Menu Zavřít

Nechceme tu hampejz

21. 5. 2003
Autor: Euro.cz

(EURO 13/2003)

MM25_AI

K článku o zamýšleném druhém pokusu prodat SANOPZ II. na pražském Smíchově považujeme za potřebné uvést několik skutečností.
Prodej areálu „Cihlářka“ odmítli schválit loni v červnu zastupitelé hlavního města Prahy z několika důvodů. Především šlo o neprůhlednost a nedůvěryhodnost osoby zájemce o koupi, jak ostatně uvedl i váš časopis (EURO 10/2002). Dále scházel reálný projekt obnovy hlavní historické budovy areálu - projekt byl charakterizován v rozsahu pěti řádků. Pražské zastupitelstvo se kauzou Cihlářka podrobně zabývalo na svých dvou zasedáních a ve výboru zdravotním a sociálním. Jeho členové na Cihlářce osobně byli, budovu si důkladně prohlédli a před hlasováním zastupitelstva podali podrobnou zprávu. Budova podle nich neměla být prodána, ale dlouhodobě pronajata. Prostředky vložené do rekonstrukce by byly uhrazeny neplacením nájemného, například po dobu 25 let.
My, současní zdravotničtí nájemci objektu, jsme se sami přesvědčili o neserióznosti loňského zájemce, když nám nabídl účast při koupi za zcela nepřijatelných podmínek. Hrozilo reálné nebezpečí, že areál bude dál spekulativně prodán, protože i přes deklarovaný záměr dalšího zdravotnického využívání budov by v krátké době došlo k jeho devastaci. Ostatně již na jednání pražského zastupitelstva zástupce Městské části Praha 5 výslovně prohlásil, že objekt se nehodí ke zdravotnickému účelu, ačkoli územní plán jasně stanovil „Cihlářce“ pouze zdravotnicko-sociální využití.
Rada MČ Praha 5 se 20. srpna 2002 jednomyslně rozhodla vypsat veřejnou obchodní soutěž na pětadvacetiletý pronájem SANOPZu II., a to do 1. prosince 2002, za což převzal odpovědnost místostarosta. Usnesení rady však nebylo splněno.
Informace o relativně levném pronájmu lékařů v části areálu, zkolaudovaném v roce 1985 jako stomatologický pavilon, a o tom, že o ordinace se jim stará obec, je nepravdivá. Nájem činí od 1500 do 2200 Kč za m2 a rok, nikoli 190 korun, jak tvrdí smíchovská radnice. Zdravotnické zařízení Smíchov, jehož zřizovatelem je Praha 5, se stará o budovu zubního pavilonu, o ordinace se starají sami lékaři. Roční zisk radnice z nájmu každoročně vysoce přesahuje milion korun (po odečtení částek na provoz a údržbu). Kdyby alespoň část z této sumy šla na rekonstrukci hlavní historické budovy, nebyl by její stav tak žalostný.
Na Praze 5 máme s privatizací zdravotnických objektů smutnou zkušenost. Z jedné budovy postavené kdysi samotnými občany se totiž podařilo vypudit lékaře a vietnamský nájemce si tam zřídil „masážní salon pro uzavřenou společnost“. Protože však radnici neplatil, odešel a zbyl po něm dluh přes 200 tisíc korun za nájem. Probíhá i spor u Ústavního soudu týkající se nedokončené privatizace majetku OÚNZ Praha 5. Přesto smíchovská radnice privatizuje zdravotnictví vesele dál.
Zdravotnictví v Praze 5 nemá na růžích ustláno.Proskakují zprávy i o snaze prodat budovy Zdravotnického zařízení Smíchov, dokonce prý i budovu zdravotnického zařízení na Barrandově. Co se bude prodávat, až nebude co prodat?
Zdeněk Kovář, mluvčí zdravotnických nájemců areálu Na Cihlářce 6, Praha 5

  • Našli jste v článku chybu?