Menu Zavřít

Nechtějte zvýšit plat, poletíte

9. 1. 2003
Autor: Euro.cz

Zvyšovala vaše firma k 1. lednu 2003 platy?

Zvyšovala vaše firma k 1. lednu 2003 platy?

bitcoin školení listopad 24

  • individuálně 49,5 %
  • plošně 7,5 %
  • nezvyšovala 43,0 %

S příchodem Nového roku se mohli někteří zaměstnanci těšit na zvýšení svého příjmu. Jak vyplynulo z Manažerského barometru, více než 55 procent šéfů firem bylo ke svým podřízeným shovívavých a s přelomem roku jim dopřálo. Plošné přidávání má však mezi dotázanými velmi málo příznivců: „Jsem přesvědčen, že není důvod k jakémukoli plošnému zvyšování platů a mezd, které mají být ve své podstatě spravedlivou odměnou za vykonanou práci. Nejsme státní úředníci, kteří si zvyšují neustále platy, přestože jejich výkon a kvalita odvedené práce tomu vůbec neodpovídá, a devalvují tak celospolečenský význam peněz v ekonomice. V naší společnosti platí jasná, srozumitelná a předem definovaná pravidla pro každého zaměstnance, splnění určitých úkolů vyplývá také z kariérové mapy. Každý jednotlivec se v uplynulém roce podílel různou měrou na dosažení celkového úspěchu firmy a podle toho mu byla stanovena nejen výše ročního bonusu, ale také zvýšení platu či ponechání stávajícího platového ohodnocení. Nelze vyplatit peníze, které nevyděláme. Také musíme investovat, abychom udrželi krok s dobou, budoucnost nechceme projíst. Kdybychom postupovali jinak, brzy bychom určitě ztratili konkurenceschopnost na trhu, ztratili bychom corporate identity, a tedy schopnost firmy růst a rozvíjet se, a to si přece nikdo z našich zaměstnanců, ale ani klientů nepřeje.“ Mezi odpověďmi se tentokrát objevila jedna vpravdě šalamounská: „Téměř plošně ve smyslu, že téměř všem, ale individuálně, co se týká velikosti navýšení.“
Jiný respondent se zamyslel nad tím, že datum není pokynem pro úpravu platu: „Přelom roku by neměl být signálem pro automatické zvyšování mezd. V naší společnosti je zvyšování mezd vázáno na plnění jednotlivých ekonomických ukazatelů a zvyšování produktivity práce. Mzdy totiž v našem oboru tvoří významnou položku v oblasti nákladu. Navíc díky současnému právnímu prostředí jsou mzdy prakticky „fixní“ nákladová položka.“
Individuální přístup k zaměstnancům se podle názorů mnohých ředitelů může jenom vyplatit. Jeden z nich uvádí: „Systém platových úprav ve firmě koncepčně nepodporuje plošné úpravy platů. Platy pracovníků jsou přehodnocovány individuálně, pravidelně jednou za rok, ne však u všech najednou ke stejnému dni. U vedoucích pracovníků a manažerů je to podle termínu uzavření pracovní nebo manažerské smlouvy, u ostatních postupně, podle organizačního začlenění. Na zvýšení platu však není smluvní nárok. Valorizace mzdových prostředků je plánovaná na jednotlivá nákladová střediska a vychází se s hospodářského plánu daného roku.“ Ale mzda je úzce propojena s výkony jednotlivců a samozřejmě celého podniku zároveň. Slouží tak i jako „bič“: „Naše firma ve svém rozpočtu na rok 2003 předpokládá navýšení mzdových prostředků, není to však na základě plošného principu, ale konkrétní navýšení bude realizováno na základě individuálního posouzení přínosu každého pracovníka pro naši společnost. Mzdové prostředky podle rozpočtu mají růst o tři procenta ve srovnání s rokem 2002. Máme však poměrně progresivní motivační systém, který v případě překročení plánovaných hodnot může vést k navýšení celkového objemu vyplacených mzdových prostředků. To platí i protisměrně - nebude-li rozpočet naplněn, bude celkový objem vyplacených mzdových prostředků nižší.“
V některých firmách je šance dostat vyšší výdělek pouze při změně pracovního zařazení: „Plošné zvyšování platu nepodporuji a považuji je za méně motivační. Platy zvyšujeme v průběhu roku v závislosti na vývoji pracovního výkonu jednotlivých pracovníků, respektive v souvislosti s jejich přeřazením na vyšší funkci. K 1. lednu jsme upravili plat pouze dvěma zaměstnancům, a to z výše uvedených důvodů.“ Na skutečnost, že je zapotřebí s podřízenými hovořit o kvalitě jejich práce, upozorňuje další ředitel: „Zásadně zvyšujeme individuálně podle určitých kritérií sledujících profesní růst a přínos zaměstnance k úspěchu společnosti. Na nikoho to letos nevyšlo přesně k Novému roku, nicméně pravidlem je, že se otázka výše příjmu a dalších benefitů probírá s každým spolupracovníkem nejméně jedenkrát za dvanáct měsíců, vždy v souvislosti s pravidelným hodnocením.“ Z tábora těch, kteří nepodporují zvyšování platů, jeden hlas za všechny: „Současný růst platů v domácí ekonomice v mnoha oborech a odvětvích nemá opodstatnění a je hrozbou pro zaměstnance samotné. Takže moudří zaměstnanci, nechtějte přidat, nebo vyletíte.“

Pramen: Týdeník EURO - odpovídalo 107 respondentů

  • Našli jste v článku chybu?