Co ohrožuje vaše soukromí? Technologický vývoj a vláda Spojených států amerických
Ministerstvo spravedlnosti USA vyžaduje údaje o tom, jak ti, kdo surfují v síti, využívají Google a ostatní vyhledávače, a vyvstává tak znepokojující otázka: kolik toho o nás vědí webové stránky, které navštěvujeme? Celkem vzato vědí hodně o množině chování návštěvníků, ale nic o jednotlivcích, alespoň pokud se tito nerozhodli sami identifikovat. Ale jsou samozřejmě výjimky.
I operátoři těch nejskromnějších webových stránek se mohou o návštěvnících dozvědět hodně, aniž by museli znát jejich skutečnou identitu. Já sám řídím webovou stránku pro jednu malou neziskovku. Hostitel, Homestead Technologies, připojuje analytické nástroje Media Highway International's RealTracker. Takže bych vám dokázal říci, v jakém pořadí si návštěvníci prohlížejí stránky, z jakých webových stránek na ně vstupují a jaká vyhledávací slova používají, to jen namátkou. A právě tyto informace jsou pro sestavení úspěšných webových stránek nedocenitelné.
Nežádáme návštěvníky, aby se zaregistrovali a jediná identifikující informace, která se z údajů zaznamenává, je dvanáctimístná internetová adresa. Ta je za běžných okolností jediným pojítkem mezi návštěvníkem a velkou organizací, jako například poskytovatelem internetových služeb, zaměstnavatelem nebo školou, a nevypovídá nic o jeho skutečné identitě.
Trochu jiná je ale situace na stránkách, kde se zaregistrujete. Tyto stránky mohou vaše aktivity propojit s jakýmikoliv identifikujícími informacemi, které o sobě uvedete, od smyšleného uživatelského jména po možná falešnou e-mailovou adresu, ale i vaše pravé jméno, skutečnou adresu a informace o kreditní kartě, jste-li ochotni je uvést. Jakmile tyto údaje uvedete, může se váš život stát otevřenou knihou. Zjišťování osobních informací můžete zablokovat tím, že svůj prohlížecí program nastavíte tak, aby odmítal soubory pod názvem „cookies,“ ale pak se budete muset smířit s tím, že řada webových stránek vám bude fungovat špatně nebo vůbec ne.
Ochrana soukromí.
Míra, s níž webové stránky využívají údaje, které shromažďují, se řídí jejich zásadami pro ochranu soukromí a Federální výbor pro obchod skutečně může trvat na tom, aby je provozovatelé ctili. Pokud žijete v Evropské unii, požíváte díky směrnici o ochraně soukromí mnohem lepší ochrany než jako občan USA.
Zásady platné v oblasti ochrany soukromí se od sebe značně liší. Google slibuje, že bez vašeho výslovného souhlasu nebude třetím stranám poskytovat žádné údaje, které by se daly použít k identifikaci. Ale BusinessWeek Online si tak jako mnohé jiné komerční stránky vyhrazuje právo poskytovat informace (nikoliv údaje o vaší kreditní kartě) „vybraným společnostem, o jejichž produkty nebo služby zřejmě máte podle našeho mínění zájem“, a to vždy, pokud s tímto postupem výslovně nevyjádříte nesouhlas.
Ve hře však bohužel jsou ještě další dva faktory, které pro vaše soukromí představují mnohem větší ohrožení, než byste byli čekali. Jedním z nich jsou vyspělé technologie, druhým vzrůstající hlad státních orgánů po informacích. Pokrok, kterého bylo dosaženo na poli matematiky a počítačové vědy, již umožňuje skládat dohromady nepatrné a nesourodé útržky informací, a vytvářet tak úplný obrázek dané osoby. Existují studie, které dokládají, že 87 procent obyvatel USA může být identifikováno na základě tak nevinných údajů, jakými jsou datum narození, pohlaví a pětimístné směrovací číslo. Jednoho krásného dne nás budou schopni identifikovat podle oblíbených knih, filmů a sportů, což zjistí ze stránek, které navštěvujeme.
Zvědavost státních orgánů pro naše soukromí představuje mnohem bezprostřednější riziko. Google se nyní potýká s požadavkem poskytovat vyhledávací slova, ale ministerstvo spravedlnosti by zrovna tak mohlo požadovat i internetové adresy, které vyhledávací slova zadávají. Pak by mohlo poskytovatele internetových služeb a další operátory sítí žádat o identifikaci osob, z jejichž adres byla příslušná slova zadávána, a dopracovat se tímto způsobem až ke zdroji příslušného požadavku. A neplatí to pouze pro státní orgány, hudební průmysl používá podobný postup k identifikaci uživatelů nelegálních stahovacích sužeb.
Co se proti shromažďování údajů dá dělat? Nic moc. Můžete využít služeb anonymních zástupců, jako je například Anonymizer, což vám ale může být na překážku při používání webu, a nelze ani zaručit, že se vám povede svou identitu utajit za všech okolností. Nebo se můžete smířit s tím, že to, co podnikáte na webu, nelze pokládat za výhradně soukromou záležitost.
Copyrighted 2006 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek