Počítače by se neměly posuzovat podle toho, co obsahují, ale co umějíDo ceny počítače musíte započítat i jeho provoz, cenu software, údržbu počítače a všech periferií po celou dobu jejich životnosti, školení zaměstnanců a dokonce i škody, pokud systém nebude stabilní.
Počítače by se neměly posuzovat podle toho, co obsahují, ale co umějí
Do ceny počítače musíte započítat i jeho provoz, cenu software, údržbu počítače a všech periferií po celou dobu jejich životnosti, školení zaměstnanců a dokonce i škody, pokud systém nebude stabilní.
Nejnovějším trendem mezi malými a středními podniky je přebírání vynálezu obřích firem. Snaha co nejvíce práce předat specializovaným subjektům. Počítače se dnes proto pronajímají, data se zpracovávají mimo mateřský podnik a i jejich správa a údržba se provádí často na dálku pomocí telefonních linek. Už i malým podnikatelům se nevyplatí nakupovat jednotlivé komponenty nebo počítače, ale celá systémová řešení. „Nedívejte se na to, co vaše počítače obsahují, ale co umějí,“ radí ředitel české pobočky největší počítačové firmy IBM Aleš Bartůněk. „Pro uživatele není vůbec podstatné, jaká karta nebo procesor v systému funguje, ale zda splní jeho požadavky.“ Tak zvané systémové řešení obsahuje hardware, software, počítačovou síť a podporu provozu. Jaká je jeho výhoda? Pokud pochází od velké firmy, má zákazník zaručeno, že všechny prvky budou mezi sebou i s klientem spolupracovat, bude optimálně nastavena jejich funkce a případné úpravy se na nich dají lehce udělat. Jsou to totiž prověřené postupy na mnoha předchozích případech. „Říkáme tomu opakovatelná řešení,“ uvádí Bartůněk. Pokud bude systém sestaven z komponentů „každý pes jiná ves“, může sice také dobře fungovat, ale obvykle se v něm vyzná jen ten, kdo ho vytvořil. Změníte-li počítačovou firmu, bude těžké jakkoliv do něho zasahovat. „K tomu je dobré ještě vědět, že inovační cykly se dnes nepočítají na celé roky, ale pouze na měsíce,“ připomíná Bartůněk. Odborník, který nemá stálý přístup k nejnovějším technologiím tedy začne po pár měsících zaostávat. Podle Aleše Bartůňka se na střední a malou klientelu začínají obracet i ty největší firmy v oboru. V České republice totiž disponují podniky do 250 zaměstnanců téměř padesáti procenty počítačů. „Navíc tuzemský trh je velmi konkurenční, což přináší snižování cen i zvyšování kvality služeb.“
Jak to vidí lidé z branže
Tomáš Beneš
sestavuje na zakázku počítače pro malé firmy i soukromé osoby a zároveň se stará o jejich údržbu
„Velké počítačové firmy mimo velkých zakázek obvykle nestaví jednotlivé počítače ani sítě na míru zákazníkům. Mají typové řady, u kterých jsou nastavené parametry, které většina uživatelů potřebuje. Pokud ovšem máte nějaké zvláštní požadavky, je lepší se obrátit na specializovanou firmičku. Technici od obrů, jako je například HP nebo IBM, budou do bytu na opravu nebo úpravu jednoho počítače chodit stěží. A jestli ano, nechají si to dobře zaplatit. Jejich hodinová sazba se pohybuje okolo sedmi set korun, živnostníci jsou o polovinu levnější.“
Petr Dlouhý
systémový inženýr a správce počítačových sítí u velké komunikační firmy
„Kdybych měl dost peněz a výkonný podnik, vybavil bych ho hardwarem od IBM. Za deset let, co v oboru pracuji s velkými systémy i jednotlivými počítači, jsem na jejich strojích neměl velkou závadu. I software je bez chyb a s možností nastavení přesně podle požadavků uživatele. O něco horší je to s Hewlett-Packard. U nejlevnější značky SUN bývají potíže s malou spolehlivostí a některé věci nelze přenastavit za chodu systému. Odhaduji, že náklady při nákupu vybavení od Sunu jsou oproti IBM poloviční a HP je zase někde uprostřed.“
Přehled některých významných prodejců a dovozců PC
Čeští výrobci a prodejci počítačů
Zahraniční zastoupení www.hp.cz
Velkoobchody
ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV