Zářící pylony, les svítících vánočních stromků a hromada dárků pod nimi. To vše poutá návštěvníkovu pozornost před vchodem do Paláce Flóra. Uvnitř potom čekají čtyři patra nejrůznějších obchodů a obchůdků a pestrou nabídkou útočí na koupěchtivost návštěvníků. Lidé se přelévají z jednoho do druhého, prohlížejí a kupují. Když mají vše potřebné nebo spíše chtěné, zavítají někteří do čtvrtého patra, kde jsou doma restaurace a fastfoody.
Chtěje poznat zdejší kino, hledal jsem, jak vyplnit čas do začátku představení. Protože nejsem přítelem hromadné honby za tím či oním zbožím „s nejvýhodnějšími cenami v Praze“, rozhodl jsem se právě pro čtvrté poschodí. Procházeje koldokola mezi podniky rozličné úrovně, hledám takový, který by co nejméně vykřikoval do okolí heslo, „rychle přijď, rychle pojez a rychle odejdi!“ To je totiž patrně mottem většiny z oné asi desítky těch, které zde nabízejí stravovací služby. Zvolil jsem Bangwok. Ne proto, že by mezi ostatními mimořádně vyčnívala originalita zařízení, tím nijak nevybočuje z intencí zde nastavených. Zaujala mne spíše vůně, jež se linula z útrob malé kuchyňky. Usedl jsem proto u stolku na ochozu a jal se zkoumat obsah levně pojednaného lístku. Složil jsem meníčko z pikantní polévky se žampiony a hlívou ústřičnou –jmenuje se Tom yam hed, ta polévka. Po ní přijde Gaeng khiew moo - zelené kari s vepřovým masem a thajským kořením s rýží, na závěr thajské exotické ovoce – liči a rambutan. Slečna, mimořádně příjemná a pozorná tolik, až mě dělala nervózním, založila prajednoduché prostření a odešla vyřídit objednávku. V té chvilce – byla to vskutku jen chvilka – jsem přehlédl vystrojení restaurace. Při všemožné snaze ozvláštnit její interiér, tónem malby nebo žánrovými fotografiemi na stěnách, se nepodařilo zakrýt strohý funkční styl stavby charakteru tovární haly. Navíc po ochozu neustále sem a tam poletovaly šťastné, výhodně nakoupivší rodinky, přesunujíce se odněkud někam a vehementně „za pochodu“ žvýkající olbřímí sendviče. Do toho se rozhodl zřízenec s pojízdným smetákem vyčistit právě tu část patra, kde jsem usedl v domnění klidné večeře. Zářivý úsměv servírčin a kouřící miska mě přikovaly zpět na místo, když jsem se užuž rozhodoval odejít. Z polévky se linul prazvláštní odér – jakoby zespodu podšálku někdo přilepil papír od hodně starého a notně uleželého sýra. Ovšem chuť hrála všemi těmi nepopsatelnými variacemi, jaké umí nabídnout jen asijská kuchyně. Tak, jak sousto naplňovalo postupně všechny pohárky na jazyku, vystupovaly a zase ustupovaly do pozadí jednotlivé složky koření, v jídle přítomné. Zprvu lehce nasládlá, potom jakoby kyselá, v konci pikantní, ale jen zpola. K tomu se přidaly podíly chuti různých přítomných výhonků a zeleniny – ty si také odehrály své. A houby, každá jiná, obě však s výrazným zemitým tónem, upravené tak, že zůstaly správně tuhé a velice dobře suplovaly maso. Pominu-li opravdu netradiční vůni, potom byla polévka potěšujícím úvodem doposud rozpačitého večera.
Servírka, zjevně ustaraná pravidelnými průjezdy počišťovače, přiběhla krátce po debarasu s hlavním chodem. Vyhlížel i voněl lákavě, dychtivě jsem se pustil do jídla, ve snaze zapomenout na drobné lapálie a vychutnat si alespoň v rámci možností to, co mi bylo předloženo. V krmi, na lístku označené dvěma papričkami, což má znamenat velmi ostré, převládala razantní síla kari. Ovšem zdaleka ne tak, aby člověka vylekala. S přesně připravenou rýží a masem, které oplývalo šťávou, samo o sobě však nebylo chuťově příliš výrazné, tedy v této kombinaci poskytovalo jídlo vzácnou harmonii. Rozšíření spektra obstarala zelenina, ta přinesla obohacení o živoucí dozvuky a teprve ona dala masu ten správný, již zmiňovaný exotický „štych“. Přiznám se, že jsem očekával důraznější přítomnost ostrých složek, takto celkový dojem splynul do obmyslné sice, ovšem trochu ohně postrádající směsice chutí. Nemohu zde nezmínit jednu věc, které nerozumím. Když jsem se vnořil do jídla, ve snaze užít si celé jeho bohatosti, jiný zřízenec se jal vybírat koš za mými zády a obdařil mne i další hosty oblakem výrazné, ne příliš libé „vůně“ odpadků. Přimlouval bych se za to, aby tyhle věci probíhaly před nebo po otvírací době. I bez nich jsou zdejší restaurace jen málo útěšlivé.
Na závěr jsem si dopřál něco exotického ovoce. Chladné, cukrem natěžkané kousky liči a jemňoučce nakyslý rosolovitý rambutan doladily skladbu večeře do příjemného finále.
Cena, která činila 445 korun, vysvětluje, proč restaurace, na rozdíl ode všech protějších rychlostravoven, zeje prázdnotou. Krom starostlivé a velepříjemné slečny z obsluhy, o tři schody převyšující ospalého klátinohu, klimbajícího za barem, a slušně připraveného thajského jídla nemá – bohužel – Bangwok více k nabídnutí.
Restaurace Bangwok
Original Thai Food
Palác Flóra Vinohradská 149, 130 00 Praha 3
Tel.: +420 255 742 039, http: www.bangwok.cz
Otevírací doba: denně 10:00 – 24:00
počet míst: restaurace 70 - 80
kuchyně: thajská
Platební karty: všechny obvyklé
Jídelní lístek: čeština, angličtina
Jazyková vybavenost personálu: angličtina
Původ nabízených vín: ČR, Itálie
Hodnocení restaurace:
Atmosféra, pohodlí, estetika 6 bodů z 10
Prostírání 7 bodů z 10
Úroveň jídelního a nápojového lístku 7 bodů z 10
Chování personálu 8 bodů z 10
Kvalita jídla a nápojů 17 bodů z 20
Celkem: 45 bodů ze 60
Všechny údaje uvedené v následující pasáži jsou přesným opisem jídelního a nápojového lístku. Případné chyby dokládají péči, jaká je věnována jejich úpravě.
Výběr z jídelního lístku:
Tod man gai 3 ks Kuřecí karbanátek s thajskými omáčkami Kč 110,-
Salad gai ko samui Míchaný salát s restovaným kuřecím masem a sezamem Kč105/185,-
Tom yam goong Pikantní kyselá polévka s garnáty Kč 80,-
Kai jiew hed Thajská omeleta s houbami a zeleninou, podávaná se salátem a pečivem Kč 110,-
Tom neua Bangwok Thajská specialita – směs hovězího masa, zeleniny a nudlí v polévce Kč 140,-
Gaeng phaed gai 350 g Červené kari s kuřecím masem a thajským kořením; podáváme s nudlemi Kč 120,-
Gaeng phaed pla salm-on 350 g Červené kari s lososem a thajským kořením; podáváme s nudlemi a rýží Kč 200,-
Bangwok specialita medové nudlové vafle se zmrzlinou a thajským ovocem Kč 70,-
Výběr z vinného lístku:
bohemia demi sec Kč 245,-
ryzlink rýnský Kč 150,-
frankovka Kč 150,-
Chianti Kč 360,-