Menu Zavřít

Nedostatek potravin i léků. Britská vláda se obává vážných problémů po tvrdém brexitu

18. 8. 2019
Autor: čtk

Británie bude v případě odchodu z Evropské unie bez dohody čelit nedostatku paliva, potravin a léků. Vyplývá to z vládní analýzy dopadů brexitu bez dohody, kterou získal list The Sunday Times. Přístavy budou podle dokumentu přetížené a hranice s Irskem se vrátí ke klasickému „tvrdému“ režimu.

Podle předpovědi sestavené úřadem vlády nebude možná až 85 procent dopravců zajišťujících svými nákladními automobily obchodní kontakt s Evropou připraveno na francouzské celní kontroly. Čekat budou až dva a půl dne. Chaos bude trvat tři měsíce, než se dopravní situace upraví na 50 až 70 procent nynějšího stavu.

Plány, které se připravují s cílem vyhnout se zevrubným hraničním kontrolám na hranici Severního Irska s Irskou republikou, se ukážou jako neudržitelné, uvádí analýza. Na hranici bude musí být zaveden „tvrdý“ režim.

Vyjedná Boris Johnson dohodu o brexitu?

Podle listu The Sunday Times důvěrná vládní předpověď, vypracovaná tento měsíc pod kódovým označením Operation Yellowhammer (Operace strnad) a určená osobám s bezpečnostní prověrkou, neobsahuje nejpesimističtější, ale nejpravděpodobnější scénář. Šoky po brexitu bez dohody podle ní mohou vyvolat protesty po celém Spojeném království.

Získaný dokument ukazuje, že vláda se snaží vypracovat plány, jež odvrátí katastrofální kolaps britské infrastruktury po brexitu, uvádí The Sunday Times.


Čtěte komentář: Přichází bavič Boris, který se chce zalíbit všem. Teď to ale nepůjde

Makrooko Miroslava Zámečníka


Premiér Boris Johnson opakovaně dává najevo, že Spojené království opustí koncem října Evropskou unii i bez dohody, pokud se s Bruselem nepodaří dojednat změny v té dosavadní. Příští týden ve středu bude jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a o den později s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle BBC se očekává, že bude opakovat, že britský parlament nemůže měnit výsledky referenda z roku 2016, v němž se těsná většina Britů vyslovila pro odchod z Evropské unie. Bude se také dožadovat nové dohody o podmínkách brexitu. Tu, kterou vyjednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová, parlament třikrát smetl pod stůl.

EU ale tuto dohodu, která obsahuje i takzvanou irskou pojistku, měnit nehodlá. Pojistka má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

Johnson podle listu Mail on Sunday v dopise varoval poslance své Konzervativní strany, kteří se staví proti brexitu bez dohody, že jejich odpor snižuje šance na novou dohodu. Napsal jim, že je „jasné jako facka“, že Brusel nepřistoupí na žádný kompromis, dokud se bude domnívat, že existuje sebemenší naděje, že britský parlament zablokuje brexit bez dohody.

Dále čtěte:

Smrtící koktejl pro Británii: Johnson, brexit a skotský nacionalismus

Johnson svým bombastickým jazykem přede zlatou nit. Chlubí se citováním Homéra ve starořečtině

Konečně bez Bruselu: v Británii se rodí zdravější systém dotací pro zemědělce

Poláci zachraňují Británii: loví pro království doktory z východu EU

Chce brexit i Poláky. Britská firma je za levnou sílu z Východu ráda

Brexitáři slibovali lidem více peněz. Už nyní Britové přišli za rok o týdenní plat

ebf - tip - debata

Zemětřesení v britském kabinetu. Johnson zásadně rekonstruoval vládu

Brexit za každou cenu. Většina Britů souhlasí s Johnsonem, vyplývá z průzkumu

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).