Menu Zavřít

Nedostatek paměti?

20. 5. 2009
Autor: Euro.cz

Dle většiny manažerů nebyla Topolánkova vláda nejvíce zlobbovanou v nových dějinách ČR

Souhlasíte s prezidentem Václavem Klausem, že žádná vláda nebyla zlobbovaná stejně jako kabinet Mirka Topolánka?

MM25_AI

  • Ano 29,9 %
  • Ne 58,4 %
  • Nevím 11,7 %

V rozhovoru zveřejněném 16. května v Lidových novinách Václav Klaus prohlásil: „Míra lobbování za dvacet let naší svobodné země nikdy nedosáhla úrovně, která vznikla za této (Topolánkovy) vlády. To se žádné předchozí vládě nepodařilo. V devadesátých letech jsme byli teprve rodící se země a nikdy to nemělo tuhle sílu. Ani v prvním desetiletí 21. století ne. Míra toho, co se děje, je proti předchozím vládám nesouměřitelná.“ Nesouhlasí s ním 58,4 procenta manažerů.
Na rozdíl od většiny s Václavem Klausem souhlasí respondent, který pokračuje: „Musím však dodat, že nebýt dobrého základu, který vytvořily první Klausovy vlády, a zejména podmínky opoziční smlouvy, nebyla by Topolánkova vláda schopná takového úspěchu dosáhnout. Je nejvyšší čas přestat o tomto tématu pouze mluvit a začít s ním něco dělat. Jinak se vydělíme z evropského prostoru a zařadíme mnohem východněji, než odpovídá naší geografické poloze a, doufám, i kultuře. Možná o to však některým našim politikům jde.“
Na tuto úvahu navazuje záporná odpověď: „Václav Klaus má magickou schopnost nevidět vlastní pochybení, nebo jim v dlouhodobém kontextu přisuzovat pozitivní význam. Tím nemá být řečeno, že vláda Mirka Topolánka nebyla zlobbovaná a zkorumpovaná. Počátek takového způsobu vládnutí však je v opoziční smlouvě ODS a ČSSD.“ Výhrady má i tento manažer: „Je to pouze pokračování trendu v politice. Možná sofistikovanější, ale rozhodně nikoli ojedinělé nebo výjimečné.“
Jednoznačně odpovědět nedokáže další respondent: „Netroufám si porovnávat, která vláda byla více zlobbovaná, protože nemám žádné podrobné informace ani důkazy. Pokud je má Václav Klaus, neměl by to řešit prostřednictvím médií, ale obrátit se na Policii ČR. Pokud jde o můj názor formovaný médii, možná iracionálně a nesprávně, pak za prvé v politice (na celostátní, krajské i obecní úrovni) je stále méně snílků a idealistů, kteří chtějí pomoci všem. Naopak je v ní stále více lidí, kteří chtějí pomoci sobě. Včetně mnoha těch, kteří nemají žádné skrupule. Za druhé média se stále více zajímají o kauzy politiků a novináři jsou výkonnější v získávání a analyzování informací o nich. Za třetí je možná v politice (nejen české) více lidí, kteří by si s její pomocí chtěli neoprávněně přilepšit. V populaci (nejen české) jich je však také mnoho.“
Jasno má naopak tento manažer: „Bezvýhradně souhlasím s prezidentem Klausem. Vláda Mirka Topolánka předvedla to, co žádná jiná polistopadová vláda nedokázala. ,Vrchní lobbista‘ Marek Dalík, aniž by byl zaměstnancem úřadu vlády nebo ústavním činitelem, měl během působení Topolánka ve funkci premiéra bezplatně a za peníze daňových poplatníků k dispozici kancelář přímo ve Strakově akademii! V novodobé historii neměla Česká republika horší vládu než Topolánkovu, která svými reformami málem rozpoutala hyperinflaci. Ekonomiku převzala ve fázi konjunktury a neuváženými kroky ji přivedla do hluboké krize. Byla výsměchem voličům. Premiér nevládl, ministři fungovali jako loutky podivných individuí. Lobbisté jako nikdy předtím měnili zákony nebo je ohýbali, jak se jim hodilo. Vláda jim sloužila jen jako stafáž.
V době úřadování Topolánkovy vlády jsem se před svými známými, především ze Slovenska, značně styděl nejen za Topolánka, ale i za další ministry – Ivana Langera, Petra Nečase a Tomáše Julínka. Není divu, že nám Slovensko ukazuje záda. Slováci na rozdíl od nás od ledna 2009 zavedli euro, zkrotili nezaměstnanost a vybudovali páteř dálniční sítě. Ještě jedna vláda, jako byla ta Topolánkova, a ČR mírou hospodářského úpadku předstihne Zimbabwe.“
Nesouhlasí s ním jiný respondent: „Je to příliš silný výraz. Osoby lobbistů se mění, zadavatelé jsou shodní. Všechny vlády jsou zlobbované. Jedinou výjimkou snad byl Vladimír Špidla. A všichni víme, jak se ho sociální demokracie ráda zbavila. Od prezidenta Klause to byl nešťastný výrok. Má však pravdu v tom, že míra lobbismu je nyní nebezpečně vysoká. Je úplně jedno, zda je u moci vláda modrá nebo oranžová. Hlavní kšefty se vždy pečou společně a jsou předjednané na všech úrovních.“
Podporu nachází u tohoto manažera: „Václav Klaus zřejmě trpí nedostatkem paměti. Copak jeho vláda nebyla zlobbovaná? Sponzorské dary jeho straně a další poplatky byly ideou jeho strany. Měření lobbingu neexistuje, a proto byl měl být v takových názorech opatrnější.“

Odpovídalo 154 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?