Menu Zavřít

Nedostavěná elektrárna za 120 miliard je na prodej za setinu ceny

14. 9. 2016
Autor: Tennessee Valley Authority via Wikimedia Commons

Její výstavba trvala přes čtyřicet let a stála 5 miliard dolarů (120 miliard korun). Jaderná elektrárna v americkém státě Alabama ale nikdy nebyla dokončena. Teď se prodává za zlomek ceny. Zřejmě poslouží jako zdroj alternativní energie.

S výstavbou jaderné elektrárny Bellefonte se začalo v polovině sedmdesátých let minulého století, kdy ve Spojených státech došlo k velkému rozmachu jaderné energie. Původně se počítalo se čtyřmi reaktory, poptávka po energii v regionu však byla menší, než se čekalo.

„Když vyrobíte 1200 megawattů, potřebujete je někomu prodat. Ale když není poptávka, tak nemůže dojít k dokončení,“ komentuje Jim Chardos problémy areálu, který kvůli tomu nebyl nikdy úplně dostavěn. V Bellefonte pracoval od roku 1994 a celou dobu doufal, že dojde k uvedení do provozu. K výrobě elektřiny však areál nebyl využíván nikdy.

Neúspěch nákladného projektu se teď majitel The Tennessee Valley Authority (TVA) bude snažit zmírnit aukcí s minimální nabídkou 36,4 milionů dolarů (876 milionů korun), ve které nedostavěnou elektrárnu prodává. Nový majitel dostane kromě dvou reaktorů také kancelářské a skladové budovy, téměř 13 kilometrů cest a parkoviště pro tisíc aut. To vše na 1600 akrech plochy.

Íránci si jaderné pracoviště pečlivě chrání. Čtěte více:

Írán opevnil jaderné zařízení raketami

Ruský raketový systém S-300

TVA před potenciální zájemce nestaví žádné restrikce ohledně využití areálu a nelpí na tom, aby sloužil pro výrobu energie. Minimálně jeden subjekt ale takové plány má. Společnost Phoenix Energy of Nevada hodlá nabídnout 38 milionů dolarů a komplex by využívala jako zdroj alternativní energie pomocí elektromagnetické indukce.

Prodej nevyužívaného areálu vnímají jako šanci i místní, před kterými se možná otevře prostor pro získání nových pracovních míst. S tisíci dobře placenými pozicemi se počítalo už kdysi. „Bylo to skvělé, ale pak najednou vše odpojili a zmizeli,“ vzpomíná starosta blízkého města Hollywood, který v Bellefonte sám jeden čas pracoval.


Dále čtěte:

bitcoin školení listopad 24

Nemilosrdný závěr. Jadernou elektrárnu nahradí větrníky

Poláci chtějí jadernou elektrárnu


  • Našli jste v článku chybu?