoucnu dojem, že je prospěšné sjednotit se s Čínou, budou mít právo ukázat své přání tím, že uspořádají další referendum, ve kterém zvolí možnost sjednocení. Tím vysvětluji, co se skrývá za tím, když říkám, že přestože jsme pro nezávislost, nevyučujeme jako jednu z možností i sjednocení s Čínou. Chceme nechat otevřený konec.

EURO: V poslední době se o Číně nejčastěji hovoří v souvislosti s úspěšnou cestou prvního čínského kosmonauta do vesmíru. Pogratuluje Tchaj-wan pekingské vládě? ČCHEN: Samozřejmě že jim pogratulujeme k úspěchu. Je to přece významná událost. Oceňujeme, čeho dosáhli. Doufáme ale, že zaměří svoji pozornost na vědecký výzkum a že nevyužijí kosmického úspěchu k tomu, aby nás dále zastrašovali.

  • Našli jste v článku chybu?