Platidlo pravděpodobně postihne anémie, ale nové fondy a další nástroje nabízejí ochranu
Euro a další měny porážejí dolar od roku 2002 a tento trend zřejmě bude pokračovat i v roce 2007 - a možná déle. Důvod: obrovský americký obchodní deficit ve výši 586 miliard dolarů jen během prvních devíti měsíců roku 2006 znamená, že zaplavujeme svět více dolary, než kolik jich cizinci chtějí vlastnit. A není-li na dohled konec obchodního a rozpočtového deficitu, měna bude pod tlakem i v budoucnu.
Jestliže chcete ochránit své bohatství v globálním výprodeji anebo máte-li v úmyslu vydělat na klesajícím dolaru, jsou zde nové možnosti, jak uspět. V posledních měsících bylo uvedeno na trh osm fondů, založených na obchodování s měnami (exchange-traded fund - ETF), jež učinily z tohoto druhu investice stejně jednoduchou věc, jakou je nákup a prodej akcií. Kromě toho je zde osm společných investičních fondů zaměřených na měny, na rozdíl od dvou před pěti lety. A konečně, otevřete si onlinový účet v měně podle vaší libosti.
Nejlepší obranou proti ohroženému dolaru je pravděpodobně euro. „Jestli dolar ztratí, pak vůči svým největším obchodním partnerským měnám - euru a jenu,“ říká Frank O. Trotter, ředitel společnosti EverBank Direct, online banky, která obchoduje s pětadvaceti měnami. Euro je pravděpodobně současnou nejlepší sázkou, ačkoli japonské finančnictví se také zlepšuje. „Z eura se stává v soutěži s dolarem světová rezervní měna. A mnoho zemí již dolar prodává, aby si pořídilo euro,“ říká David Reilly, ředitel portfoliových strategií firmy Rydex Investments, „čínská centrální banka disponuje více než biliardou dolarů, které chce diverzifikovat, a proto přechází na euro.“
Chcete-li nakoupit eura, můžete si je pořídit buď v ETF fondu Rydex Currency Euro Trust, nebo si otevřít tříměsíční účet v této měně u everbank.com. Výnos v ETF se pohybuje kolem 2,6 procenta na rozdíl od dvou procent v druhém případě a fond také neblokuje vaše peníze.
Přestože by euro mělo být dlouhodobě velmi výnosné, 50 procent hodnoty získalo vůči dolaru od roku 2002, kdy bylo vzhledem k němu na minimu, krátkodobě by se jeho výkon mohl zhoršit. Michael Hasenstab, manažer fondu Franklin Templeton Hard Currency Fund, se domnívá, že švédská koruna a polský zlotý hodně posílí díky obchodním přebytkům a růstu produktivity. Je však také stoupencem spekulativních nákupů v Asii. „Zahrnuli jsme do svých obchodů poprvé po pěti letech i jen,“ říká, „protože japonský bankovní sektor a utrácení konzumentů se zlepšují, takže by úrokové sazby mohly růst.“ Hasenstab stejně věří i Singapuru, Koreji a Thajsku.
Když si nejste jisti, kterou měnu nakoupit, držte se diverzifikovaných fondů, jako je ten Hasenstabův, jenž je na trhu téměř sedmnáct let. Novější fondy, například Merk Hard Currency a Prudent Global Income, se v současnosti vyhýbají rozvíjejícím se trhům, a dokonce i Japonsku. Oba dávají přednost euru, švýcarskému franku a zlatu, ale nakupují i kanadskou a norskou měny, protože poptávka po ropě a přírodních zdrojích vedla k obchodním přebytkům. Je to zrcadlový obraz toho, co se děje s dolarem.
Copyrighted 2006 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek