Menu Zavřít

NECHTĚNÉ RADNICE

7. 8. 2001
Autor: Euro.cz

K o m u n á l n í     v o l b y

Voliči už zase pocítili, jak zbytečné je chodit k volbám. Přestože se ve všech velkých městech vyslovili pro pravicové zastupitele, vyhověno jim nebylo téměř nikde.

Jedinou aglomerací, která vyslyšela hlasy občanů, je Brno, kde pravice získala devětadvacet mandátů z pětapadesátičlenného zastupitelstva. Podle toho také dnes brněnská radnice vypadá: pravo-středovou koalici zde vytvořily Občanská demokratická strana, lidovci, Unie svobody, Demokratická unie a Občanská demokratická aliance.

Hlasy převážně pro pravici vhodili voliči dokonce i v dosud vždy spíše levicové Ostravě. ODS, KDU-ČSL a Unie svobody získaly v pětapadesátičlenném sboru zastupitelů šestadvacet křesel. Ale než by utvořily pravicovou radu a opřely se přitom o dva nezávislé kandidáty, daly raději přednost sociálním demokratům. Stejně jako v minulých komunálních volbách v roce 1994 tak v Ostravě vznikla velká koalice pravice a levice. Vysvětlení pro občany? Koalice pravicových stran s ČSSD umožní snazší řešení problémů.

V Českých Budějovicích, Plzni a Hradci Králové se opakovala stejná situace jako v Praze. Pravicoví zastupitelé jednali přesně proti vůli svých voličů. Než aby se povznesli nad osobní spory a domluvili se mezi sebou, volili cestu většího zla a začali spolupracovat s levicí. Bezprecedentní je postup v českých Budějovicích: pravice obsadila třicet míst z pětačtyřiceti, přičemž volby jednoznačně vyhrála ODS. Než aby lidovci a unionisté podali ruku nejbližšímu možnému partneru - a vítězi voleb, spojili se raději se sociální demokracií a Stranou zelených. Uzavřeli takzvanou adventní dohodu a začali si klást podmínky. Takové, že ODS vyřadily ze hry - českobudějovickou radnici tak okupují sociální demokraté s komunisty.

Neschopnost pravicových stran stmelit se určila i osud plzeňské radnice, tento- krát se o to ovšem zasloužila ODS. Ta se odmítla podělit o místa v radě pouze se čtyřkoalicí tvořenou lidovci, Unií svobody, ODA a Pravou volbou pro Plzeň a trvala na přizvání sociálních demokratů. Výsledek: čtyřkoalice odešla do opozice. Zatím si tedy ODS a ČSSD rovným dílem rozdělili v radě osm křesel, zbylá tři křesla stále bezúspěšně nabízejí čtyřkoalici. Nakonec se patrně i o zbylá místa budou muset podělit dvě nejsilnější strany, a pro prosazení svého počítat s občasnou podporu komunistů.

bitcoin_skoleni

Také v Hradci Králové dali představitelé Klausovy strany přednost téměř minimální většině za přizvání sociálních demokratů a komunistů do nejvyšších postů radnice před bezproblémovou většinou při zachování čistě pravicové rady. Nebyla pro ně totiž přijatelná spolupráce se stranou Volba pro město bývalého primátora Martina Dvořáka, dřívějšího člena ODA. Ten přitom získal od hradeckých občanů nejvíce preferenčních hlasů a VPM má po ODS druhý nejsilnější klub v zastupitelstvu. ODS ale přesto upřednostnila lidovce, sociální demokraty a čtyři jednotlivce zvolené za menší strany. A výsledek této koalice? Na královéhradecké radnici zasedl poprvé od listopadu 1989 komunista.

  • Našli jste v článku chybu?